Ana Sayfa / Futbol / Futbolun Tarihçesi, Geçmişten Günümüze Futbol

Futbolun Tarihçesi, Geçmişten Günümüze Futbol

Futbolun nerede ve nasıl ortaya çıktığı sorulduğunda, akıllara ilk gelen cümle “Futbol Beşiği İngiltere” olmaktadır. Her ne kadar modern zamanlardaki futbolun şekillenmesi İngiltere’de başladıysa da, futbolun tarihçesi çok daha eskilere dayanmaktadır. FIFA tarafından da onaylandığı üzere, M.Ö. 3. yüzyılda Çin’de, askerlerin eğitimlerinin bir parçası olarak oynatılan “Cuju” oyunu futbola benzeyen ilk oyun olarak kabul edilmektedir.

Cuju oyunundan yüzyıllar sonrasında ise, Cuju’dan esinlenerek Japonya’da “Kamari” adlı oyun ortaya çıkmıştır. Cuju oyunun aksine Kamari oyunu, rekabet içermeyen ve oyuncuların topu yere düşürmeden birbirlerine attıkları bir oyun şeklinde oynanmaktaydı. Avrupa’da futbola benzeyen ilk oyun ise Antik Yunan’da “Episkiros” adıyla oynanmıştır. Bu oyunda topa vücudun her yeri ile temas etmek serbestken temel amaç topu rakibe ait alanın sonundaki çizgiden geçirmekti.

Orta Çağ Avrupası’na gelindiğinde ise İngiltere’de “Güruh Futbolu” adı verilen oyun, komşu kasabalar arasında oynanmaktaydı. Güruh futboluna benzer bir oyunun izlerine Fransa ve İtalya’da da rastlanmıştır. Fransa’da “Soule”, İtalya’da ise “Calcio Fioentino” adlı oyunlar Orta Çağ Avrupası’nda oynanan futbol benzeri oyunlar olarak futbol tarihçesi içinde yer almaktadır.

Günümüz Futbolunun Doğuşu

Futbolun tarihçesi her ne kadar milattan önceye dayanıyor olsa da, günümüz futbolunu şekillendiren ilk adımlar İngiltere’de 1800’lü yıllarda atılmıştır. 1848 senesinde Cambridge Üniversitesi’nde yazılan Cambridge Kuralları, futbola dair ilk yazılı kurallar olarak kabul edilmiş ve o zamandan bu zamana futbol kuralları gelişim göstermiştir. Cambridge Kuralları ilk yazılı kurallar olmasına karşın, çok büyük bir kabul görmemiştir. Bu dönemlerde bazı kulüpler, bağlı bulundukları okul ya da üniversitelerden ayrı olarak ve kendi kurallarını oluşturarak futbol oynamaya başlamıştır. 24 Ekim 1857 gününde ise dünyanın ilk futbol takımı olan Sheffield FC kurulmuştur.

1863 senesine gelindiğinde İngiltere Federasyonu kurulmuş ve futbola dair kurallar yazılmaya başlanmıştır. 1872 senesinde ilk futbol şampiyonası, FA Cup adı altında İngiltere’de gerçekleştirilmiştir. 30 Kasım 1972 senesinde oynanan İngiltere – İskoçya müsabakası, ilk uluslararası müsabaka olarak tarihe geçmiştir. Daha sonra Britanyalı işçilerin Arjantin’de futbol oynaması ile Güney Amerika da futbol ile tanışmıştır. Futbolun yıllar içinde ülkeler arasında yaygınlaşması ile birlikte, kısa adı IFAB olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulmuştur. 1886 yılında kurulan IFAB, futbolun kurallarını belirleme görevini üstlenmiştir. Futbolun uluslararası arenadaki en üst düzey yönetimi olan FIFA da, 1904 senesinde Paris’te kurulmuştur. Futboldaki bu ilerlemeler sonrasında; 1930 yılında ilk dünya kupası, 1960 yılında ilk Avrupa şampiyonası, 1955-1956 sezonunda ilk Şampiyon Kulüpler Kupası düzenlenmiştir. Futbolun gelişim gösterdiği yıllar boyunca, futbol kuralları da geliştirilmiş ve halen günümüzde geliştirilmeye devam etmektedir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Rıza Kayaalp Kimdir? Rıza Kayaalp’in Kariyeri

Grekoromen güreşte dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, ülkemize uluslararası şampiyonalarda birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir