Ana Sayfa / Futbol / Futbol Topu Ağırlığı Ve Özellikleri Nelerdir?

Futbol Topu Ağırlığı Ve Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde en çok ilgi gören ve takip edilen sporların başında gelen futbolda, futbol topunun özellikleri en ince detayına kadar belirlenmiştir. Futbol topu ağırlığı, topun çevresinin ölçüleri, iç basıncı gibi temel özellikler Uluslararası Futbol Birliği Kurulu – International Football Association Board (IFAB) tarafından belirlenmiş durumdadır. Dünya genelindeki futbol maçları belirlenen bu ölçü, ağırlık ve özelliklere sahip toplar ile oynanmaktadır.

İdeal Futbol Topu Ölçü, Ağırlık ve Özellikleri

IFAB tarafından belirlenen ve standart haline getirilen ölçüler, dünya genelindeki tüm futbol topları için geçerlidir. İdeal futbol topunun çevresi en az 68 cm (27 inç), en fazla ise 70 cm (28 inç) olarak belirlenmiştir. Futbol topu ağırlığı ise en az 410 gr (14 onz), en fazla ise 450 gr (16 onz) olmalıdır. Futbol topunun iç basıncı ise deniz seviyesinde 0,6 ve 1,1 atm arasında olmalıdır. Bu temel özellikleri sağlayan toplar, FIFA denetim testine tabi tutulmaktadır. Bu testlerde;

Futbol topu ağırlığı, çevresi, basıncı, sıçraması, su emmesi ve yuvarlaklığı ilk aşamada test edilmektedir.

-Bu temel özellik testine geçen toplar saatte 50 km hızla çelik bir yüzeye çarptırılır. Bu çarpışma testi sonrasında topların ağırlık, şekil ve basıncında herhangi bir kayıp olmaması gerekmektedir.

-Değişken hava şartlarında ve nemli ortamlarda en az 24 saat süreyle sabit olarak tutulan toplar, herhangi bir bozulma emaresi göstermemeleri durumunda testleri FIFA nezdinde geçmiş sayılmaktadır.

2018 FIFA Dünya Kupası resmi futbol topu;

Futbol toplarının bu temel özelliklerinin haricinde renkleri ile ilgili bir standart özellik bulunmamaktadır. Karlı havalarda oynanan maçlarda, topun daha iyi görülebilmesi ve seçilebilmesi adına çoğunlukla kırmızı, sarı ya da turuncu renkli toplarla maçlar oynanmaktadır.


Futbol topları günümüzde gelişen teknolojinin sayesinde çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Sert deri ya da benzer başka malzemelerden üretilen toplar, günümüzde dikişli ve dikişsiz olarak üretilebilmektedir. Büyüklüklerine göre üçe ayrılan futbol topları, FIFA tarafından test edilen ve resmi müsabakalarda oynanan 5 numara futbol topları, bu futbol toplarından daha küçük ve hafif olan 4 numara futbol topları ve çocuklar için üretilen 3 numaralı daha küçük ve hafif futbol topları olarak sınıflandırılmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Premier League İle İlgili Bilinmesi Gerekmeyen Gerçekler

Kuruluşundan sonra geçen 25 yılda, İngiltere Premier Ligi’nde meydana gelen, futbolseverler tarafından pek de bilinmeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir