Ana Sayfa / Futbol / Futbol Terimleri ve Anlamları

Futbol Terimleri ve Anlamları

Her yaştan sporsevere hitap eden bir spor olan futbolda, oyunun genelinde ve kuralları çerçevesinde kullanılan birçok futbol terimi bulunmaktadır. Futbol terimleri çoğunlukla kurallar ile ilgili olsa da, futbolcular, hakemler ve teknik direktörler ile ilgili olarak da birçok terim futbol literatüründe yer almaktadır. Bilinmesi gereken futbol terimleri, maçları izleyen ve futbolu takip edenler açısından seyir zevkini yükselten bilgilerdir.

Genel Futbol Terimleri

Futbol terimleri dendiğinde akla ilk gelen terimler olan gol, ofsayt, faul, sarı ve kırmızı kartlar, serbest vuruş, penaltı gibi terimlerin yanı sıra daha birçok terim kullanılmaktadır. Bu terimleri ve terimlerin anlamlarını kısaca başlıklar halinde özetleyebiliriz;

Gol: Futbol topunun tamamının nizami kurallar çerçevesinde kale çizgisinden geçmesidir.

Asist: Gol pasıdır.

Faul: Oyuncular tarafından kurallara aykırı olarak yapılan hareketler.

Penaltı: Rakip oyuncuya ceza sahası içinde yapılan faul sonrasında kullanılan atış.

Serbest Vuruş: Kural dışı hareket ile yapılan faul sonrasında topun oyuna sokulduğu vuruş.

Endirekt Serbest Vuruş: Çift vuruş adı ile bilinen vuruştur. Tehlikeli hareketler ile yapılan faullerde, kaleciye atılan geri pasın kaleci tarafından elle tutulması sonrasında, ofsayt ve aut atışlarında kullanılır.

Ofsayt: Oyuncunun kafasının ya da vücudunun bir bölümünün rakip kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olması durumunu ifade eder.

Sarı Kart: Oyun kurallarına aykırı hareketlerde bulunan oyunculara hakemler tarafından ikaz niteliğinde gösterilen karttır. Maç içinde 2 kez sarı kart gören oyuncu, kırmızı kart ile dışarı çıkarılır.

Kırmızı Kart: Oyun kurallarına aykırı hareket eden oyuncunun oyundan ihraç edilmesidir. Kırmızı kartla çıkarılan oyuncunun yerine başka oyuncu giremez.

Kale Vuruşu: Kale sahası ya da altı pas içinden kullanılan oyunu başlatma vuruşudur. Aut atışı olarak da adlandırılır.

Kale Sahası: Altı pas olarak da bilinen, kale çizgisinin 5,5 metre uzaklığındaki alandır.

Ceza Alanı: Kalecinin topu eliyle tutabildiği alandır.

Ceza Yayı: Ceza alanının hemen dışında yer alan ve penaltı noktasını merkez alan, 9,15 metre yarıçapındaki alandır.

Penaltı Noktası: Penaltı atışının kullanıldığı, kale çizgisine 11 metre uzaklıktaki noktadır.

Köşe Vuruşu: Korner adıyla da bilinen bu atış, topu oyuna sokma vuruşlarından biridir. Savunma yapan takımın oyuncusundan, kale çizgisi üzerinden topun dışarı çıkması durumunda kullanılır.

Çeyrek Daire: Köşe vuruşunda topun konduğu alandır.

Aut: Yapılan vuruş sonrasında, topun rakip kale çizgisi üzerinden dışarı çıkmasıdır.

Taç Atışı: Topun yan çizgiler olan taç çizgisinden dışarı çıkması durumunda kullanılan atıştır. Elle kullanılan taç atışında, atışı yapan oyuncunun ayakları yerden kesilmemelidir.

9 Metre 15 Cm: Serbest vuruş sırasında rakibin topa karşı durması gereken en az mesafedir.

Hakem Atışı: Hakem tarafından oyunun top oyundayken belli sebepler ile durdurulması sonucunda yapılan başlatma atışıdır.

Hat Trick: Bir oyuncunun aynı maçta 3 gol atmasıdır.

Orta Yuvarlak: Başlama vuruşunun yapıldığı noktayı merkez alan ve 9,15 metre yarıçapındaki alandır.

Averaj: Atılan ve yenen gol sayısı arasındaki farktır. Takımların puan eşitliği durumunda sıralamayı belirlemede kullanılır.

Futbola dair en temel terimleri bu şekilde özetleyebiliriz. Bu terimlerin yanı sıra futbol jargonunu oluşturan daha birçok terim ve cümle de ülkelerin futbol kültürüne göre değişen şekillerde kullanılmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Rıza Kayaalp Kimdir? Rıza Kayaalp’in Kariyeri

Grekoromen güreşte dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, ülkemize uluslararası şampiyonalarda birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir