Ana Sayfa / Futbol / Futbol Taktikleri ve Stratejiler

Futbol Taktikleri ve Stratejiler

Futbol tarihine baktığımızda, geçmişten günümüze kadar pek çok taktik ve stratejinin, takımlar tarafından uygulandığını ve bu taktiklerin de yıllar içinde değiştiğini görebiliyoruz. Futbol taktikleri, mevcut oyuncu yapısına, rakibin oyun düzenine ya da teknik direktörün tarzına göre uygulanmaktadır. Futbol taktikleri dendiğinde, akıllara ilk olarak 3-5-2, 4-4-2 ya da 4-4-3 gibi taktikler gelmektedir. Günümüz futbolu, bireysel yeteneklerden çok takım oyununa yönelik olarak oynandığından, takımların taktikleri ve stratejileri çok daha önem kazanmıştır. Futboldaki bu eğilim ile birlikte, teknik direktörler tarafından daha önce uygulanmamış taktikler de son yıllarda futbol dünyasında kabul görmüştür.

En Bilinen Futbol Taktikleri

Futbol taktikleri, her ne kadar takımlar için maç kazanma amaçlı olarak uygulansa da, kimi taktikler ve stratejiler futbolseverlere sıkıcı gelirken, kimi taktikler ise müsabakaların seyir zevkini yükseltmektedir. Günümüz futbolunda en çok bilinen ve uygulanan futbol taktiklerini kısaca açıklamaya çalışalım.

Catenaccio

Arjantin asıllı teknik direktör Helenio Herrera tarafından yaratılan Catenaccio taktiği, defansın ön planda olduğu bir taktiktir. Bu taktik her ne kadar seyirciler açısından seyir zevki düşük maçlara neden olsa da, özellikle savunma futbolunu iyi bir şekilde uygulayan İtalyan takımlarının bu taktikle başarılı sonuçlar aldığını söyleyebiliriz. 2004 Avrupa Futbol Şampiyonasını bu taktikle kazanan Yunanistan, seyir zevki açısından izleyenleri tatmin etmese de başarıya ulaşmıştır.

Total Futbol

Hollandalı teknik direktör Rinus Michels tarafından ortaya çıkarılan Total Futbol taktiği, Catenaccio taktiğinin tam aksine oyunun hücum yönünü temel almaktadır. Topa sahip olunduğunda alanı genişletmek, top rakibe geçtiğinde ise alanı daraltmak prensibi bu taktikte uygulanmaktadır. Bu taktiğin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için, top rakipteyken pres yapılması temel önceliktir. 1970’li yılların başında Ajax tarafından uygulanan bu taktik, o dönemde takımı efsane yapmaya yetmiştir. Buna rağmen Total Futbol taktiğinin, günümüz futbolunda çok da tercih edilmediğini söyleyebiliriz.

Tiki Taka

Mümkün olduğunca fazla pas yapmaya dayanan Tiki Taka taktiği, bu paslaşmalar ile rakibi yormak ve anlık dikkat dağılmalarını kullanarak, özellikle ara paslar ile sonuca gitmeyi hedeflemektedir. Topun kaybedilmesi halinde ise ani ve yoğun bir pres ile top alınmaya çalışılırken, rakibin oyun kurması da önlenmektedir. Pep Guardiola ile adı daha çok anılan bu taktik, Barcelona’da büyük başarılar elde edilmesini sağlamıştır.

Park The Bus

Futbol taktikleri, içerisinde izleyenler açısından en sıkıcısı olan Park The Bus taktiği, kaleci dahil 10 oyuncunun ceza sahası etrafında bulunarak savunma yapması temeline dayanmaktadır. Gol yememe amacı ile uygulanan bu taktik, zayıf takımlar tarafından daha çok uygulanıyor olsa da, Jose Mourinho tarafından Chelsea’de de uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.

Gegenpressing

Son yıllarda futbol taktikleri içerisinde yer almaya başlayan Gegenpressing taktiği, izleyenler açısından da maçların zevkli olmasını sağlamaktadır. Bu taktiğin temelinde, rakibe yapılan yoğun pres bulunmaktadır. Pres sonucunda kapılan toplar ile kısa paslaşmalar yapılarak sonuca gidilmeye çalışılır. Bu taktiğin gerçek anlamda uygulanabilmesi için, fizik gücün yanı sıra teknik yönden de yetenekli futbolculara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu taktik günümüzde Jurgen Klopp tarafından takımlarında başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Borussia Dortmund ve Liverpool takımlarında bu taktik Klopp tarafından uygulanmıştır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Rıza Kayaalp Kimdir? Rıza Kayaalp’in Kariyeri

Grekoromen güreşte dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, ülkemize uluslararası şampiyonalarda birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir