Ana Sayfa / Uncategorized / Futbol Nasıl Oynanır?

Futbol Nasıl Oynanır?

İzleyenlerde yarattığı coşku, heyecan ve keyif ile her yaştan sporsevere hitap eden futbol, kendine özgü kuralları olan bir spordur. Futbol nasıl oynanır diye baktığımızda, futbolun oyunun her alanında belirlenmiş olan kurallara göre oynandığını söyleyebiliriz. Futbolun nasıl oynandığını daha iyi anlayabilmek için futbol terimlerinin ve futbol kurallarının bilinmesi önemlidir. Takımların sahaya çıkışından saha ölçülerine, oyuncu sayılarından hakem kararlarına, maçların süresinden uzatma bölümlerine kadar her şey kurallar ile belirlenmiştir. Futbolda temel amaç rakip kaleye gol atmak ve maçı üstün bir şekilde bitirmektir.

Futbolda Genel Tanımlar

Futbol nasıl oynanır dendiğinde akla ilk olarak on birer kişiden oluşan iki takımın karşılaşması olduğu, kaleci hariç oyuncuların elleriyle topa müdahale edemediği, kırk beşer dakikadan iki devre üzerinden oynandığı ve takımların birbirine gol atma amacında olduğu gelmektedir. Her ne kadar futbol nasıl oynanır sorusunun temel yanıtı bu olsa da, oyun içinde daha birçok detay bulunmaktadır. Futbolun nasıl oynandığının daha iyi bilinmesi ve seyir zevkinin arttırılması adına, futbol terimlerinin ve temel futbol kurallarının bilinmesi faydalı olmaktadır.

Futbol, ölçüleri belli olan ve futbol sahası adı verilen dikdörtgen bir alanda oynanmaktadır. Belirlenen futbol sahası ölçülerine göre sahanın eni 64-75 metre, boyu ise 100-110 metre arasında olmalıdır.  Bununla birlikte saha içinde yer alan kale alanı, ceza sahası, orta yuvarlak, penaltı noktası gibi alanların da ölçüleri nizami olmalıdır. Penaltı noktası kale çizgisine 11 metre uzaklıktadır. Kale direkleri arasındaki mesafe 7,32 metre, üst kale direğinin yüksekliği ise 2,44 metredir. Tüm bu saha ölçülerinin yanı sıra futbol topunun sahip olması gereken özellikler de resmi müsabakalar için belirlenmiştir. Buna göre futbol topunun ağırlığı 410 ile 450 gram arasında olabilmektedir. Topun çevresi ise 68-70 cm arasında olmalıdır.

Futbolda temel amaç rakibine gol atmak ve maçı kazanmaktır. Takımlar, bu amaçlarını oyun kurallarına uygun olarak gerçekleştirmelidir. Kurallara uygun olmayan hareketler, hakem tarafından serbest vuruş, penaltı, endirekt serbest vuruş, sarı ya da kırmızı kart ile cezalandırılabilir. Topun taç çizgisinden dışarı çıkması durumunda taç atışı, kale çizgisinden dışarı çıkması durumunda ise kimden çıktığına bağlı olarak köşe atışı (korner) ya da kale atışı (aut atışı) kullanılmaktadır. Savunma yapan takımdan kendi kale çizgilerinden topun çıkması durumunda korner atışı, rakipten çıkması durumunda ise aut atışı kurallar gereğince kullanılarak oyun başlatılmaktadır.

Futbol müsabakaları 4 hakem tarafından yönetilmektedir. Orta hakem, iki yan hakem ve dördüncü hakem maçın yönetimini görevleri ve sorumlulukları çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Futbolda orta hakem, maçın yönetiminde birinci derecede etkili olan kişidir. Maçın idaresi, kurallara uygun olmayan hareketlerin cezalandırılması, maçın başlatılması ve bitirilmesi, uzatma dakikalarının belirlenmesi orta hakem tarafından gerçekleştirilmektedir. Yan hakemler ise taç çizgisi üzerinde görev yapar. Yan hakemler, topun oyun sahasının dışına çıkması durumunda topun kimden çıktığı konusunda hakeme yardımcı olduğu gibi, ofsayt pozisyonlarında da karar vericidir. Bu temel görevlerinin yanı sıra yan hakemler, orta hakemin uzak kaldığı pozisyonlarda faul, elle oynama ya da kural dışı hareketlerde orta hakemi uyarmaktadır. Dördüncü hakem olarak saha kenarında görev yapan hakem ise saha kenarının idaresinden sorumludur. Oyuncu değişiklikleri ve uzatma bölümlerinin gösterilmesi de bu hakem tarafından kontrol edilmektedir.

Futbol hiç şüphesiz ki günümüzde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Futbolun genel tanımlarının ve temel kurallarının bilinmesi, futbol nasıl oynanır sorusuna yanıt aranırken futbolun daha iyi anlanmasına ve seyir zevkinin de yükselmesine fayda sağlayacaktır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir