Ana Sayfa / Futbol / Futbol Mevkileri Nelerdir?

Futbol Mevkileri Nelerdir?

Futbol, günümüzde en çok ilgi gören ve takip edilen sporların başında gelmektedir. Futbolun izleyenler ve taraftarlar için yarattığı heyecan, futbola dair detayların bilinmesi ile daha da artmaktadır. Bu açıdan baktığımızda futbola dair terimler, futbolseverler tarafından bilinmelidir. Futbola dair gerek oyun içinde gerek oyun dışında birçok terim bulunmaktadır. Takımların sahaya dizilişini ele aldığımızda, futbol mevkileri nelerdir sorusuna da cevap bulabiliriz. Futbol mevkileri temelde Defans, Orta Saha ve Forvet olarak adlandırılsa da, bu mevkilerin içinde de ayrıldığını söyleyebiliriz.

Futbolda Mevkiler Nelerdir?

Futbol mevkilerini Defans, Orta Saha ve Forvet olarak ayrı ayrı ele alabiliriz. Kaleci mevkii her ne kadar defans mevkiinde yer alsa da kimi kaynaklarda ayrı bir mevki olarak da adlandırılmaktadır. Defans mevkiinde Bekler ve Stoperler yer almaktadır. Savunma bölümünün sağında ve solunda yer alan bekler, kanatları hem hücumda hem de savunmada kullanmaktadır. Stoperler ise savunma hattının tam ortasında yer almaktadır. Defans hattı takımların taktik anlayışlarına göre şekillendirilmektedir. Futbol taktikleri takımların teknik direktörlerine ve oyuncu yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Orta saha mevki ise topun savunma hattından alınıp hücum hattına taşınma görevinin gerçekleştirildiği alandır. Orta saha mevkii defansif orta saha (ön libero), ofansif orta saha ve orta sahanın göbeği olarak üç ayrı mevkide adlandırılabilir. Defansif orta saha mevkiinde oyuncular topu defanstan alma ve ileri taşıma görevini üstlenir. Ofansif orta saha mevkiinde ise oyuncular forvetin hemen arkasında yer almaktadır.

Forvet mevkiinde ise golcüler yer almaktadır. İleri uçta yer alan ve santrafor olarak da adlandırılan bu oyuncular forvet mevkiinde yer almaktadır. Oyun anlayışına bağlı olarak her iki kanatta yer alan oyuncular, kanat forvet olarak da adlandırılmakta ve santrafor rolündeki oyuncuya gol yollarında destek verebilmektedir.

Futbol Taktikleri ve Stratejiler

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

İngiltere Premier Ligi 2019 / 2020 Kadroları

İngiltere Premier Ligi, futbol dünyasında en çok ilgiyi çeken liglerin başında gelmektedir. Gerek oyuncu kalitesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir