Ana Sayfa / Futbol / Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbolun belli bir standart çerçevesinde oynanabilmesi adına konmuş olan futbol kuralları 17 başlıktan oluşmaktadır. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu-International Football Association Board (IFAB) tarafından belirlenmiş olan bu kurallar, FIFA tarafından yayımlanmaktadır. IFAB tarafından belirlenen bu kurallar oyun alanından topun özelliklerine, hakemlerden maçın süresine, oyuncu sayısından oyuncuların giyimlerine kadar birçok detayı belirlemektedir.

Temel Futbol Kuralları

IFAB tarafından 17 maddede belirlenmiş olan futbol kuralları ilk olarak oyun alanına dair kuralları kapsamaktadır. Futbol sahası ölçüleri hakkında bilgi veren bu kurallar, futbol sahasını çevreleyen alanların ne kadar olacağını ifade etmektedir. Resmi futbol müsabakalarında kale çizgileri 64-75 metre, taç çizgileri ise 100-110 metre arasında olmalıdır. Penaltı noktasının kale çizgisine 11 metre, kale alanının kale çizgisine 5,5 metre uzaklıkta, orta yuvarlağın 9,15 metre yarıçapında olması, kale direklerinin arasındaki mesafenin 7,32 metre, kale direğinin zemine olan yüksekliğinin 2,44 metre olması, sahadaki çizgilerin kalınlıklarının 12 cm’den fazla olmaması oyun alanı temel kurallarında belirlenmiştir. Futbol topunun sahip olması gereken özellikleri de kurallar listesinin ikinci maddesinde açıklanmaktadır. Bu kurala göre futbol topu ağırlığı 410 ile 450 gr arasında olmalıdır. Topun iç basıncı ise deniz seviyesinde 0,6 ile 1,1 atm arasında olmalıdır.

Futbol kurallarının 3. maddesinde oyuncuların sayısına dair kurallar belirtilmektedir. 11 oyuncudan oluşan takımların üçer oyuncu değiştirme hakları, giren oyuncunun değiştirilebileceği fakat çıkan oyununun maça tekrar giremeyeceği bu kural çerçevesinde belirlenmiştir. IFAB tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde, oyuncuların forma, krampon ve tozluk gibi gereçlerine dair standartlar belirlenmiştir. Hakemler ve yan hakemler ile ilgili kuralları 5. ve 6. maddelerde ele alan IFAB, hakemlerin görev ve sorumluluklarını bu maddelerde ifade etmiştir. Futbol kurallarına aykırı hareketlerin cezalandırılması, maçın süresinin tutulması, faul, ofsayt, penaltı, taç atışı, aut kararlarının verilmesi hakemler tarafından belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır.

Maçın süresi ile ilgili kurallar, 7. Maddede belirtilmiştir. Buna göre maçlar kırk beşer dakikadan oluşan iki devreden oynanmaktadır. Bu sürenin sonuna hakem tarafından maç içinde sakatlıklar, oyuncu değişiklikleri gibi sebeplerden doğan duraklamalar eklenebilmektedir. İki devre arasında 15 dakikalık ara verilmektedir. Eliminasyon usulüne göre oynanan karşılaşmalarda, galibin belirlenmesi adına on beşer dakikadan iki devre halinde uzatma oynatılmaktadır. Oyunun başlaması ile ilgili kurallar 8. maddede belirtilirken, bu kuralların uygulanmasından hakemler sorumlu tutulmaktadır. Topun oyunda ya da oyun dışında olması ile ilgili kurallar da 9. maddede açıklanmaktadır. Buna göre topun tamamının çizgiyi geçmesi temel kural olarak kabul edilmektedir. Günümüzde bu kuralın doğru bir şekilde uygulanabilmesi için gerek kale çizgisi hakemleri gerekse de sensörlerden yardım alınmaktadır. Futbolun temel amacı olan gol atma ile ilgili kurallar da 10. maddede belirlenmiştir. Bir golün geçerli sayılabilmesi için nizami kurallara göre atılması ve topun tamamının kale çizgisini geçmesi gerekmektedir.

Bu temel futbol kuralları ile birlikte ofsayt, faul, direkt ya da endirekt vuruşlar, penaltı vuruşu, taç atışı, kale vuruşu, köşe vuruşu gibi durumlar da kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Oyuncuların hangi hareketlerinin hakem tarafından ne şekilde cezalandırılacağı hakemin yorumu da göz önüne alınarak uygulanmaktadır. Oyuncunun kafasının ya da vücudunun bir bölümünün rakip kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olması durumu ofsayt kuralı olarak belirlenmiştir. Ceza sahası içinde yapılan kural dışı hareketler ise penaltı vuruşu ile cezalandırılmaktadır. Penaltı vuruşu sırasında oyuncuların vuruş yapılmadan ceza sahasına girmemesi de bu kural çerçevesinde belirlenmiştir. Savunma yapan takımın oyuncusundan topun kale çizgilerinin dışına çıkması köşe atışı, hücum yapan oyuncudan çıkması durumunda ise kale atışı diğer adıyla aut atışı kullanılmaktadır. Taç çizgisinden çıkan toplarda ise taç atışı elle kullanılarak top oyuna sokulmaktadır. Taç atışı sırasında oyuncunun ayaklarının yerden kesilmemesi de taç atışı kuralında belirtilmektedir.

Temel futbol kuralları geçmişten günümüze kadar değişerek gelmiştir. Kimi zaman değiştirilen ya da yeni getirilen bir kural, bir zaman sonra tekrar kaldırılabilmektedir. Geçmişte kaleciler kendilerine verilen pasları elleri ile tutabiliyorken, günümüzde ayak ile kaleciye atılan pasları kaleciler elleri ile tutamamaktadır. Bunun yanı sıra ofsayt ve son adam kuralı da yıllar içinde değişiklik gösteren kuralların başında gelmektedir. VAR adı ile bilinen Video Hakem uygulaması da son yıllarda en çok dikkat çeken kural olarak ön plana çıkmaktadır. Maçın uzatmaya gitmesi durumunda takımların 4. oyuncu değişikliğini yapabilmesi de getirilen yeni kurallardandır.

Futbol tarihinde 1990’lı yılların sonları ve 2000’li yılların başlarında uygulanan gümüş ve altın gol kuralları ise 2004 yılında kaldırılmıştır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Rıza Kayaalp Kimdir? Rıza Kayaalp’in Kariyeri

Grekoromen güreşte dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, ülkemize uluslararası şampiyonalarda birçok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir