Ana Sayfa / Futbol / Futbol Hakkında Bilgi ve Temel Kurallar

Futbol Hakkında Bilgi ve Temel Kurallar

Günümüzde en çok ilgi gören sporların başında gelen futbol, modern zamanlarda 1800’lü yıllarda İngiltere’de şekillenmiştir. 1857 yılında ise ilk futbol kulübü olan Sheffield FC kurulmuştur. Futbol belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Futbol dendiğinde akla ilk olarak; dikdörtgen bir futbol sahasında, on birer kişiden oluşan iki takımın mücadelesi gelmektedir. Temel amacı gol atmak ve rakibi yenmek olan takımlar, bu mücadeleyi belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Futbol hakkında bilgi sahibi olarak, futbol maçlarında seyir zevkinizi yükseltebilirsiniz. Genel futbol terimleri ve kuralları dünyada resmi olan tüm müsabakalarda geçerlidir.

Temel Futbol Bilgileri

Futbol hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikli olarak, futbol terimlerinin ve temel futbol oyun kurallarının bilinmesi gereklidir. Futbol on birer kişiden oluşan iki takımın, futbol sahası adı verilen alanda gerçekleştirdikleri bir spordur. Futbol sahası 64-75 metre arasında, boyu ise 100-110 metre arasında olmalıdır. Yine resmi müsabakalar için belirlenen futbol topunun özelliklerine göre ise; topun ağırlığı 410-450 gr arasında, çevresi ise 68-70 cm arasında olmalıdır. Bu temel futbol sahası ölçülerinin yanı sıra, futbol sahası üzerinde bulunan her alan belirli standartlardadır. Örneğin penaltı noktası, kale çizgisine 11 metre uzaklıktadır. İki kale direği arasındaki mesafe 7,32 metre, üst kale direğinin yüksekliği ise 2,44 metre olarak belirlenmiştir.

Futbol maçı, kırk beşer dakikadan oluşan iki devre üzerinden oynanmaktadır. İki devre arasında 15 dakika ara verilmektedir. Takımlar on birer kişiden oluşmakta ve her takımın maç içinde 3 oyuncu değişikliği yapma hakkı bulunmaktadır. Çıkan oyuncu oyuna tekrar giremezken, oyuna giren oyuncu çıkartılabilir. Uzatmalara giden maçlar için ise takımlara bir oyuncu değişikliği hakkı da tanınmaktadır. Futbol maçlarında orta hakem, iki yan hakem ve bir de dördüncü hakem olmak üzere toplam 4 hakem görevlidir. Hakem, oyun kuralları çerçevesinde maçı yönetmekte ve kural dışı hareketleri penaltı, sarı kart, kırmızı kart, faul, endirekt vuruş, serbest vuruş gibi kararlarla cezalandırmaktadır. Futbolda takımların temel amacı rakiplerine gol atabilmektir. Topun, kurallar çerçevesinde rakip kale çizgisini tamamen geçtiği durumlar gol olarak adlandırılmaktadır.

Futbol oyunu içerisinde sıklıkla adı geçen taç atışı, aut (kaleci) atışı, korner (köşe vuruşu), hakem atışı, ofsayt gibi terimler de, futbol hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin öğrenmesi gereken terimlerdir. Rakip takımın oyuncusundan top kale çizgisi üzerinden dışarı çıkarsa oyun aut atışı ya da diğer adıyla kaleci atışı ile başlamaktadır. Bu atış kale alanı ya da diğer adıyla altı pas denilen alandan yapılmaktadır. Savunma oyuncusu tarafından çıkan toplarda ise oyun korner yani köşe atışı ile başlamaktadır. Futbol sahasının uzun kenarları olan taç çizgisinden topun dışarı çıkması durumunda ise oyun taç atışı ile başlamaktadır. Oyuncu, taş atışını ayakları yere temas edecek şekilde eliyle yapmaktadır. Hücum eden takımın oyuncusuna takım arkadaşlarından atılan pas sırasında, pas atılan oyuncunun kafasının ya da vücudunun bir bölümünün rakip kale çizgisine toptan ve son rakipten daha yakın olması durumu ofsayt olarak değerlendirilmektedir.

Günümüz futbolunda zaman zaman yeni kurallar oyun için getirilse de, bu temel terim ve bilgiler futbol oyununun aslını oluşturmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Rıza Kayaalp Kimdir? Rıza Kayaalp’in Kariyeri

Grekoromen güreşte dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, ülkemize uluslararası şampiyonalarda birçok …

3 Yorumlar

  1. Avatar

    Merhaba,

    Sitenizde bir yazı yayınlatmak istiyorum. Geri dönüş sağlayabilir misiniz?

    Teşekkürler.

  2. Avatar

    cimnastik ve bale ile ilgili bir makale de açıklayabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir