Ana Sayfa / Futbol / İzlenmesi Gereken Futbol Filmleri

İzlenmesi Gereken Futbol Filmleri

Futbol hiç şüphesiz ki günümüzde dünya genelinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Futbolun bu derece ilgi görmesi ve her yaştan sporsevere hitap etmesi, futbolun farklı alanlarda da ele alınmasını beraberinde getirmiştir. Geçmişten günümüze gerek yerli gerekse de yabancı sinemada futbol filmleri çekilmiş ve halen de çekilmeye devam etmektedir. Futbol filmleri çoğunlukla gerçek hikayelerden esinlense de, gerçek hikayeleri konu almayan filmler de mevcuttur. Futbolcuların hayatları, unutulmaz maçların hikayeleri ya da unutulmaz şampiyonlukların, başarıların hikayeleri geçmişten günümüze dek film olarak sporseverlerle buluşmuştur.Futbolcuları Konu Alan Filmler

Hemen her spor dalında o spora mal olmuş sporcuların hayatları geçmişten günümüze filme çekilmiş ve hayranları ile buluşturulmuştur. Dünyanın en iyi futbolcusu dendiğinde birçok kişinin aklına gelen Pele’nin hikayesi de, Pele: Birth of a Legend (Bir Efsanenin Doğuşu) adıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. Yine dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Maradona’nın hikayesi de La Mano De Dios (Tanrı’nın Eli) adlı filmde anlatılmıştır.

Futbol tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer alan Eric Cantona’nın hayatını anlatan Looking For Eric filminde bizzat Eric Cantona da rol almıştır. Yine aynı şekilde kendi hayatını anlatan Taçsız Kral adlı siyah beyaz filmde de Metin Oktay rol almıştır. Gerek yeteneği gerekse de özel yaşamı ile döneminde hep gündemde olan George Best’in hayatı ise All by Himself filminde ele alınmaktadır.

Son yılların en iyi futbolcularından biri olarak gösterilen Cristiano Ronaldo’nun hayat hikayesi de Ronaldo adlı filmde konu alınmıştır.

Futbol Konulu Filmler

Efsane futbolcuların hayatlarını konu alan ve gerçek hayattan uyarlanan futbol filmleri haricinde, konusu futbol olan ya da futbol tutkusunu içinde yaşayanların konu edildiği filmler de hem sporseverler hem de sinemaseverler tarafından beğenilmektedir. Futbolu konu alan filmler dendiğinde akla ilk gelen filmlerden biri Venezuela yapımı bir film olan Hermano’dur. Futbola gönül veren iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı film son derece etkileyici bir film olarak ön plana çıkmaktadır.

Nottingham Forest’in unutulmaz teknik direktörü olan Brian Clough’u konu alan The Damned United filmi de yine futbolseverlerin en beğendiği futbol filmleri listesinde yer alan bir diğer filmdir. Pele’nin dönemin ünlü futbolcuları ile rol aldığı Victory (Zafere Kaçış) filmi de oldukça dikkat çekicidir.

Bu filmlerin yanı sıra futbolcu olmak isteyen bir gencin hikayesinin konu edildiği bir üçleme olan Goal filmi de en beğenilen futbol filmleri listesinde yer almaktadır. 2016 yılında düşen uçakta birçok futbolcusunu kaybeden Brezilya’nın Chapecoense takımının hikayesi de Nossa Chape adıyla beyazperdeye aktarılan hüzünlü futbol hikayelerindendir.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Premier League İle İlgili Bilinmesi Gerekmeyen Gerçekler

Kuruluşundan sonra geçen 25 yılda, İngiltere Premier Ligi’nde meydana gelen, futbolseverler tarafından pek de bilinmeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir