Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1’de İlk Testlerin Ardından…

Formula 1’de İlk Testlerin Ardından…

Formula 1’de Barcelona’da düzenlenen sezon öncesi testlerin ilkini geride bıraktık. Herkesin merakla beklediği 2017 araçlarını ilk kez pist üzerinde görme şansını yakaladık. Yeni araçların görünüşleri ve hızları herkesi heyecanlandırırken, bazı takımlar ise şanssız bir başlangıç yaptı…

Araç performanslarına değinmeden önce, şüphesiz, bahsedilmesi gereken en önemli unsur testlerde yapılan derecelerin ikinci planda olduğu. Kullanılan motor modları, araçların yakıt yükleri gibi değişkenleri hiç kimse bilemediği için testlerin sonuçlarının “çok” önemli olmadığını söylemeliyiz. Zira Ferrari’nin testlerde üstünlük kurmasına karşın sezonun başlamasıyla beraber mağlup edildiği sezonlar çok uzakta değil. Dolayısıyla araçların dayanıklılıklarıyla doğru orantılı olarak atılan tur sayısı ve denenen parça sayısı daha kritik bir konu oluyor.

EN HIZLI TUR BOTTAS’TAN

Öncelikle genel anlamda bakacak olursak, 2017 F1 araçları beklendiği gibi çok daha hızlı. İlk testlerin sonunda gördüğümüz en hızlı tur Mercedes’in yeni pilotu Valtteri Bottas’tan geldi. Bottas’ın ultra-soft lastiklerle yaptığı 1:19.705’lik zamanı Hamilton’un geçtiğimiz sezon kendisine pole pozisyonunu getiren 1:22.000’lık turdan yaklaşık 2,3 saniye daha hızlıydı. Yeni araçların gelişecek pek çok alanı olduğu düşünüldüğünde bu farkın daha da açılacağına hiç şüphe yok.

Mercedes cephesine baktığımızda son 3 sezonun şampiyonu için tam anlamıyla kaldıkları yerden devam ettiklerini söyleyebiliriz. 4 günde toplam 558 turu deviren Hamilton-Bottas ikilisi aynı zamanda uzun sürüşlerde de gerek tur zamanları gerek lastik kullanımıyla kendilerini mağlup etmenin kolay olmayacağını gösterdi. Alman ekip ilk günü Lewis Hamilton, üçüncü günü ise Valtteri Bottas ile lider tamamladı.

Yeni araçlarla birlikte Mercedes’i en çok zorlaması beklenen takımlardan birisi olan Red Bull ise ilk gün sorunlu bir başlangıç yaptı. Atılan tur sayısı ve yapılan tur derecelerine bakıldığında rakiplerinden geride kaldıkları görülse de Red Bull’un gerçek performansını görebilmemiz için son testler ve ilk yarışın beklenmesi gerek. 4 günde toplamda attıkları 294 tur rakiplerinin gerisinde görünse de motor üreticileri olan Renault’nun gelişimi onlar için sezonun anahtarı olacak.

2. VE 4. GÜNLERİN LİDERİ FERRARI OLDU

Pek çok taraftar ve otoritenin merakla beklediği takımlardan biri de şüphesiz Ferrari’ydi. İtalyan ekibinin galibiyetsiz bir sezona daha tahammülü olmayacağı kesin. Aynı zamanda araç tanıtılmadan önce basında çıkan “Ferrari’nin yeni aracının gelişiminin beklenenden geri kaldığı” haberleri iyice ortalığın karışmasına sebep olmuştu. Ancak 4 günlük testlerin ardından Maranello kökenli ekip oldukça etkileyici bir görüntü çizdi. İkinci ve -Pirelli’nin yağmur lastiklerini test etmek için pistin ıslatıldığı- dördüncü günü Kimi Raikkonen ile lider tamamlayan Scuderia Ferrari toplam 468 tur attı. Takımın gösterdiği performans üst düzey olsa da geçmiş sezonlara bakarak hayal kırıklığı yaşamamak adına beklentileri çok yüksek tutmamakta fayda var.

McLAREN MOTOR PROBLEMLERİ YAŞADI

Şüphesiz F1 severlerin yeniden zirvede görmek istediği takımlardan biri olan McLaren ise tam bir hayal kırıklığı yaşadı. İlk gün Alonso kurulum turunun ardından motordaki yağ sızıntısı sebebiyle öğleden sonraya dek piste çıkamazken ikinci gün Vandoorne’un yaşadığı motor problemleri takımın test programını baltaladı. Honda’nın yeni motor tasarımının ve yağ deposunun hatalı olduğu ile ilgili söylentiler çıksa da takım bunu yalanladı ve sorunların giderileceğini söyledi. Sorun çıkaran motor Japonya’daki fabrikaya geri gönderilirken McLaren’in sorunları gidermek için ilk yarış öncesinde yalnız 4 test günü ve 3 haftası kaldığını belirtmekte fayda var. McLaren Honda 4 günün sonunda Toro Rosso’nun ardından en az tur atan ekip oldu.

Diğer takımlara baktığımızda Toro Rosso oldukça sorunlu görünürken Williams’ta çaylak pilot Lance Stroll’ün yaptığı kazalar takımın zaman kaybetmesine ve testleri bir gün erken kapatmasına yol açtı. Yeni sezonda gelişmeyi ve düzenli olarak puan almayı hedefleyen Renault’un performansı gelecek için ümit verdi. Bunun yanında geçtiğimiz sezonun 4.sü Force India henüz aracın potansiyelini piste yansıtamamış gibi göründü. HAAS ve Sauber ise etkileyici zamanlar elde edememelerine karşın kendileri için çok değerli mesafeler kat ettiler.

Sezon öncesi son testler 7-10 Mart tarihleri arasında Barcelona’da gerçekleştirilecek.

 

4 günün ardından birleştirilmiş zaman tablosu;

 

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | Avusturya GP: Verstappen Kazandı, Hamilton Yolda Kaldı

Red Bull Ring’in ev sahipliği yaptığı sezonun dokuzuncu yarışı Avusturya GP’de zafer Red Bull’dan Max …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link