Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 Yeni Kuralları (2017)

Formula 1 Yeni Kuralları (2017)

Formula 1’de 2017 sezonu son yılların en büyük kural değişikliklerine sahne olacak. Yeni kurallar ile birlikte araçların görünümleri ciddi anlamda değişecek. Daha agresif bir görünüme sahip olacak olan araçların tur başına 4-5 saniye hızlanması bekleniyor. Aynı zamanlarda bu değişikliklerin bir sonucu olarak yeni sezonda güç dengesi de değişebilir.

Aero

Yeni sezonda göreceğimiz en heyecan verici değişiklikler aero alanında olacak. 2009 kurallarıyla birlikte geçişleri arttırmak adına yapılan değişiklikler araç görünümlerini çok kaba bir hale getirmişti ve taraftarlardan tepki toplamıştı. Yeni kurallar ile beraber arka kanatlar yeniden daha alçak ve geniş olacak. Buna ek olarak araçların ön kanat, difüzör, süspansiyon ve karoserleri de yeni bir görünüme kavuşacak. Bu değişiklikler sayesinde araçların daha agresif görünmesi ve daha fazla yere basma kuvveti üretmesi bekleniyor.

Motor Gelişim Hakları

Geçtiğimiz sezonun sonuna dek motor üreticilerine her yıl belli bir motor gelişim hakkı veriliyordu. Bu haklara “token” ismi verilmişti. 2017 sezonunda token sistemi kalkacak ve motor üreticilerinin sezon boyunca istediği kadar gelişim hakkı kullanması sağlanacak. Bu sayede Honda, Renault gibi rakiplerinin gerisinde kalan üreticilerin daha büyük güncellemeler ile rakiplerini yakalama ihtimali artacak. Ancak diğer yandan kimi otoritelere göre bu sınırlamayı kaldırmak Mercedes’in farkı daha da çok açmasına neden olabilir.

Lastikler

Yeni kurallarla birlikte Formual 1’de Pirelli lastikleri genişleyecek. Bir önceki sezona göre ön lastikler 6, arka lastikler 8 cm genişleyecek. Aynı zamanda fren diskleri 4 mm daha kalın olacak. Bu da fren kuvvetinin %25 artmasını sağlayacak. Lastiklerin genişlemesi ise yere basma kuvvetini arttıracak.

Yarış İçi Cezaları

Geçtiğimiz sezonda hakemlerin uyguladıkları tutarsız cezalar takım patronları, pilotlar ve taraftarlar tarafından tepkiyle karşılanıyordu. Yeni sezonla birlikte pilotların birbirleriyle mücadeleye girmelerini daha çok cesaretlendirmek adına bir taraf %100 kusurlu bulunmadığı sürece ceza uygulanmayacak. Pilotlara ceza verip vermeme kararı tamamen hakemlerin inisiyatifinde kalacak. Bununla beraber tek tarafın net bir şekilde hatalı bulunmadığı mücadelelerde, ufak temaslarda pilotlara herhangi bir ceza uygulanmayacak.

Değişikliklerin Muhtemel Sonuçları

2017 kurallarıyla birlikte araçların tur başına 4-5 saniye hızlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Buna karşın yere basma kuvvetlerinin artması takımları geçişlerin çok zor hale gelmesi konusunda endişelendiriyor. Yeni değişikliklerin bir sonucu da yakıt tüketimlerinin artması olacak. Yere basma kuvvetinin artması ile birlikte araçlar daha fazla tam gaz gitme imkânı bulacak, bu da yakıt tüketimini arttıracak ve yakıt verimliliğini önemli bir hale getirecek. Bütün bu değişikliklerin sonucunda bugüne kadar bütün köklü kural değişikliklerinde gördüğümüz gibi güç dengelerinin değişmesi pek çok Formula 1 taraftarının isteği. Pek çok takım patronu ve pilota göre Mercedes yine en güçlü olmaya devam edecek ancak aerodinamik değişikliklerin Red Bull’a yaraması bekleniyor. Diğer yandan Ferrari ve McLaren gibi köklü takımların değişikliklere nasıl uyum sağlayacağı ve zirveye dönüp dönemeyecekleri büyük merak konusu.

2017 Sezonuna Az Kaldı

Yeni araçların nasıl görüneceğini öğrenmemize ise çok kısa bir süre kaldı, 20 Şubat’ta Sauber’le beraber lansman sezonu açılacak. Devamında sırasıyla Renault, Force India, Mercedes, Ferrari, McLaren ve Toro Rosso yeni araçlarını görücüye çıkaracak. Williams, HAAS ve Red Bull lansman tarihlerini henüz açıklamazken 27 Şubat itibariyle Barcelona’da sezon öncesi kış testlerine start verilecek. Sezonun ilk yarışı ise 26 Mart tarihinde Avustralya’da gerçekleştirilecek.

Yazar: Serhat Kurtuluş

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | 2018’in Çaylaklarını Tanıyalım

Bizler araç lansmanları, testler ve yeni sezona gün saymaya devam ederken son olarak Williams’ın Sirotkin’i …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir