Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Singapur GP: Hamilton’dan Kolay Zafer

Formula 1 | Singapur GP: Hamilton’dan Kolay Zafer

Sezonun 15. yarışına ev sahipliği yapan ve gece yarışı olarak gerçekleştirilen Singapur GP Lewis Hamilton’un zaferiyle sonuçlandı. İkinci sırayı Red Bull’dan Max Verstappen alırken podyumu Sebastian Vettel tamamladı. Bu sonuçla pilotlar şampiyonasında lider Hamilton ile ikinci Vettel arasındaki puan farkı 40’a yükseldi.

Yarış | 2018 Singapur GP

Startta iyi bir çekiş yakalayan Vettel ilk viraja Verstappen ile yan yana gelmeyi başarsa da Hollandalı pilot çizgi avantajını kullanarak pozisyonunu korumayı başardı. Ancak uzun düzlüğe çıkılırken atağa kalkan Vettel, Red Bull pilotunu geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. Bu sırada iki Force India pilotu temas ederken Esteban Ocon’un yarışı erken son buldu. Kazanın ardından artık bir Singapur klasiği haline gelen güvenlik aracı devreye girdi.

Güvenlik aracının ardından ön grupta bir değişiklik olmadı. Hiper yumuşak lastiklerle yarışa başlayan pilotlar zaten geçişin neredeyse imkansız olduğu bu pistte lastiklerini kontrol etmeye başladılar. Bu nedenle ön grup yarışın ilk bölümünü oldukça düşük tempoyla ve yakın geçirdi.

Pit stop zamanının yaklaşmasıyla beraber ilk zarı atan taraf Ferrari oldu. Vettel, Perez’in 6 saniye gerisinde dönmüş olsa da kısa süre içerisinde Meksikalı pilotu yakaladı. Hemen bir sonraki tur Hamilton’u pite alan Mercedes ise İngiliz pilotu Force India’nın önünde piste yollamayı başardı.

Ön gruptaki 6 pilottan 5’i sarı logolu yumuşak lastiği tercih ederken yalnızca Vettel ultra yumuşak lastikleri tercih eden isim oldu. Bu da Alman pilotun finişe kadar tek pitle gitme ihtimalini rakiplerine karşı zorlaştırıyordu.

Geri kalanların en iyisi olma mücadelesinde ise yarışa hiper yumuşak lastiklerle başlayan Sergio Perez ilk bölümde önde yer alsa da pitin ardından Sirotkin’in gerisinde kaldı. Ultra yumuşak lastiklerle başlayan Alonso, Sainz ve Leclerc ise ilk bölümü uzatarak pite geldikten sonra trafiğe düşme tehdidinden kurtuldular ve yükselen isimler oldular. Perez ise Sirotkin ile girdiği mücadelede otomobilini rakibinin üzerine sürünce pitten geçme cezası aldı.

Yarışın 38. turuna gelindiğinde Sirotkin ve Grosjean’ın mücadelesi, tur bindirmeye çalışan Hamilton’un oldukça yavaşlamasına neden oldu. Bu durum neredeyse Verstappen’e bir atak şansı yaratacak olsa da Mercedes pilotu farkı yeniden açmayı başardı.

Geri kalan bölümde herhangi bir mücadele yaşanmadı ve Lewis Hamilton, Verstappen ve Vettel’in önünde bu sezonki 7. zaferini kazandı. Bottas, Raikkonen ve Ricciardo ilk 6’yı tamamlarken Alonso, Sainz, Leclerc ve Hülkenberg puan alan diğer isimler oldular.

Bu sonuçla beraber son 7 yarışa gidilirken pilotlar şampiyonasında Hamilton Vettel farkı 40’a yükseldi. Mercedes ise Ferrari ile puan farkını 37’ye yükseltti.

İstatistikler

  • Lewis Hamilton bu sezonki 7, kariyerindeki 69. yarış galibiyetini elde etti.
  • Bu sezon 15. yarışta 7. kez podyumda üç farkı takımı gördük.
  • Sergio Perez kariyerinde çıktığı 8. Singapur GP’sinde ilk kez puan alamadı.
  • McLaren Singapur’dan üst üste 3. kez 7.likle ayrıldı.
  • Red Bull Singapur’da üst üste 9. kez podyuma çıkmayı başardı.
  • Singapur’da gerçekleştirilen bütün yarışlarda güvenlik aracı yarışa müdahale etti.
  • Renault tam 7 yarış aradan sonra ilk kez iki otomobille birden puan almayı başardı.
  • Alonso Azerbaycan’dan bu yana en iyi yarış sonucunu elde etti.

Değerlendirme

İlk turdaki Vettel Verstappen mücadelesinin ardından sıkıcı bir yarışı geride bıraktık. Zaten Singapur standartlarında bundan daha fazlasının olabilmesi için kazalara veya yağmura ihtiyaç vardı, ancak onlar da olmadı.

Pist üzerinde geçişin mümkün olmadığı yarışlarda geriye sadece stratejik anlamda hamle yapma şansı kalıyor. Vettel’in Hamilton’u geçmek için ya erken pite gelmesi gerekiyordu ya da Hamilton pite geldikten sonra kalabildiği kadar pistte kalıp bir sanal/gerçek güvenlik aracı çıkmasını beklemeliydi. Ancak görüyoruz ki her halükarda bugün Ferrari’nin Mercedes’i yenme şansı yoktu.

Ferrari’nin Stratejisi

Ferrari’nin pitte ultra yumuşak lastiği denemesinin nedeni ise tek turda lastikleri ısıtarak Hamilton’u yenmekti. Eğer bunu yapabilselerdi Vettel’in önü açılacaktı ve lastikleri zorlayıp farkı açarak iki pit stratejisine gitmek ile finişe kadar koruma modunda gitmek arasında bir seçim yapacaklardı.

Yani Ferrari’nin bugünkü stratejisini eleştirebilmemiz için ellerindeki diğer opsiyonlara bakmamız gerekiyor. Daha erken gelemezdi. Perez’in pit aralığından çıkmasını beklemeleri durumunda zaten Hamilton da pite gelecekti. Daha çok beklemeleri durumunda ise güvenlik aracı da gelmeyecekti. Ultra yerine yumuşak lastiklerin takılması da pite girdiği turda ekstra bir kazanç sağlamayacaktı. Son bölüm için ikinci pit denemesini yapmanın ise geçişin imkansız olduğu bu pistte yapmanın hiç gereği yoktu. O anlamda gerekli dersler İspanya’dan alınmış gibi duruyor.

Kırmızılar için Verstappen’e karşı pozisyonu korumak yerine Hamilton’u düşünerek hamle yapmanın bir hamle olduğunu tartışanlar olabilir, ancak şampiyona bu durumdayken 14 puanlık bir kazanç sağlamak için 3 puan riske edilebilirdi. Tam olarak da bu oldu.

Bu tarz pistlerde daha önce Monako’da da gördüğümüz gibi öndeki isim bir hata yapmadığı, sorun yaşamadığı müddetçe çok fazla hamle şansı olmuyor. Mercedes ve Hamilton da bugün yalnızca yapması gerekeni yaptı. İyi bir start, sorunsuz bir pit stop. Gümüş Oklar için her iki şampiyonada da favori gösterilmedikleri bir pistte çok değerli bir galibiyet olmuş oldu.

Red Bull ve Verstappen Vettel’in Perez’e takıldığını görünce stinti uzatarak doğru bir iş yaptı ve Hollandalı’yı ikinci sıraya taşımayı başardı. Zira aracın temposu da bugün Ferrari ve Mercedes’le aynı seviyedeydi. Ancak tıpkı Ferrari gibi onların da Mercedes’e karşı yapabilecekleri bir hamle yoktu.

Orta sıralarda ise beklenildiği gibi hiper yumuşak lastiklerle yarışa başlayanlar ilk bölümde yeterli farkı açamayınca Alonso, Sainz, Leclerc gibi ultralarla yarışa başlayan isimler avantajlı konuma geçti. Grosjean’ın yavaş pit stopu ve Perez’in Williams pilotlarının arkasına takılmasıyla Alonso avantajı eline geçirdi. McLaren de böylece Azerbaycan’dan bu yana en iyi sonucunu elde etmiş oldu.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir