Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Singapur GP Sıralama Turları: Hamilton Uçarak İlk Sırayı Aldı

Formula 1 | Singapur GP Sıralama Turları: Hamilton Uçarak İlk Sırayı Aldı

Singapur caddelerinde gece gerçekleştirilen sıralama turlarında pol pozisyonu Lewis Hamilton’un oldu. Marina Bay’deki tur rekorunu kıran şampiyona liderini Red Bull’dan Max Verstappen izlerken Ferrari’nin Alman pilotu Sebastian Vettel üçüncü sırada kaldı.

Sıralama Turları | 2018 Singapur GP

İlk bölüme Mercedes pilotlarının ultra yumuşak lastik stratejisi damga vurdu. Diğer 18 isim, hafta sonunun en yumuşak hamuru olan hiper yumuşak lastikleri kullanırken Hamilton ve Bottas’ın daha yavaş olan hamurla ikinci seansa kalmaları zor oldu. Şampiyona lideri elenme bölgesinin yalnızca 0,2 saniye önünde 14. olarak ikinci bölüme kalmayı başarabildi. Red Bull’dan Ricciardo’nun ilk sırada tamamladığı seansta Magnussen, Hartley, Vandoorne, Sirotkin ve Stroll sıralama turlarına veda ettiler.

İkinci bölümde ise ultra yumuşak kumarını oynayan taraf Ferrari oldu. Son seansa kalan pilotlar, ikinci seansta en hızlı turlarını attıkları lastiklerle yarışa başlayacağı ve hiper yumuşak lastiklerin çok çabuk aşınmasının beklendiği için böyle bir hamle denese de İtalyan ekibi ilk turların ardından çok geride kaldı ve tıpkı rakipleri gibi hiper yumuşak lastiklere dönmek zorunda kaldı. Kimi Raikkonen bu seansı ilk sırada tamamlayan isim olurken Alonso, Sainz, Leclerc, Ericsson ve Gasly elenen isimler oldular. Böylece ikişer adet Mercedes, Ferrari, Red Bull ve Force India ile birlikte Renault’tan Hülkenberg ve Haas’tan Grosjean son bölümde mücadele etme hakkı kazandı.

Son bölüme damga vuran isim Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton oldu. Şampiyona lideri, ilk turların ardından tur rekorunu kırarken bir önceki seansa oranla tur zamanını tam 1,3 saniye iyileştirdi. İkinci seanstaki yakın görüntü, Hamilton’un en yakın rakibine 0,3 ve Vettel’e 0,6 saniye fark atmasıyla birden değişti. Son haklarda tur zamanını geliştiremese de İngiliz pilot bu turuyla ilk sırayı almış oldu. Kariyerindeki 89. pol pozisyonunu alan Lewis Hamilton’u Red Bull’dan Verstappen ve Ferrari’den Vettel izledi. Bu üçlüyü sırasıyla Bottas, Raikkonen ve Ricciardo izlerken Sergio Perez geri kalanların en iyisi olmayı başardı. Grosjean, Ocon ve Hülkenberg ise ilk 10’u tamamladılar.

İstatistikler

  • Lewis Hamilton bu sezonki 7, Singapur’daki 4, kariyerindeki 79. pol pozisyonunu elde etti. İngiliz pilot burada en son 2014’te ilk sıradan yarışa başlama hakkı kazanmıştı.
  • Singapur’da gerçekleştirilen 10 yarışın 7’sinde yarışı pol pozisyonundan başlayan pilot kazandı.
  • Segio Perez Singapur’da çıktığı 8. yarışta ilk kez sıralama turlarında ilk 10’da yer almayı başardı. Meksikalı pilot diğer 7 yarışta yarışa ilk 10’un dışından başlamasına karşın puan almayı başarmıştı.
  • Raikkonen üst üste 45. kez sıralama turlarında son seansa kaldı.
  • Bottas üst üste 69. kez sıralama turlarında ilk seansta elenmedi.
  • Vandoorne üst üste 8. kez sıralama turlarına ilk seansta veda etti. Öte yandan Belçikalı pilot takım arkadaşına da üst üste 20. kez geçilmiş oldu.
  • McLaren üst üste 9. kez sıralama turlarında son bölüme kalamadı.
  • Magnussen 9 yarış sonra ilk kez ilk bölümde elendi.
  • Williams son 14 yarışta 8. kez iki otomobille birden ilk seansta elendi.

Yarış Tahminleri

Singapur GP sıralama turları muhtemelen pek çoğumuz için büyük sürpriz oldu. Ferrari’nin favori olarak başladığı ve Red Bull’un iddialı olması beklenen hafta sonunda Hamilton ve Mercedes’in minimum hasarla buradan ayrılmak istediği biliniyordu. Zira takım patronu Toto Wolff de Ferrari’nin burada kendilerinden önde olacağını belirtmişti. Eğer sezon başında “Mercedes’in ilk sırada yer alma ihtimalinin en düşük olduğu pist neresidir?” şeklinde bir soru sorulsaydı Singapur, Monako ile beraber ilk sırada yer alırdı.

Ancak artık bütün bunların bir önemi kalmadı. Mercedes kış testlerinde hiç kullanmadığı hiper yumuşak lastikleri her geçen gün daha iyi anladı ve maksimum güç anlamında rakiplerinin gerisinde kalsa da şasiye getirdiği güncellemeler ile birlikte yüksek yere basma gücü gerektiren pistlerde elini kuvvetlendirdi.

An itibariyle Gümüş Oklar yarınki gece yarışına ilk sıradan başlayacaklar ve yanlarında şampiyonluk şansı bulunmayan Max Verstappen bulunacak. Herhalde böyle bir senaryo Perşembe günü teklif edilse, bunun gerçekleşmesi için üzerine para bile verirdi Mercedes kurmayları.

Singapur’da pist üzerinde geçiş yapmanın neredeyse imkansız olduğu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Hamilton’un liderliğini kaybedebilmesi için ya startta bir şeyler olması gerekecek ya da şu ana kadar her Singapur GP’de olduğu gibi yine bir güvenlik aracı bütün taktikleri alt üst edecek. Benim tahminim yarınki startta Verstappen’in ilk viraja agresif geleceği ve liderliği alabileceği yönünde.

Eğer Verstappen agresif bir atak yaparsa Hamilton’u gafil avlayabilir ve bu da Vettel’e bir şans doğurabilir. O şans startta doğmasa bile yarış temposunda Ferrari’nin daha güçlü olması ve Vettel’in öne geçmesi ihtimaller dahilinde. Dolayısıyla benim beklentim Verstappen ve Vettel’in Hamilton’u yarın mağlup etmesi yönünde.

Arkadaki mücadelede ise lastik kullanımı belirleyici olacak. Bottas, Ricciardo ve Raikkonen üçlüsünde her türlü sonucu görebiliriz. İlk 6’nın dışına çıktığımızda hiper yumuşak lastiklerle başlayacak olan dört isim iki pit stop yapmak zorunda kalabilir. Bu durumda Alonso ve Sainz puan alma mücadelesinde avantajlı konuma geçiyorlar. Alonso ve Sainz’ı iyi bir strateji uygulaması durumunda Magnussen, ancak tempo bulamaması durumunda Force India’lar ve Grosjean takip edecektir.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir