Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Sezon Öncesi Testlerinin Ardından Genel Görünüm

Formula 1 | Sezon Öncesi Testlerinin Ardından Genel Görünüm

İspanya’da gerçekleştirilen 8 günlük sezon öncesi testlerinin sona ermesiyle beraber 2018 araçlarıyla ilgili ilk izlenimlerimizi edinmiş olduk. Ferrari pilotu Sebastian Vettel’in hiper yumuşak lastiklerle elde ettiği 1:17.182’lik derece testlerin en hızlı turu olurken Alman pilot toplamda attığı 643 turla beraber testlerin en çok mesafe kat eden ismi oldu.

Takımlarda ise 1000 tur barajını geçen tek takım 1040 turla beraber Mercedes oldu. Renault motoruyla beraber performansı merakla beklenen McLaren testleri bir kez daha sorunlarla boğuşarak geçirdi ve en az tur atan takım oldu. Toro Rosso’nun Honda ile birlikteliği ise oldukça olumlu başlamış görünüyor. Takım, Mercedes ve Ferrari’nin ardından en çok mesafe kat eden ekip olmayı başarırken Pierre Gasly ultra yumuşak lastiklerle beraber testlerin en hızlı 7. tur zamanını elde etti.

Sezona Kim Önde Başlayacak?

Tek tur performanslarına bakıldığında Ferrari ikilisi en yakın rakiplerinin 0.6 saniye kadar önünde yer aldı. Ancak diğer araçların yakıt yükleri ve kullandıkları motor modlarını bilmediğimizi düşünecek olursak Maranello ekibinin bu farkının güvenilir bir veri olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

En hızlı üçüncü zamanı kaydeden McLaren’e baktığımızda Renault güç ünitesine geçen takımın geçen yıla oranla çok daha rekabetçi olacağı bir gerçek. Buna karşın diğer Renault motorlu takımların aksine McLaren’in pek çok sorunla karşılaştığını gördük. Ciddi soğutma sorunları yaşadığı söylenen ekip pek çok kez yolda kalmasına karşın Eric Boullier, Stoffel Vandoorne ve Fernando Alonso aracın performansı ile ilgili kendilerine güvendiklerini söylediler. McLaren ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise diğer takımların aksine hiper yumuşak lastik kullanımına çok daha fazla ağırlık vermeleri oldu.

McLaren’in aksine son 4 yılın şampiyonu Mercedes ise testler boyunca hiper yumuşak lastikler ile sürüş gerçekleştirmedi. Hamilton ve Bottas tek turda en hızlı 8 ve 10. isimler olsalar da uzun sürüşlerde kaydedilen tur zamanlarına bakıldığı zaman Gümüş Oklar 2018’in en büyük favorilerinden biri olarak görünüyor.

Red Bull’a baktığımızda ise Ricciardo en hızlı 4. tur zamanını kaydederken takım arkadaşı Verstappen’in tek tura odaklanmadığını görüyoruz. Gerek yarış tempoları, gerek geçmiş yıllarda testlerde hızlarını saklamalarını dikkate alarak Red Bull’un zirvede Mercedes ve Ferrari’yi zorlayacağı hatta Renault’un gelişimi ve dayanıklılığına bağlı olarak şampiyonluk yarışı içinde olacağını söyleyebiliriz.

Geçen Sezona Oranla Kimler Gelişim Gösterdi?

Geçtiğimiz yıllarda Honda ile yaşadığı dramatik günlerin ardından zirvenin tepesinde McLaren’i görmek kimse için sürpriz olmamalı. Takımın testlerde kaydettiği en hızlı tur zamanı bir önceki yıla oranla tam 3.5 saniye daha hızlı oldu.

McLaren’i 2.5 saniyelik gelişim ile Sauber izlerken Haas bu ikilinin ardından üçüncü sırada yer aldı. Böylelikle geçtiğimiz sezon takımlar şampiyonasını son üç sırada tamamlayan takımlar 2018 kış testlerinde en çok gelişim gösteren üç takım olarak karşımıza çıktı.

Listede 9. sırada yer alan Mercedes’in tek tura odaklanmadığını belirtmeliyiz. Yani bu veri takımın gerçek performansını değerlendirme anlamında oldukça aldatıcı duruyor.

Sonuç

Kış testleri sonucunda takımların gerçek performansları hakkında çıkarım yapmak oldukça zor. Son 10 yılda kış testlerinde atılan en hızlı tura baktığımızda yalnızca 1 kez (2015-Mercedes) en hızlı zamanı kaydeden takımın sezon sonunda şampiyon olabildiğini görüyoruz. Buna ek olarak son 10 yılda tam 5 kez (2008, 2009, 2011, 2014, 2016) kış testlerinde en hızlı turu elde eden takımın sezonu galibiyetsiz kapattığını söylemekte fayda var.

Uzun sürüşlere ve lastikler arası performans farklarının hesaba katılarak yapılan hesaplamalara bakılırsa Mercedes yine favori olarak görünüyor. Buna karşın Ferrari ve Red Bull’un zirveye daha yakın olması bekleniyor (en azından temennimiz bu yönde).

Orta sıralarda ise Renault ve Haas geçen sezona göre çok daha rekabetçi olacak. Toro Rosso oldukça dayanıklı bir görüntü çizerek zaman zaman sürpriz sonuçlar alabileceğini gösterirken Force India’nın da yabana atılmaması gerektiği aşikar. McLaren’in nerede olacağı ise büyük bir soru işareti.

Sonuç olarak bütün bu soruların cevabını 23-25 Mart’ta Avustralya’da alacağız.

 

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | Abu Dabi GP Sıralama Turları: Sezon Finalinde İlk Sıra Hamilton’un

Sezon finaline ev sahipliği yapan Abu Dabi’de gerçekleştirilen sıralama turlarında ilk sıra Lewis Hamilton’un oldu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link