Ana Sayfa / Formula 1 / 9 Yarış Kala Formula 1’de Şampiyonluk Yarışı

9 Yarış Kala Formula 1’de Şampiyonluk Yarışı

Ferrari’nin şampiyonluk mücadelesine dahil olmasıyla beraber yeni motorlara geçilmesinden bu yana en heyecanlı sezonu yaşadığımız 2017 sezonunda kalan 9 yarış büyük bir heyecana sahne olacak.

Yeni aero kuralları ile birlikte hızlanan araçlar Mercedes dominasyonunun bitmesini sağlarken Sebastian Vettel ve Ferrari bu hegamonyanın kırılmasında şu ana dek başrolde oldular. Yaz arasına en yakın rakibi Hamilton’un 14 puan önünde giren Vettel, aynı zamanda takımın 1.pilot desteğini de almış durumda. Geçtiğimiz sezonlara baktığımızda örneğin 2007 yılında iki pilotuyla beraber şampiyonluk mücadelesi veren McLaren pilotları son yarışta şampiyonluğu Raikkonen’e kaybederken, 2017 sezonunda da iki Mercedes pilotunun birbirinden çaldığı puanlar sezon sonunda Vettel için çok önemli bir avantaj sağlayabilir.

Mercedes ve Ferrari’nin Avantajlı Olduğu Yarışlar

İki farklı tasarım felsefesine sahip olan Ferrari ve Mercedes araçlarına baktığımızda ise, motor gücü ve uzun dingil mesafesinin yardımıyla uzun düzlüklerin, uzun ve hızlı virajların olduğu pistlerde Gümüş Okların öne çıktığını gördük. Buna karşın lastik kullanımı, yüksek mekanik yol tutuş ve kısa dingil mesafesi ile Şahlanan At, Monako ve Macaristan’da rahatlıkla rakiplerine üstünlük kurdu. Bu verilere bakılırsa önümüzdeki yarışlarda Singapur ve Abu Dabi’de Ferrari’nin; Belçika, İtalya ve Japonya’da ise Mercedes’in avantajlı olacağını varsayabiliriz. Malezya ve Brezilya’nın tahmin edilemez hava durumu bu yarışları her türlü sürprize açık hale getirirken ABD ve Meksika’da ise oldukça yakın bir mücadele göreceğiz.

Son yarışlarda yükselen performansı ile Mercedes takımlar şampiyonasında açık favori olsa da pilotlar şampiyonasında Vettel’in sahip olduğu 14 puanlık fark ve Hamilton ile Bottas arasında olabilecek takım içi mücadele Alman pilotu avantajlı hale getiriyor. Ancak göz ardı edilmemesi gereken bir başka faktör de Red Bull. Takım, sezonun ikinci yarısında Ferrari’yi yakalamak istediğini söylerken Ricciardo şampiyonluk savaşının 85 puan gerisinde kalmış durumda. Gerçekçi olmak gerekirse Ricciardo’nun mücadeleye dahil olabilmesi için önündeki üç rakibinin de birkaç kez yarış dışı kalması gerekiyor. Ancak Red Bull’un rakiplerinden puan çalabilecek duruma gelmesi halinde bunun Mercedes’in avantajına olacağını düşünebiliriz. Özellikle Ferrari’nin favori göründüğü pistlerde Red Bull’un sürpriz galibiyetler alması Hamilton’u bir anda şampiyonluk yarışında öne geçirecektir. Buna karşın Mercedes’in sahip olduğu motor avantajı, özellikle Belçika ve İtalya’da Red Bull’u bir tehdit olmaktan uzaklaştıracaktır.

Sonuç olarak sezonun gidişatı bu şekilde olursa, yani Hamilton ile Bottas birbirinden puanlar çalmaya devam ederler, Red Bull öndeki iki takımın gerisinde kalır ve Vettel yarışlardan alabileceği maksimum puanla dönerse 10 yıl sonra Ferrari’nin ilk pilotlar şampiyonluğu gelecek gibi görünüyor. Ancak Hamilton’un takım arkadaşına üstünlük kurması ve Red Bull’un getirdiği güncelleme paketleri ile Ferrari’den puanlar çalması İngiliz pilota kariyerinin 4.şampiyonluğunu getirebilir. Bunun yanında Bottas’ın işinin oldukça zor olduğu açık. Hem Hamilton’a üstünlük kurması hem de Vettel’i geriden gelip geçmesi halinde Fin pilot şüphesiz son yılların en büyük sürprizine imza atacaktır.

FORMULA 1 KALAN YARIŞLAR

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | İtalya GP: Hamilton Deplasmanda Kazandı

Sezonun 14. yarışı İtalya GP’de zafer Mercedes pilotu Lewis Hamilton’un oldu. Yarışa ilk sıradan başlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link