Ana Sayfa / Formula 1 / [F1] Rusya GP: Bottas Kariyerinin İlk Galibiyetini Aldı

[F1] Rusya GP: Bottas Kariyerinin İlk Galibiyetini Aldı

Rusya’da gerçekleştirilen sezonun 4.yarışını Mercedes’in Fin pilotu Valtteri Bottas kazandı. Bottas’a podyumda Ferrari’den Vettel ve Raikkonen eşlik ederken Hamilton yarışı 4.sırada tamamlayabildi.

Antrenmanlar

Cuma sabahı antrenmanlar başlamadan önce herkesin favorisi Mercedes’ti. Zira Alman takım bu pistte yapılan 3 yarışın bütün turlarını lider götürmüş ve kazanmıştı. Pistin karakteristik özellikleri de Ferrari’ye nazaran Mercedes için daha uygun görünüyordu. İlk iki sektördeki uzun düzlükler ve orta hızdaki virajlar, serin bir hava tam Gümüş Oklar için ideal ortamı yaratıyordu. Ancak yeşil ışığın yanması ve kırmızı otomobillerin piste çıkması ile bu görüntü ciddi anlamda değişti. Cuma ilk iki antrenman seansına Ferrariler damga vurdu. Hem yarış temposunda hem de tek turda rakibinden açık şekilde hızlı görünen Ferrari, hafta sonunun devamı için tifosileri heyecanlandırmış oldu.

Cumartesi sabahı gerçekleştirilen üçüncü antrenmanlarda da görüntü değişmedi. Ferrari antrenmanları domine ederken Mercedes ciddi anlamda gerideydi. Bu durum herkesin aklına “Mercedes hız mı saklıyor acaba?” sorularını getirse de sıralama turları durumun öyle olmadığını gösterecekti.

Sıralama Turları

Sochi’de sıralama turları büyük heyecana sahne oldu. İlk iki seans herhangi bir sürpriz yaşanmadan geçilirken son seansta ilk üç pilotu 0,1 saniyeden daha küçük bir zaman farkı ayırıyordu. İlk turların ardından Raikkonen ilk sırayı alırken son turlarda Vettel takım arkadaşını geçmeyi başardı ve Ferrari iki Mercedes’in önünde ilk iki sırayı elde etmiş oldu. Alman takımında ise Bottas bir kez daha Hamilton’u geçmeyi başararak takım arkadaşına önemli bir mesaj vermiş oldu.

Bu sonuçla İtalyan takımı 2008 Fransa’nın ardından (Raikkonen-Massa) ilk kez sıralama turlarını ilk iki sırada noktalamış oldu. Aynı zamanda Sebastian Vettel de kariyerinin 47.pole pozisyonunu almış oldu.

Gridin devamında ise Massa iki Red Bull’un arasına girerek iyi bir iş yaparken iki Force India ve Renault’dan Hulkenberg son seansa kalmayı başaran diğer isimler oldular.

Yarış

Herkes startı ve Ferrari – Mercedes mücadelesini görmeyi beklerken formasyon turunda yolda kalan Alonso yarışın başlangıcının bir tur gecikmesine neden oldu. McLaren’in kabus gibi süren sezonu 4.yarışta 4.kez finiş göremeyen, hatta bu kez start dahi alamayan Alonso ile devam etmiş oldu.

Kırmızı ışıklar yanarken hafta sonu boyunca ilk iki sektörde rakibinden hızlı görünen Mercedes’in iki Ferrari’yi startta avlamaktan başka çaresi yok gibi görünüyordu. Nitekim öyle de oldu, çok iyi bir start alan Valtteri Bottas iki Ferrari’yi birden geçerek galibiyetin kapısını araladı. Palmer ile Grosjean arasındaki kaza güvenlik aracının çıkmasına sebep olurken pistin temizlenmesiyle ilk turların ardından Bottas, Vettel, Raikkonen ve Hamilton grubunun her geçen tur açılan farklarla beraber birbirinden koptuğunu gördük.

Bahreyn’in aksine her geçen tur heyecan katsayısı azalan bir yarış oldu. Bunda pistin karakteristik özellikleri – araçların birbirini takip etmesini zorlaştıran arka arkaya gelen akıcı orta hızlı virajlar – ve lastik aşınma seviyesinin çok düşük olması büyük etkendi.

Pit stopların ardından 5 turluk bir lastik avantajı elde eden Vettel rakibi Bottas ile farkı 1 saniye civarına indirse de Mercedes pilotuna atak yapma şansını elde edemedi. Bottas da kariyerinin ilk galibiyetine giden yolda ufak bir lastik kilitlemesi dışında hata yapmadı ve rakibinin son turlardaki baskısına iyi direnç göstererek galibiyeti elde etti.

Ön grubun ardında Verstappen 5.olurken puan alma serisini sürdüren Force Indialar 6 ve 7.oldu. Hulkenberg Renault adına sezonun en iyi yarışını çıkartırken Massa ve Sainz puan alan son isimler oldular. Haas ve McLaren tek araçla puansız finiş görürken önümüzdeki sezon için Honda motoru kullanacak olan Sauberler yarışı son iki sırada tamamladı.

Bu sonuçlarla beraber Ferrari bu sezon ilk kez iki pilotla beraber podyuma çıkarken Bottas’ın kazandığı yarışta takım arkadaşı Hamilton çok silik bir performans gösterdi ve 8 yarışlık podyum serisi son bulmuş oldu. Valtteri Bottas F1 tarihinde yarış kazanan 107.pilot oldu. Sebastian Vettel kariyerinde 90, Mercedes ise motor tedarikçisi olarak 400.kez podyuma çıktı.

Gelişim Yarışı Hız Kazanacak

Bundan sonra takımlar Avrupa’ya dönecek ve İspanya ile birlikte pek çok takımın şu ana kadarki en büyük şasi güncellemelerini göreceğiz. Özellikle Ferrari ve Mercedes’in bu kadar yakın olduğu düşünüldüğünde atılacak her adımın önemi büyük olacak. İspanya’ya daha iyi bir paket getiren takım için sezonun geri kalan kısmı çok daha parlak geçebilir. Ferrari’nin geçtiğimiz sezonlarda gösterdiği sezon içi gelişime bakıldığında durum onlar için pek parlak görünmese de bu sezon işlerin farklı gittiği bir gerçek.

Zirvedeki iki takıma ek olarak Red Bull da İspanya için özel bir paket hazırlıyor ve bu onların mücadeleye dahil olması için en büyük fırsat olarak görünüyor. Yine önceki sezonlarda gördüğümüz gibi Force India’nın atacağı adımlar onların Williams önündeki yerini sağlamlaştırabilir. Williams ilk 4 yarışta performans olarak daha iyi olsa da bunu sonuçlara yansıtamadılar ve sezonun geri kalanında sadece Force India değil, Renault ve hatta Toro Rosso gibi takımlara karşı da zorlanabilirler. Buna ek olarak McLaren Honda’nın Kanada’ya getirmesi beklenilen motor güncellemesi onlar için sezonun gidişatını belirleyecek.

Formula 1’de geleneksel Avrupa sezonunun başlangıcı anlamına gelen İspanya GP’si 2 hafta sonra 12-14 Mayıs tarihlerinde Barcelona’da gerçekleştirilecek.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

1 Yorum

  1. Avatar

    Kimi Räikkönen’in ismini Kimi Raykunen diye okuyorlar.Aslında Kimi Reikkönen şeklinde okunmalı. Bu kadar Fince öğrendik bi faydası olsun millete 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir