Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Rusya GP Sıralama Turları: Bottas Polde, Mercedes İlk Çizgide

Formula 1 | Rusya GP Sıralama Turları: Bottas Polde, Mercedes İlk Çizgide

Sochi’de gerçekleştirilen Rusya GP’si sıralama turlarında pol pozisyonu Mercedes’ten Valtteri Bottas’ın oldu. Bu sezon ikinci pol pozisyonunu elde eden Fin pilotu takım arkadaşı Lewis Hamilton ve Ferrari’den Sebastian Vettel takip etti.

Sıralama Turları | 2018 Rusya GP

Hafta sonuna başlarken iki Red Bull, iki Toro Rosso ve McLaren’den Alonso güç ünitesi değişikliği nedeniyle yarışa geriden başlayacak olan pilotlar oldular. Dolayısıyla bu beş isim, yalnızca %107’lik limite takılmamak için tur attı. Bu isimlerin yarışa başlama sıralaması ise ilk antrenmanlarda piste çıkış sıralarına göre belirleniyor.

İlk bölümde atılan turların ardından ilk iki sıra Mercedes pilotlarının olurken Vettel, iki Red Bull ve takım arkadaşının ardından altıncı sırada yer alabildi. Hartley, Alonso, Sirotkin, Vandoorne ve Stroll ilk bölümde atılan turlar sonucunda elenen isimler oldular.

İkinci bölümde ise tamamen taktiksel bir mücadele izledik. Zaten geriye düşecek olan Verstappen, Ricciardo ve Gasly piste hiç çıkmazken iki Renault pilotu da çabuk aşınan hiper yumuşak lastiklerle son bölüme kalmak yerine garajda kalmayı tercih ettiler. Bu stratejiyle Renault pilotları hem yarışa 11 ve 12. sırada başlayacaklar hem de yarışın ilk bölümünde çabuk aşınan hiper yumuşak lastikleri kullanmak zorunda kalmayacaklardı.

Böylece üç seanslı eleme sisteminin geldiği 2006 yılından bu yana ilk kez bir seansta elenen isimlerden hiçbiri zaman turu kaydetmemiş oldu: Verstappen, Ricciardo, Gasly, Sainz ve Hülkenberg. İlk iki sıra ise tıpkı ilk seansta olduğu gibi Mercedes pilotlarına gitti.

Son bölümde de hafta başından bu yana süregelen Mercedes üstünlüğü değişmedi. İlk turların sonunda takım arkadaşının saniyenin binde 4’ü gibi bir farkla önünde yer alan Bottas, ikinci hakkında onda bir saniye daha bulurken şampiyona lideri Lewis Hamilton ikinci sektörde yaptığı hata ile turu bırakmak zorunda kaldı.

İlk iki sıra Mercedes pilotları Bottas ve Hamilton’a giderken onları Vettel ve Raikkonen izledi. Geri kalanların en iyisi Haas’tan Kevin Magnussen oldu. Ocon, Leclerc, Perez, Grosjean ve Ericsson ilk 10’u tamamlayan isimler oldular.

İstatistikler

  • Valtteri Bottas kariyerinin 6. pol pozisyonunu elde etti. Aynı zamanda Fin pilot geçtiğimiz yıl burada kariyerinin ilk GP zaferini kazanmıştı ve 2014’te burada düzenlenen ilk yarışta Williams ile en hızlı turu elde etmişti.
  • Mercedes bu sezon 5. kez sıralama turlarında ilk çizgiyi elde etti.
  • 2015 İtalya’dan bu yana ilk kez iki Red Bull birden Q3’ü göremedi.
  • Fin pilotların elenmeme geleneği sürdü. Kimi Raikkonen üst üste 46. kez Q3’e kalırken Valtteri Bottas da 70. kez Q1’de elenmemeyi başardı.
  • Stoffel Vandoorne takım arkadaşına arka arkaya 21. yarışta da geçildi. Belçikalı pilot aynı zamanda üst üste 9. kez Q1’de elendi.
  • McLaren üst üste 10. kez Q3’ü göremeden sıralama turlarına veda etmiş oldu.
  • Williams son 15 yarışta 9. kez iki otomobille Q1’de elendi.
  • Ericsson 2015 İtaya’dan bu yana ilk kez Q3’e kalırken 2015 Çin’den bu yana ilk kez iki Sauber’i Q3’te izledik.

Yarış Tahminleri

Hafta başından bu yana her şey Mercedes’in istediği gibi gidiyor. Hem Mercedes hem de Ferrari’nin ultra yumuşak lastikler ile başlayacak olması ve muhtemelen tek pitle yarışı bitirecek olmaları Ferrari’nin stratejik anlamda elini kısıtlıyor. Dolayısıyla Vettel’in tek şansı yarın startta hava koridorundan yararlanıp en azından Hamilton’u avlamak. Aksi halde Gümüş Oklar rahatlıkla yarışı kazanacaktır.

Mercedes pilotları starttaki pozisyonlarını kaybetmezlerse Hamilton er ya da geç Bottas’ın önüne bir şekilde geçecektir. Dolayısıyla hem şampiyonadaki puan anlamında hem de Mercedes’in oyununu bozma anlamında Vettel’in startta bir şeyler yapması gerekiyor. Eğer bu olmazsa, arkadan da bir tehdit gelmeyeceği için Ferrari Raikkonen’i ilk bölümde yavaş tutup farkın açılmasına izin vermeli ve geçişin zor olduğu bu pistte Mercedes pilotlarının pit yaparak Fin pilotun arkasına düşmesini beklemeli. Yani tıpkı Monza’da Bottas’ın yaptığı gibi.

Bunun haricinde Ferrari’nin pek gerçekçi bir şansı yok. Mercedes ve Hamilton startta yerini korumayı başarırsa açık favori. Vettel ise Mercedes’in stratejik anlamda çuvallamasını veya bir güvenlik aracı piyangosunu beklemek durumunda kalacak.

Orta sıralara gelecek olursak Ricciardo ve Verstappen’in yarışa geriden başlayacak olmaları bize çok eğlenceli bir yarış vaat ediyor. Atak yapmaktan korkmayan ve her zaman yarışlara eğlence katan bu ikili yarın yarışı izlenilebilir kılan en büyük faktör olacaktır.

Geri kalanların en iyisi olma mücadelesinde Magnussen avantajlı. Ancak Danimarkalı pilot çabuk aşınan lastikleriyle ilk bölümde Renault’lar ile yeterli farkı açabilecek mi göreceğiz. Eğer DRS’nin öne alınması işe yarar ve Red Bull’lar geçiş yapabilirler ise kolaylıkla tırmanacaklardır. Ancak devamında Renault pilotlarının puan almak için stratejik avantaja sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Özetlemek gerekirse yarın standart bir yarışta bizleri Mercedes, Ferrari, Red Bull, Magnussen, Ocon ve Renault sıralaması bekliyor. Leclerc, Perez ve Grosjean ise hiper yumuşak lastiklerin beklenenden daha uzun dayanmasını ummak zorunda.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir