Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Kanada GP: Vettel Kariyerinin 50. Zaferine Ulaştı

Formula 1 | Kanada GP: Vettel Kariyerinin 50. Zaferine Ulaştı

Kanada’da gerçekleştirilen sezonun yedinci yarışında zafere ulaşan isim Sebastian Vettel oldu. Sezonun üçüncü galibiyetini alan Alman pilot, Hamilton’un beşinci sırada finiş görmesiyle beraber pilotlar şampiyonasında liderliğe yükseldi. Podyumda Vettel’e eşlik eden isimler ise Mercedes’ten Bottas ve Red Bull’dan Verstappen oldu.

Yarış

İlk turda Ricciardo Raikkonen’i geride bırakırken Verstappen Bottas’ı zorlamayı başarsa da öne geçmeyi başaramadı. Arka tarafta ise Stroll ile Hartley arasında yaşanan ciddi kaza nedeniyle güvenlik aracı piste çıktı. Büyük kazanın ardından iki isim de sorun yaşamadı.

Güvenlik aracı periyodunun ardından rutin bir yarış izledik. Günün menüsü tek pit stop stratejisi olurken Verstappen ve Hamilton’dan bir tur sonra pite gelen Ricciardo, bu rakiplerinden Hamilton’u geride bırakmayı başardı.

Öndeki Vettel, Bottas ve Raikkonen üçlüsünü yarışın ilerleyen bölümlerine dek pitte görmedik. Bu üçlünün de pite gelmesiyle beraber Vettel, Bottas, Verstappen, Ricciardo, Hamilton ve Raikkonen sıralaması oluştu.

Kalan turlarda öndeki isimlerin birbirlerine atak yapacak kadar yaklaşamadıklarını gördük. Bir dönem Bottas, Vettel ile olan farkı 6 saniyeden 3 saniyeye kadar indirmiş olsa da Sainz’a tur bindirirken ilk virajda yaptığı hata ile zaman kaybetti ve Alman pilotu kovalamayı bıraktı. Bu sırada Verstappen Bottas’a, Hamilton da Ricciardo’ya yaklaşmış olsa da pist üzerinde bir atak göremedik ve yarış bu şekilde sonuçlandı.

Bu sonuçlarla beraber Vettel bu sezon üçüncü kez kazanan ilk isim olurken 1 puan farkla şampiyona liderliğini de ele geçirdi. Bu sezonki dördüncü ikinciliğini elde eden Bottas ise pilotlar şampiyonasında Vettel’in 35 puan gerisinde üçüncü sıraya yerleşti.

Takımlar şampiyonasına baktığımızda Mercedes’in liderliği 17 puana indi. Red Bull yalnız şekilde üçüncülüğünü sürdürürken iki otomobille birden puan alan Renault, dördüncülük savaşında McLaren ile farkı açtı.

İstatistikler

  • Ferrari Kanada’da 14 yıl aradan sonra kazandı. Kırmızıların buradaki son galibiyeti 2004 yılında Michael Schumacher’den gelmişti.
  • Sebastian Vettel kariyerinin 50. zaferine ulaştı. Alman pilot aynı zamanda 14. kez bir yarışı starttan finişe lider götürerek kazanmayı başardı.
  • Valtteri Bottas hem bu sezonki hem de Kanada’daki 4. podyumunu elde etti.
  • Lewis Hamilton puan alma serisini 32 yarışa çıkarttı ve bu alandaki rekoru bir yarış daha geliştirdi.
  • McLaren üst üste 4. kez Kanada’dan puansız ayrıldı.
  • Renault bu sezon 7 yarışta 4 kez iki otomobille birden puan almayı başardı.
  • Force India üst üste 6. kez Kanada’dan puanla ayrıldı.

Değerlendirme

Kanada standartlarının oldukça altında bir yarış izledik. Dün çok yakın geçen sıralama turlarının ardından bugün çok daha eğlenceli bir yarış izlemeyi ümit ediyorduk. Ancak ne yazık ki beklediğimiz gibi bir yarış olmadı. Vettel starttan finişe rahat bir galibiyet alırken Bottas’ın son bölümde yaptığı hata, son turlarda bir çekişme görme ihtimalini de ortadan kaldırdı. Fin pilot dördüncü ikinciliğini alıyor, ancak şampiyona mücadelesine dahil olabilmesi için bir galibiyet şart.

Öndeki iki ismin ve Raikkonen’in geç pitlerine değinmek gerekiyor. Ultra yumuşak lastiklerle yarışa başlayan bu üçlü pite oldukça geç geldi. Hem Ferrari’nin hem de Mercedes’in olası bir güvenlik aracı senaryosunda avlanmamak adına bu pilotları pistte tuttuklarını görüyoruz. Erken pite gelen Red Bull’lar ve Hamilton’un taze lastiklerle bir hız avantajına sahip olmamaları da öndeki üçlüyü pistte kalma adına rahatlattı.

Buna karşın Raikkonen’in birkaç tur önce pite alınarak Hamilton’un önünde piste döndürülmesi mümkün olabilirdi. Ferrari muhtemelen Raikkonen’i pistte tutarak Bottas’ın erken pite gelmesini engellemek istedi (çünkü bu durumda Bottas Raikkonen’in ardında piste dönecek ve Vettel’e karşı avantaj elde edemeyecekti) ancak bunu hesaplarlarken de Raikkonen’i Hamilton’a kurban etmiş oldular. Vettel’e uygulanan strateji bugün için makul olsa da Raikkonen’e daha iyi bir oyun kurulabilirdi.

Orta sıralarda Renault ve Force India iyi iş çıkaran ekipler oldular. Bunun yanında fırsatlardan istifade etmeyi başaran çaylak Leclerc yine göz doldurdu. Monakolu pilot her yarış biraz daha gelişiyor ve bunu yaparken de takımına çok değerli puanlar kazandırmayı başarıyor. Bu grafiğini sürdürürse kendisini gelecekte Ferrari koltuğunda yarış galibiyetleri için mücadele verirken görmemiz olası.

Son olarak 300. yarışına katılan Fernando Alonso’ya bir parantez açmak gerekiyor. İspanyol pilot güvenlik aracının ardından Sirotkin, Perez ve Magnussen’i geride bırakıp ve pitlerde de Leclerc’i geçip puan almaya doğru ilerliyordu. Ancak ne yazık ki kötü şans Alonso’nun yakasını bırakmadı ve McLaren-Renault yarışa veda etti. Alonso’nun tıpkı geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine sınırları zorlayarak puan almaya yakın olduğu bir yarışta mekanik arıza nedeniyle veda etmesi hayal kırıklığı yarattı. Belki de -bir Renault anlaşması olmaz ise- çifte dünya şampiyonunun son 14 yarışını izliyor olabiliriz.

Fransa’da yeni Paul Ricard pistinde daha eğlenceli bir yarış ile beraber görüşmek üzere.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir