Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Japonya GP Sıralama Turları: Mercedes Yine İlk Çizgide

Formula 1 | Japonya GP Sıralama Turları: Mercedes Yine İlk Çizgide

Formula 1’in ikonik pistlerinden biri olan Suzuka’da gerçekleştirilen sıralama turlarında ilk sıra Lewis Hamilton’un oldu. Mercedes pilotunu takım arkadaşı Valtteri Bottas takip ederken Max Verstappen üçüncü sırada yer aldı. Ferrari pilotları Raikkonen ve Vettel ise 4 ve 9. sıralarda yer alabildiler.

Sıralama Turları | 2018 Japonya GP

Yağmur tehdidiyle başlayan sıralama turlarında Ericsson’un yaptığı kaza ile kırmızı bayrakları gördük. Bu kırmızı bayrak bir çeşit kelebek etkisi yaratarak son seansta Ferrari pilotlarının yağmur nedeniyle son turlarını atamamalarına neden olacaktı. Kısa duraklamanın ardından devam eden seansta ise Hülkenberg, Sirotkin, Alonso, Vandoorne ve Ericsson elenen isimler oldular. İlk sıra ise Lewis Hamilton’un oldu.

İkinci bölümde Mercedes yumuşak lastiklerle turlarken Ferrari pilotları süper yumuşak lastiklerle tur atmayı tercih etti. Buna karşın Bottas ve Hamilton, iki Ferrari’nin önünde ilk iki sırayı aldı ve yarışta kendilerine stratejik avantaj getirebilecek olan lastiklerle başlama hakkını elde etti. Güç ünitesi sorunu nedeniyle tur atamayan Ricciardo ile beraber Leclerc, Magnussen, Sainz ve Stroll sıralama turlarına veda etti.

Son bölüme Ferrari’nin stratejik tercihi damga vurdu. Yağmur gelmesini bekleyen İtalyan ekibi Vettel ve Raikkonen’i diğer tüm pilotların aksine yağmur lastikleri ile piste sürdü. Buna karşın pistte umduğunu bulamayan ekip, pilotlarını pite alarak kuru hava lastiklerine dönmek zorunda kaldı. Ancak atılan ilk turlarda Raikkonen istediğini bulamazken Vettel yaptığı hata ile çok gerilerde kaldı.

Son dakikalarda yağmurun gelmesi ile birlikte Ferrari pilotları tur zamanlarını geliştirme şanslarını kaybetmiş oldular. Hem Raikkonen hem de Vettel pist dışını ziyaret ederken ön tarafta Hamilton ve Bottas rahatlıkla ilk iki sırada yer alıyordu. Verstappen Raikkonen’in önünde sıralama turlarını noktalarken Grosjean, Hartley, Gasly ve Ocon, Vettel’in önünde yer alan isimler oldular. Perez ise son bölümü son sırada noktaladı.

İstatistikler

  • Lewis Hamilton kariyerindeki 80. pol pozisyonunu kazandı. İngiliz pilot bu sezon 8. kez bir yarışa ilk sıradan başlayacak.
  • Mercedes bu sezon 6. kez sıralama turlarında ilk çizgiyi elde etti.
  • Kimi Raikkonen arka arkaya 47. kez Q3’e kaldı.
  • Valtteri Bottas üst üste 71. kez Q1’de elenmemeyi başardı.
  • Alonso, takım arkadaşı Vandoorne’u sıralama turlarında üst üste 22. kez geride bıraktı.
  • Verstappen, takım arkadaşı Ricciardo’yu sıralama turlarında üst üste 11. kez geride bıraktı.
  • Üst üste 7. yarışta da Q2’yi lider bitiren pilot pol pozisyonunu alamadı.
  • Vandoorne’un Q1’de elenme serisi 10 yarışa çıktı.
  • Toro Rosso Macaristan GP ile beraber bu sezon 2. kez iki otomobille Q3’e kalmayı başardı.
  • Sebastian Vettel, 2017 Amerika GP’sinden bu yana en kötü cumartesi gününü geride bıraktı.

Yarış Tahminleri

Yarıştan önce sıralama turlarının son bölümünde yaşananlara değinmek gerekiyor. Ferrari daha önce Macaristan’da Q2’de yaptığına benzer şekilde herkes kuru hava lastiklerini kullanırken yağmur lastiklerini kullanarak avantaj yakalamaya çalıştı. Ancak beklenen yağmurun gecikmesi her şeyi alt üst etti. Kaybedilen 2 dakikanın ardından ilk zaman turlarında Vettel hata yaparken ikinci zaman turlarında da yağmur geldi. Dolayısıyla burada hem şans faktörü, hem stratejik hata, hem de bireysel performans etkileyici oldu. Ferrari için adeta sezonun özetini gösteren bir sıralama turlarını geride bıraktık.

Yarın olağanüstü olaylar olmadığı sürece Mercedes pilotları rahatlıkla ilk iki sırayı alacaktır. Ricciardo ve Vettel’in geriden ne kadar yükselecekleri merak konusu olacak. Podyum için güzel bir savaş görebileceğimizi düşünüyorum. Verstappen, Raikkonen ve Vettel işler yolunda giderse podyum için mücadele verecek isimler. Start ve ilk turun nasıl geçileceği bu noktada belirleyici olacak. Çünkü geçiş yapmak bu pistte hiç kolay değil. Öte yandan lastik aşınması da yarınki yarışı etkileyebilecek bir faktör. Bu üç ismin de yarışa süper yumuşak lastiklerle başlayacağını ve lastiklerinin çabuk biteceğini belirtmeliyiz.

Orta gruptaki mücadelede ise Haas ve Grosjean oldukça avantajlı bir konumda. Toro Rosso’nun ilk turlarda arada bir bariyer görevi görmesi ve Grosjean’ın kendini rahatlatacak farkı açması gayet mümkün görünüyor. Toro Rosso’ya bu noktada bir parantez açmak gerek. Takım, Honda’nın kendi evinde çok önemli bir sonuca imza attı. Her ne kadar Vettel, Ricciardo gibi isimlerin sorun yaşaması, Leclerc ve Forca India pilotlarının istediğini alamaması bunda etkili olsa da iki McLaren’in Q1’de elendiği bir günde burada olmak onlar için çok önemli. Tabii bunun ne kadarını yarışa yansıtabilecekleri soru işareti. Zira yarışta pozisyonlarını korumaları oldukça zor olacak.

Force India, yarış temposuyla beraber Toro Rosso’yu alt edebilecek güce sahip. Bu yüzden Grosjean’ın ardından Ocon ve Perez’i yazmak mantıklı. Devamında ise Leclerc 11. sıradan yarışa başlayacak ve lastik seçme avantajına sahip olacak. Eğer süper yumuşak lastikle yarışa başlayacak pilotlar erken pite gelmek zorunda kalır ve trafiğin ortasına düşerlerse -tıpkı Singapur’da olduğu gibi- Leclerc bir anda kendisini 7-8. sıralar için yarışırken bulabilir. Ancak bu gerçekleşmese bile Monakolu pilot Toro Rosso’yu sıkıştıracaktır.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir