Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Sezon Ortası Raporu

Formula 1 | Sezon Ortası Raporu

Mercedes – Ferrari mücadelesine sahne olan 2017 sezonunda yaz arasına girilirken takımların ilk 11 yarışta ortaya koydukları performansları mercek altına aldık.

Cumartesi günleri 6’sı Hamilton, 2’si Bottas’tan olmak üzere toplamda 8 pol pozisyonu ile Gümüş Okların hakimiyetinde geçerken Ferrari cephesinde Vettel 2, takım arkadaşı Raikkonen de 1 kez sıralama turlarında ilk sırayı elde ettiler. Hamilton yalnızca 1 pol pozisyonu daha elde etmesi halinde Schumacher’in rekorunu egale etmiş olacak.

Yarışlarda ise Hamilton ile Vettel 4’er galibiyet alırken Bottas 2, Ricciardo 1 kez podyumun en üst basamağına çıktı. Vettel ve Bottas 8 kez ile podyumda en çok şampanya patlatan isimler olurlarken bu ikiliyi Hamilton (6), Ricciardo (5), Raikkonen (4), Verstappen (1) ve çaylak Stroll (1) izledi.

1- Mercedes – 357 Puan

2014’te gelen yeni V6 turbo motorlar ile beraber 3 sezon üst üste pilotlar ve takımlar şampiyonalarını kazanarak sporu domine eden Mercedes için 2017’nin ilk yarısı çok daha zorlu bir mücadeleye sahne oldu. Sezona son sürücüler klasmanı şampiyonu Rosberg’in şok emeklilik kararıyla başlayan ve yerini Williams’tan Valtteri Bottas ile dolduran Alman ekibi hala en güçlü motora ve en iyi pilot ikililerinden birine sahip olsa da özellikle Pazar günleri lastik kullanımının da etkisiyle zaman zaman Ferrari’nin gerisinde kaldı. Son 4 sezonda ilk kez başka bir takımla yarış kazanma mücadelesine giren ekip zaman zaman stratejik anlamda hatalı kararlar verdi. Örneğin Avustralya’da Hamilton’un erken pite çağırılarak Verstappen’in arkasına düşmesi ve trafikte kalarak yarışı kaybetmesi 14 puana mal oldu.

Bunun yanı sıra takım zaman zaman aracın potansiyelini de yarış galibiyetlerine çeviremedi. Bahreyn’de Hamilton’un Ricciardo’yu pit girişinde gereksiz şekilde engelleyerek 5 saniye cezası alması ve yarışı 6 saniye ile kaybetmesine ek olarak Azerbaycan’da kafa korumasının yerinden çıkması sonucunda zorunlu bir pit yaparak galibiyeti kaçırması İngiliz pilot için çok değerli puanlara mal oldu.

Takımın yeni ismi Bottas ise ilk yarışlarda ciddi anlamda takım arkadaşının gerisinde kalsa da ilerleyen yarışlarda hızla araca adapte oldu ve Rusya’da ilk galibiyetine uzandı. Sezon başında daha çok Hamilton’a yardımcı olması beklenen Bottas son 5 yarışın en çok puan kazanan ismi olarak bir anda şampiyonluk mücadelesine dahil oldu.

Sıralama Turları: Hamilton 6 – 5 Bottas

Toplanan Puan: Hamilton 188 – 169 Bottas

Geçen Sezona Göre Değişim: -21

Not: 8

2- Ferrari – 318 Puan

Galibiyetsiz geçen 2016 sezonunun ardından sezona mütevazı beklentilerle başlayan ancak kış testlerinden itibaren bu sezon için iddialı olduğu görünen Maranello ekibi sezonun ilk yarısından 4 galibiyet ve 3 pol pozisyonu ile ayrılarak tifosileri fazlasıyla mutlu etti. 2012’den bu yana ilk kez şampiyonluk yarışında olan Scuderia, tam 10 yıldır pilotlar, 9 yıldır da takımlar şampiyonluğuna hasret. İtalyanlar uzun zamandır çok eleştirildikleri strateji konusunda derslerine iyi çalıştıklarını Avustralya ve Bahreyn’de gösterirlerken İspanya’da Mercedes’in hamlesine cevap veremediler. Yarışlarda çok iyi performans gösteren Ferrari’nin SF70-H şasisi özellikle Mercedes’e oranla sahip olduğu kısa dingil mesafesi ve yüksek mekanik yol tutuşu ile birlikte dar ve yavaş virajlarda bariz şekilde üstün bir performans sergiledi. Buna karşın güç ünitesinin de etkisi ile birlikte düşük yol tutuş ayarlarının kullanıldığı yarışlarda rakiplerinin gerisinde kaldılar.

İtalyan ekibinde Sebastian Vettel bariz şekilde takım içi liderliğini üstlenirken takım arkadaşı ve Ferrari’nin son dünya şampiyonu olan Kimi Raikkonen yardımcı oyuncu görevini yaptı. Özellikle Monako ve Macaristan’da bariz şekilde yarışı kazanacak hıza sahip olmasına rağmen Fin pilot takım arkadaşıyla yarışmadı ve şampiyonluk yolunda Vettel’e yardımcı olacağını gösterdi.

Sıralama Turları: Vettel 8 – 3 Raikkonen

Toplanan Puan: Vettel 202 – 116 Raikkonen

Geçen Sezona Göre Değişim: +94

Not: 8.5

Red Bull – 184 Puan

‘Shoey’

2016 sezonu sonunda bütün otoritelere göre bu sezon Mercedes’in en büyük rakibi olarak gösterilen Red Bull sezona büyük bir hayal kırıklığıyla başladı. Sezon başında yasaklanan süspansiyonların performanslarını etkilediğini kabul etmeseler de Avusturyalı ekip öndeki iki takımdan açık şekilde geride kaldı. Aracın performans eksikliğine Renault motorunun dayanıklılık sorunları da eklenince takım 22 startta 8 kez finiş göremedi. Şanssızlıklar genellikle Verstappen’i etkilerken sadece 1 kez podyuma çıkabilen genç Hollandalı 5 kez yarış dışı kaldı.

Buna karşın garajın diğer tarafında Daniel Ricciardo rakiplerinin yaşadığı sorunları oldukça iyi değerlendirdi. Cumartesi günlerinde takım arkadaşının gerisinde kalsa da Avustralyalı pilot Pazar günleri araçtan maksimumu almayı başardı ve bu performasını da Azerbaycan’da galibiyetle taçlandırdı.

Sıralama Turları: Ricciardo 4 – 7 Verstappen

Toplanan Puan: Ricciardo 117 – 67 Verstappen

Geçen Sezona Göre Değişim: -39

Not: 6.5

Force India 101 Puan

Geçtiğimiz sezon tarihinin en iyi sezonunu geçiren Force India sezonun ilk yarısını beklentilerin ilerisinde geçirdi. Yaptığı sponsorluk anlaşması ile iyi bir bütçe elde eden ve 2016’daki performansını daha da geliştiren ekip tam 9 kez iki pilotuyla birden yarışı ilk 10’da noktalarken 22 startın 19’undan puan çıkartmayı başardı. Puan alamadıkları tek yarış Monako olurken çaylak Ocon ve takım arkadaşı Perez’in takım içi mücadelesi zaman zaman takımın başını ağrıttı. Kanada’da kendisinden daha hızlı olan takım arkadaşına yol vermeyen Perez muhtemel bir podyumu engellerken Azerbaycan’da temas eden ikili belki de tarihteki ilk Force India galibiyetinin önüne geçmiş oldu. Takım, yaşadıkları temaslara rağmen ikilinin pist üzerinde yarışmaya devam edeceğini doğrularken Macaristan’da tekrar temas eden iki takım arkadaşı bu kez birbirlerine zarar vermeden finişe geldi.

Sezonun kalanında 4.sıradaki pozisyonları kesin gibi duran Force India’da geleceği parlak olan iki pilotun podyumu hak ettiklerini ve özellikle Belçika, İtalya gibi şasiye uyan pistlerde rakiplerinin sorunlarından faydalanarak takıma kupa kazandırabileceklerini söyleyebiliriz.

Sıralama Turları: Perez 9 – 2 Ocon

Toplanan Puan: Perez 56 – 45 Ocon

Geçen Sezona Göre Değişim: +27

Not: 9

Williams – 41 Puan

Sezon başında Valtteri Bottas’ın Mercedes’e transferi sonrası Brezilyalı Felipe Massa’yı emeklilikten döndüren ve çaylak Lance Stroll’e şans veren F1’in köklü ekiplerinden Williams önceki sezonlara göre oldukça zayıf bir performans gösteriyor. Sezona Massa’nın 6.lığı ile başlayan ve 4.lüğü hedefleyen İngiliz ekibi sezon başında sahip olduğu performansı puanlara dönüştüremedi ve sezonun geri kalanında da gelişim yarışında geride kalarak rakipleri tarafından geçildi. Buna karşın Paddy Lowe’u kadrosuna katan ekibin orta ve uzun vadede bunun meyvesini alacağı kesin.

Takımın tecrübeli ismi Massa yeni araçlara çok iyi uyum sağlarken Kanada ve Azerbaycan’da yaşadığı şanssızlıklar nedeniyle kaçan puanlar sene sonunda takımın başını ağrıtacak gibi duruyor. Öte yandan ilk 6 yarışta puan alamayan ve eleştirilerin odağı olan çaylak Stroll ise kendi evinde aldığı puanlar ile toparlanma sürecine girdi ve ilk 3 takımın pilotları dışında şu ana kadar podyuma çıkan tek isim olmayı başardı. Tıpkı Force India gibi güçlü Mercedes motorunun ekmeğini yiyen Williams için Belçika ve İtalya GP’leri büyük önem taşıyor.

Sıralama Turları: Massa 9 – 1 Stroll

Toplanan Puan: Massa 23 – 18 Stroll

Geçen Sezona Göre Değişim: -53

Not: 5

Toro Rosso – 39 Puan

Asıl görevi Red Bull’a pilot yetiştirmek olan ve iki genç pilot ile yarışan Toro Rosso sezonun ilk yarısında vasat bir performans gösterdi. Zayıf Renault motorunun yarattığı dezavantaj nedeniyle Monako ve Macaristan gibi pistlerde eline gelen fırsatları iyi değerlendirmesi gereken takım, İspanyol pilot Sainz’ın aldığı 6 ve 7.liklerle bunu gerçekleştirdi.

İki takım arkadaşı Sainz ve Kvyat sıralama turlarında oldukça yakın bir performans göstermelerine rağmen beş kırmızı ışık söndüğü andan itibaren genç İspanyol, takım arkadaşı Kvyat’a çok ciddi bir üstünlük kurdu. 11 yarışta 6 kez puan alan Sainz’ın sezon sonunda hangi takımda yarışacağı belirsizliğini korurken Kvyat ise yalnızca 2 yarışta takımına puan kazandırabildi. An itibariyle Rus pilotun aldığı ceza puanları yarışlarda kazandığı puanlardan daha fazla. Geçtiğimiz sezonki dağınık performansını hala toparlayamayan Kvyat sezon sonuna kadar bir gelişim gösteremezse F1 macerasının sonuna gelebilir.

Sıralama Turları: Sainz 6 – 5 Kvyat

Toplanan Puan: Sainz 35 – 4 Kvyat

Geçen Sezona Göre Değişim: -6

Not: 6

Haas – 29 Puan

F1’e geçtiğimiz yıl giren ve renk getiren Amerikan Haas takımı sezonun ilk yarısını geçtiğimiz yıla benzer geçirdi. Sezona Gutierrez’in yerine Magnussen’i transfer ederek başlayan Haas performans anlamında ileri bir adım atamamasına karşın Bahreyn, Azerbaycan gibi kaotik yarışlarda gelen fırsatları iyi değerlendirdi. Buna karşın hala adaptasyon sürecinde olan Amerikan takımı – özellikle frenler konusunda – hala yeterince dayanıklı değil.

Takımın Fransız pilotu Romain Grosjean genel anlamda telsizden takım mühendisiyle yaptığı atışmalarla akılda kaldı. Avusturya’da etkileyici bir yarış geçiren ve 6.olarak sezonun en iyi sonucunu alan Grosjean aynı takım arkadaşı Magnussen gibi istikrarsız bir performans gösterdi. Zaman zaman gereksiz kazalara karışan ve nasıl bir performans gösterecekleri belli olmayan iki ismin bu anlamda birbirleriyle çok uyumlu oldukları söylenebilir.

Sıralama Turları: Grosjean 7 – 4 Magnussen

Toplanan Puan: Grosjean 18 – 11 Magnussen

Geçen Sezona Göre Değişim: +1

Not: 6

Renault – 26 Puan

Geçtiğimiz sezon spora tekrar fabrika takımı olarak dönen ve çok zorlu yarışlar geçiren Renault, uzun vadede kazanmak istediğini, bunu da adım adım ilerleyerek gerçekleştireceğini söylemiş idi. Bu sezon istikrarlı olarak puan kazanmayı hedefleyen Fransız üretici yavaş yavaş hedefine ulaşırken, geçtiğimiz sezona oranla en büyük gelişimi gösteren takımlardan biri oldu. Takımın en büyük sıkıntıları ise güç ünitesi ve Palmer’dı.

Force India’dan transfer edilen Hülkenberg 5 yarışta kazandığı 26 puan ile kendisinden bekleneni fazlasıyla yerine getirirken, İspanya’da aldığı 6.lık takımın şu ana kadarki en iyi sonucu oldu. Alman pilotun Azerbaycan’da pilotaj hatasıyla yarış dışı kalması ve Macaristan’da şanssız bir yarış geçirmesi daha fazla puan kazanmasına engel oldu. Öte yandan İngiliz pilot Palmer ise hiçbir varlık gösteremedi. F1’de yarışmayı ne kadar hak ettiği geçen sezondan bu yana sorgulanan Palmer, bütün sıralama turlarında takım arkadaşına geçildi ve hiç puan kazanamadı. İngiliz pilotun sezon sonunu bile görüp göremeyeceği büyük bir soru işareti olurken onun yerine Kubica veya Sainz’ın geçmesi bekleniyor.

Sıralama Turları: Hülkenberg 11 – 0 Palmer

Toplanan Puan: Hülkenberg 26 – 0 Palmer

Geçen Sezona Göre Değişim: +20

Not: 7

McLaren – 11 Puan

Honda ile ortaklığında 3.yıla giren McLaren için artık herkesin sabrı tükendi. Geçen sezon yavaş yavaş dayanıklılık ve performans kazanmaya başlayan ve orta sıralar için mücadele eden takım, Honda’nın sıfırdan tasarladığı motorun dayanıksız ve çok yavaş çıkması sonucunda 2015’ten de daha kötü bir noktaya geldi. Sezonun ilk motor cezasını henüz 4.yarışta alan McLaren, geri kalan yarışlarda da muhtemelen kendi ceza alma rekorunu geliştirecek gibi görünüyor. Takımın Honda anlaşmasını feshetmek üzere olduğu konuşulsa da Mercedes’in kendilerine yeni bir rakip istememesi ve Ferrari ile olan ezeli rekabetten dolayı motor tedarik edilmeyeceği düşünüldüğünde geriye yalnızca Renault kalıyor. Honda’nın yaklaşık 100 milyon dolarlık bir katkı sağladığı ve Renault’nun da zayıf performansı düşünülürse bu anlaşmayı yakıp yine rekabetçi olması kesin olmayan bir üreticiye geçmek ne kadar karlı olur, tartışmaya açık bir konu. Ancak şu bir gerçek ki artık kimsenin Honda’ya karşı sabrı kalmadı ve Japon üretici sezon sonuna kadar ciddi bir gelişim göstermek zorunda.

Pilot kadrosunda tecrübeli Alonso ile çaylak Vandoorne’u bulunduran McLaren’de İspanyol pilot çaylak takım arkadaşına ciddi bir üstünlük kurmuş durumda. Kendisinden büyük beklentiler olan Vandoorne’un en büyük şanssızlığının Alonso gibi bir pilotla mücadele etmek zorunda olduğu söylenebilir. Honda motorunun dayanıksızlığı sonucunda 21 startta 10 kez klasmana giremeyen ikili, 1 kez (Rusya’da Alonso) start dahi alamadı. Özellikle Monako ve Kanada’da takımın çok ciddi puan fırsatları kaçırdığı söylenebilir. Sezonun ilerlemesiyle birlikte yavaş yavaş finiş görmeye başlayan Honda motoru ile birlikte Alonso Macaristan’da 6.olarak ve en hızlı turu atarak yaz arasına giderken takıma moral verirken Vandoorne da Macaristan’da sezonun ilk puanını aldı. McLaren pilot kadrosunu önümüzdeki sezon için korumak istese de Fernando Alonso sadece kazanabileceği bir takımda yarışmak istediğini belirtiyor. Bu nedenle sezonun geri kalanında efsane takımın göstereceği performans, aynı zamanda önümüzdeki sezonun pilot kadrosunu da şekillendirecek.

Sıralama Turları: Alonso 9 – 1 Vandoorne

Toplanan Puan: Alonso 10 – 1 Vandoorne

Geçen Sezona Göre Değişim: -27

Not: 3

Sauber – 5 Puan

Sezona mali sorunlarla ve 2016 Ferrari motoruyla başlayan İsviçre kökenli ekip en zayıf araca sahip olmasına rağmen şu ana kadar eline gelen bütün fırsatları değerlendirdi. Önümüzdeki sezon Honda ile yarışacağını açıklayan ancak ardından anlaşmayı iptal edip Ferrari’ye dönen Sauber’de takım yönetiminde de Monisha Kaltenborn’un yerine Renault’tan Frederic Vasseur getirildi.

İlk iki yarışı RoC etkinliğinde yaptığı kaza nedeniyle kaçıran Wehrlein, araca bindiği andan itibaren takım arkadaşına çok ciddi bir üstünlük kurarken İspanya’da uygulanan akıllıca strateji takıma çok değerli puanlar kazandırdı. Sponsor desteğiyle yarışmayı sürdüren Ericsson ise Azerbaycan’daki olaylı yarışta 11.olarak puana çok yaklaştı ancak bunu başaramadı.

Sıralama Turları: Ericsson 2 – 7 Wehrlein

Toplanan Puan: Ericsson 0 – 5 Wehrlein

Geçen Sezona Göre Değişim: +5

Not: 5.5

 

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Türkiye’nin F1 Macerası ve İstanbul Park

Takvimler 21 Ağustos 2005’i gösterdiğinde Türkiye’deki pek çok F1 sever için bir rüya gerçeğe dönüşüyordu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link