Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | Brezilya GP Sıralama Turları: Şampiyon İlk Sıraya Geri Döndü

Formula 1 | Brezilya GP Sıralama Turları: Şampiyon İlk Sıraya Geri Döndü

Brezilya’da sezonun sondan bir önceki sıralama turları mücadelesinde ilk sıra Mercedes ve Lewis Hamilton’un oldu. İngiliz pilotu Ferrari’den Sebastian Vettel izlerken Fin pilotlar Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen üç ve dördüncü sıralarda yer aldılar.

Sıralama Turları | 2018 Brezilya GP

Yağmur tehdidiyle başlayan sıralama turlarında pilotlar en uygun şartlar altında tur atabilmek için seansın başında ciddi bir trafik oluşturdular. Beklenen yağmur tur zamanlarını etkilemezken Sainz, Hartley, Alonso, Stroll ve Vandoorne elenen isimler oldular. İlk sıra ise Raikkonen ve Vettel’in önünde yer almayı başaran Max Verstappen’in oldu.

Yağmur beklentisi ikinci seansta da devam etti. Bu kez seansın sonlarına doğru daha ciddi bir yağmur olsa da pilotlar yine kuru zemin lastikleriyle turlamaya devam ettiler. Hatta seansın başlarında spin atan Charles Leclerc son turunda son seansa kalmayı başararak önemli bir iş çıkardı. Magnussen, Perez, Ocon, Hülkenberg ve Sirotkin’in elendiği seansta Bottas ilk sırayı alırken Ferrari pilotları süper yumuşak yerine yumuşak lastiklerle son seansa kalarak yarış için avantaj elde etti. Seansın başında tartıya hasar veren Vettel hakemler tarafından inceleme altına alındı.

Son bölümde yakın mücadele devam etti ve Lewis Hamilton, pist rekoruyla birlikte bu sezonki 10. pol pozisyonunun sahibi oldu. İngiliz pilotu Sebastian Vettel izlerken Valtteri Bottas ve Kimi Raikkonen ilk dördü tamamlayan isimler oldular. Red Bull pilotları Verstappen ve Ricciardo – 5 sıra geriye düşme cezası bulunuyor – 5 ve 6. sıralarda yer alırlarken Ericsson, Sauber ile geri kalanların en iyisi olmayı başardı. Leclerc, Grosjean ve Gasly ilk 10’u tamamladı.

İstatistikler

  • Lewis Hamilton kariyerinin 82. pol pozisyonunu elde etti. Bu, İngiliz pilotun bu sezonki 10. polü oldu.
  • Mercedes F1’deki 100. pol pozisyonunu kazandı. Bunların 55’i Lewis Hamilton’dan geldi.
  • Kimi Raikkonen üst üste 50. kez Q3’e kalmayı başardı. Fin pilot en son 2016 Macaristan GP’sinde Q2’de sıralama turlarına veda etmişti.
  • Valtteri Bottas arka arkaya 74. kez Q1’de elenmemeyi başardı.
  • Arka arkaya 10. yarışta da Q2’yi lider bitiren pilot ilk sırayı alamadı.
  • McLaren üst üste 14. kez Q3’ün dışında kaldı. McLaren pilotu Vandoorne ise üst üste 13. kez Q1’de elenirken takım arkadaşı Fernando Alonsoya 25. kez geçildi.
  • Bu sezon 3. kez iki Sauber’i Q3’te izledik.
  • Williams pilotu Sergey Sirotkin, İtalya’dan bu yana ilk kez Q2’ye kalmayı başardı.
  • Force India’da Perez, Ocon’u Singapur’dan bu yana ilk kez sıralama turlarında geride bıraktı.

Yarış Tahminleri

Her ne kadar Ferrari ters lastik stratejisi ve yarış temposuyla avantajı eline geçirmiş gibi görünse de önce Vettel ile ilgili hakemlerin alacağı kararı, ardından da yarınki hava durumunu görmek gerekiyor. Şu anki şartlar için konuşacak olursak yarışın favorisi Sebastian Vettel.

Peki ya Vettel geriden başlarsa ne olacak? Bu durumda Raikkonen’in ilk turu kritik hale geliyor. Yani ABD GP benzeri bir yarış izlememiz söz konusu olabilir. Raikkonen’in ilk turda Bottas’ı geride bırakıp Hamilton ile mücadele ettiği ve Verstappen’in de geriden bu ikiliyi zorladığı bir yarışı izleriz.

Peki ya yağmur yağarsa ne olacak? O zaman Gümüş Oklar rahatlıkla duble yapar. Hamilton zaten yağmurda yenilmez bir pilot. Ferrari ve Red Bull’un da Mercedes’e oranla yağmurda iş yapmadığını düşünürsek Bottas ikinci sırayı almakta zorlanmayacaktır. Podyumu ise yağmurda her zaman müthiş işler çıkaran Verstappen alacaktır. İlginçtir ama aslında yağmurun gelmesi yarınki yarış özelinde ön gruptaki mücadeleye pek keyif katmaz gibi duruyor.

Bütün bunlara ek olarak Mercedes’in Bottas’a bir yarış hediye etmek isteyeceğini düşünüyorum. Ancak bunu yapabilmeleri için rahatlıkla ilk ikide götürdükleri bir yarış olması gerekiyor. Yarın bu fırsat gelirse bunu değerlendirebilirler, ancak rakiplerin sorun yaşaması gerekir gibi duruyor. Abu Dabi için konuşacak olursak orada yine Ferrari ve Red Bull yakın olacaktır. Yani normal şartlar altında bunu yapmak zor olur, ancak fırsat gelirse de Mercedes Bottas’a Rusya’nın telafisi olarak – her ne kadar Hamilton basına böyle bir şey olmasını beklemediğini söylese de – bir yarış hediye eder.

Tabii ki Mercedes’in bu iç hesaplarının yanında yarın takımlar şampiyonluğu için de hesapların yapıldığını unutmayalım. Dolayısıyla Mercedes, sırf Bottas’a bir yarış hediye etmek için galibiyeti riske atacak bir hamle asla yapmayacaktır. Ferrari’nin de şampiyonayı son yarışa taşımak için daha agresif bir strateji seçmesini bekleyebiliriz.

Sauber son iki yarıştır form grafiğini iyice yükseltti. Yarın orta sıralarda yine Leclerc ön planda olacaktır. Devamında ise Meksika’da çok kötü yarış geçiren iki takım; Force India ve Haas var. Yarın bu isimler puan mücadelesi verecek gibi duruyor. Gerilerden Gasly ve Renault pilotları da yarışın gidişatına göre bu mücadelenin içinde olabilirler.

Bir sezonu daha noktalamaya doğru ilerliyoruz. Dileyelim takımlar şampiyonasının son yarışa taşındığı eğlenceli bir yarış olsun.

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Avatar
Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Potansiyeline Ulaşamamış Bir Dünya Şampiyonu: Fernando Alonso

F1’de Schumacher dönemini bitiren adam olarak hatırlanacak biri varsa o da şüphesiz Fernando Alonso olacaktır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir