Ana Sayfa / Formula 1 / Formula 1 | İspanya GP Sıralama Turları: Hamilton İlk Sırada, Mercedes İlk Çizgide

Formula 1 | İspanya GP Sıralama Turları: Hamilton İlk Sırada, Mercedes İlk Çizgide

Formula 1’de geleneksel Avrupa sezonunun başlangıç yarışı olarak kabul edilen İspanya GP’sinde sıralama turlarının galibi Lewis Hamilton oldu. Son şampiyonu takım arkadaşı Valtteri Bottas izlerken Ferrari pilotları Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen 3 ve 4. sırada yer aldılar.

Sıralama Turları

Sıralama turlarının ilk seansına Ferrari güçlü bir başlangıç yaptı. Vettel, Verstappen ve Raikkonen’in ilk üçü oluşturduğu seansta Mercedes öndeki iki ekibi geriden izledi. Antrenman turlarında yaptığı kaza nedeniyle sıralama turlarına katılamayan Hartley elenen ilk isim oldu. Aracında sorun yaşayan Hülkenberg, Ericsson, Sirotkin ve son turunda pist dışına uçan Stroll ilk seansta elenen diğer isimler oldular.

İkinci seansta pek çok pilotun yarınki yarışı düşünerek süper yumuşak yerine yumuşak lastiklerle piste çıktığını gördük. Vandoorne, Gasly, Ocon, Leclerc ve Perez sıralama turlarına veda eden isimler oldular. Böylece iki Ferrari, iki Mercedes, iki Red Bull, iki Haas ve kendi evinde yarışan iki pilot olan Alonso ve Sainz son seansa kaldı.

İlk iki bölümde Ferrari’nin gerisinde kalan Mercedes son bölümde elini gösterdi. Gümüş Oklar Hamilton ve Bottas’la ilk iki sırayı ele geçirirken Ferrari’nin son turlarda uyguladığı ters lastik hamlesi farkın kapanmasını sağlasa da Mercedes pilotlarını geçmeye yeterli olmadı. İlk sırada yer alan Hamilton ile üçüncü sırada yer alan Vettel’i saniyenin onda biri ayırırken Raikkonen öndeki üçlünün gerisinde kaldı. Verstappen’in Ricciardo’yu saniyenin binde ikisiyle mağlup ettiği sıralama turlarında Magnussen ve Alonso, Sainz ve Grosjean’ın önünde günü noktaladılar.

İstatistikler

  • Lewis Hamilton kariyerinin 74. pol pozisyonunu elde etti.
  • Mercedes bu sezon ilk kez sıralama turlarında ilk çizgiyi ele geçirdi.
  • Gümüş Oklar İspanya’da son 6 yarışın 5’inde cumartesi günleri ilk çizgiyi kapatma başarısını gösterdi.
  • Alonso ve McLaren bu sezon ilk kez Q3’e kalma başarısı gösterdi.
  • Nico Hülkenberg 2015 İspanya GP’sinden bu yana ilk kez sıralama turlarına ilk seansta veda etti.
  • Raikkonen sıralama turlarının son bölümüne kalma serisini 35 yarışa çıkarttı.
  • Bu sezon Q3’e kalamayan yalnızca iki takım kaldı: Sauber ve Williams.

 

Yarış Tahminleri

İspanya’da sıralama turlarının önemi çok büyük. Burada yapılan 27 yarışın 24’ünde yarışa ilk çizgiden başlayan pilotlar damalı bayrağı ilk sırada gördü. Bu, en az 10 yarışa ev sahipliği yapmış olan pistler arasındaki en yüksek oran. Yani Mercedes ilk beş yarış itibariyle sezonun en değerli pol pozisyonunu kazanmış oldu.

Ferrari yarın Mercedes’i tehdit edebilmek istiyorsa startta pozisyon kazanması şart. Aksi halde Mercedes ilk iki sıradan başladığı yarışı hem pist üzerinde hem de stratejik anlamda istediği şekilde kontrol edebilme şansına sahip. Zaten Gümüş Oklar sezon başından bu yana sert hamurları daha iyi kullanıyor, bu da yarınki yarış için avantajlarını arttırıyor.

Öte yandan podyum mücadelesi için Red Bull’u yabana atmamak gerek. Raikkonen’in bugün tempoyu bulamadığını ve öndeki üçlüden geride kaldığını gördük. Dolayısıyla Fin pilot Verstappen ve Ricciardo’ya yem olabilir. Öndeki isimlerin yaşayacağı sorunlar da yarış temposunda yaklaşık yarım saniye bulduğunu iddia eden Red Bull için iyi bir şans yaratabilir, tıpkı 2016’da olduğu gibi.

Orta grupta Haas, McLaren ve Renault üçlüsü oldukça yakın. Renault buraya yeni bir yakıt ve güncelleme paketi ile gelirken McLaren’de de yeni bir burun var. McLaren’den yapılan açıklamaya göre takım Avustralya’da sezona başlaması gereken araca henüz burada kavuşabilmiş durumda. Bunun sonucunda da sıralama turlarında bu sezon ilk kez son seansa kalarak aldılar ancak Alonso’nun yarın pek çok rakibinin aksine yarışa süper yumuşak lastiklerle başlayacağını ve bunun bir dezavantaj getireceğini söylemeliyiz.

Stratejik anlamda iyi bir hamle gelirse Alonso kendi evinde 2014’ten bu yana ilk puanlarını kazanabilir zira sıralama turlarının ilk seansında orta hamurla liderin yalnızca 1.2 saniye gerisinde kalan İspanyol pilot yarış temposunda trafikte kalmazsa puan alacak hıza sahip. Bir diğer İspanyol pilot Sainz da aynı şekilde Renault için puan kazanacak hıza sahip görünüyor.

Geçtiğimiz yarış podyum gören Force India’nın başarısının tek yarışlık olduğunu ve Pembe Panterlerin İspanya GP ile birlikte orta grubun gerisine düşeceklerini söylemiştik. Beklenildiği gibi oldu ve Ocon ile Perez bugün sıralama turlarına ikinci seansta veda ettiler. Force India’nın puan kazanabileceği pistler olarak Kanada, Avusturya ve İtalya’yı gösterebiliriz ancak bunun dışındaki yarışlarda Haas, McLaren ve Renault’u geride bırakmaları kolay olmayacak gibi görünüyor.

 

Hakkında - Serhat Kurtuluş

Formula 1 ve motor sporlarıyla yakından ilgileniyor, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu.

Bir Makale Daha?

Formula 1 | Takımların 2018 Karneleri

Formula 1 tarihinde ilk kez bütün takımlar sezonu başladıkları pilot kadroları ile, sezon içerisinde hiçbir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Kayıt Olun!

GÖNDER!
close-link