Ana Sayfa / Futbol / Football Manager 2017 İnceleme / FM 2017

Football Manager 2017 İnceleme / FM 2017

Sözlerime “Maxim Tsigalko” ismi ile başlasam, aklınıza ilk ne gelir? Kendisinin mesleği ne olabilir?
Kendisinin bir sanatçı olduğunu düşündüyseniz eğer, haksız sayılmazsınız. Onun bir şair olduğunu düşündüyseniz, yine haksız sayılmazsınız. Ya onun bir yazar olduğunu düşündüyseniz? Bingo!!!
Kendisini anlatabilecek en güzel meslek tanımı yazar olurdu sanırım. Kendisinin önderliğinde bir nesil, futbolun tarihini yeniden yazdı. Aynı nesil için Maxim Tsigalko; “Kupalar, şampiyonluklar ve gol rekorları” demekti. Rüya gibi bir hayatı, dünya çapında milyonlarca fanı vardı. Maxim Tsigalko milenyumun futbol starıydı. Fakat Tsigalko için bütün bunlar, kapat düğmesine basıldığı anda ara verilen bir seremoniden ibaretti. Kendisi bir “Championship Manager” hatasıydı ve hep öyle kalacaktı. Bize tarifsiz sevinçler yaşatan böylesi bir yetenek, birkaç cin fikirli araştırmacı tarafından oyuna dahil edilmişti ve gerçek futbol kariyeri oyundaki ile kıyaslanamazdı bile. Tsigalko’yu bu kadar ünlü yapan ise, oyunu oynayanların seriye bağlılıklarıydı. Yani Championship Manager ile başlayıp, günümüzde Football Manager ismiyle hala devam eden seriye olan bağlılıkları. Bu yazımızda FM serisinin sonuncusunu; yani Football Manager 2017 incelemesini sizlerle buluşturacağız.

 

Football Manager serisi, her sene olduğu gibi bu sene de raflarda yerini aldı. Tabi yine tartışmaları beraberinde getirdi. Oyunun geçen seneye göre hiçbir değişikliği bulunmadığını iddia edenlerden, yedikleri hatalı gollere isyan edenlere kadar çok fazla eleştiri; sosyal medyada dile getirilmeye başlandı. Eleştirilerin bazılarına katılmakla beraber, çoğunun abartılı olduğunu düşünenlerdenim. Öncelikle yeni oyunun olumlu özelliklerinden bahsederek başlamak istiyorum;

Maxim Tsigalko için sıradan bir kariyer
Maxim Tsigalko için sıradan bir kariyer

 

FOOTBALL MANAGER 2017 OLUMLU ÖZELLİKLERİ

Taktik tahtasında her sene ilerleme kaydeden yapımcılar, bu sene de güzel değişikliklere imza atmışlar ve bunların birçoğu ilk bakışta gözlemlenebilecek değişiklikler değil. Taktiksel bağlılık ve özel tehditlere karşı alınacak ekstra önlemlerin önemi artırılmış. “Çıkacağız, kendi oyunumuzu oynayacağız” cümlesi tarihe karışmak üzere. Bu da oyunda Hikmet Karaman olmayı hedefleyenlerin işlerini daha da zorlaştıracak gibi. Eğer tv ekranı yerine saha kenarında olmak istiyorsanız, taktikleriniz ile eskisinden daha fazla zaman geçirmeniz gerekli. Oyuncuların taktiğinize uyumu, yine önemli noktalardan bir tanesi. Bu özellik aynı zamanda taktiğinize uygun oyuncuları aramak için, daha fazla zaman geçirmeniz gerektiği anlamına geliyor.
Oyuncu rolleri, her sene olduğu gibi bu sene de çeşitlendirilmiş. Takımlardaki antrenör sayısı daha kontrollü hale gelmiş. Eskiden olduğu gibi çok sayıda antrenörü takımınızda barındıramıyorsunuz. Bunun yanında eskiden antrenörlerin aldığı uçuk maaşlar, yerlerini çok daha mantıklı ücretlere bırakmış durumda.

 

Sosyal Ağ özelliği ile her maç sonunda taraftarlarınızın maç ve oyuncular hakkında görüşlerini okuyabiliyorsunuz. Bazı yorumlar gerçekten neşenizi artırabiliyor. Tabi moral bozucu yorumlar görmek de olası. Troller, oyunda da peşinizi bırakmayacak. FM 2017 inceleme yapanların en beğendiği özelliklerden biri de Sosyal Ağ özelliği olmuş.
Transfer ücretlerindeki dengesizlik ve büyük takımların, bir zaman sonra ucuz kaliteli oyuncu cenneti olması sorunu belirgin ölçüde çözülmüş. Takımlar harcama yaparken daha dikkatli ve cimri davranıyorlar. Bu aynı zamanda FFP kurallarının oyuna daha çok etki etmeye başladığını gösteriyor.
3D maç motorunda oyun daha akıcı hale gelmiş. Paslaşmalar, şutlar, kurtarışlar çeşitlendirilmiş. Hava koşullarının oyuna etkisini ve sahanın futbol oynamaya etkisini hissedebiliyorsunuz.

 

FOOTBALL MANAGER 2017 OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ

Basın toplantıları yapay zekası, hala beklentilerin çok gerisinde. Soru çeşitliliği çok az, verilebilecek cevap çeşitliliği çok az, konular ve sorular hala birbirinin aynısı. Maç önü basın toplantısı ise, geçtiğimiz yıllara oranla biraz daha çeşitlendirilmiş durumda.
Oyun Türkçe olmasına rağmen çeviri hataları ve anlam yanlışları hala devam ediyor. 2013’ten beri Türkçe oyun çıkaran bir şirketten, açıkçası daha fazlasını beklemek hakkımız.
Türkiye liginde oynamak, birkaç sezonun ardından saçmalaşabiliyor. Karşılaştığım bir örnekten yola çıkayım; 2019 yılında Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörlüğü görevine bir regen karakter getirilebilir. Bu, yapımcıların ligimize yeteri kadar eğilmediğini ve önemsemediğini gösteriyor. Bunda haksız sayılmazlar çünkü; oyunun orijinal oynanma sayısı hala diğer ülkelerin altında.
3D maç motoru içerisinde karşılaştığımız saçmalıklar, azalmış olmakla birlikte devam etmekte. Yiyeceğiniz bazı goller, teknolojik aletlerinize zarar vermenize yol açabilir. Dikkatli olmanızı öneriyorum. 2D, böyle durumlarda kesin çözüm olabiliyor. Mesela o gollerden biri;


Oyunun sakatlık konusunda hala affı yok. Football Manager 2017 incelemesinde bahsedebileceğim  en büyük problem, hala sakatlıklar. En önemli oyuncunuzu bir anda 8 aylık sakatlığa kurban verebilirsiniz. Neyse, yedeği de fena değildi derken o da ne? Bir hafta sonra aynı sakatlıktan 2 ay da onu kaybettiniz. Bunlara hazırlıklı olmanızda fayda görüyorum.

 

Football Manager, tüm Dünya’da milyonlarca hayranı tarafından oynanmaya devam ediyor. Biz kontrol etmek yerine yönetmeyi sevenler; serinin bir üst versiyonu çıkana kadar oyunu oynamaya devam edeceğiz. FM 2017 incelemesinde anlattığımız gibi  bu oyunun da kusurlu olduğu yönler mutlaka var. Hatta FM yapımcılarının, hataları giderme noktasında biraz tembel olduklarını söylersek abartmış olmayız. Yine de iyi çalışan bir geribildirim sistemleri var ve her türlü sorunu/şikayeti oyunun iletişim kanallarından, muhataplarına iletmenin yararımıza olacağını düşünüyorum. Herkese bol kupalı, rekorların alt üst olduğu, yeni yapılan stadyumlara isminin verildiği keyifli kariyerler diliyorum.

 

Yazar: Serhat Özel

Hakkında - Serhat Özel

Avatar

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

1 Yorum

  1. Avatar

    Oyun çöp aman diyim para vermeyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir