Ana Sayfa / Boks / Floyd Mayweather’ın Kariyeri

Floyd Mayweather’ın Kariyeri

Asıl ismi Floyd Joy Sinclair olan Floyd Mayweather, 24 Şubat 1977 tarihinde Michigan’da doğdu. Sikletinde yenilgisiz bir şekilde kariyerini bitiren Amerikalı boksör kariyeri boyunca birçok şampiyonluk yaşadı. Mayweather; WBA, WBC, IBO, IBF ve IBA dünya şampiyonluğu kemerlerinin hepsine sahip olarak adını boks tarihinde sağlam bir yere koydu.

FLOYD MAYWEATHER’IN BOKS STİLİ

Mayweather’in oyun anlayışına bakarsak çok iyi bir savunma boksörü olduğunu göreceğiz. Bu savunma anlayışını eksi boksör olan babası ve amcasına borçlu olduğu bilinir. Yaptığı temel savunma, ringde sürekli hareket ederek rakibini yorma üzerine dayalıdır. Bu stili; çoğu kişi tarafından sıkıcı bulunsa da kendisinin bu denli başarılı olmasındaki temel etkenlerdendir.

Aslında bu cümleleri okuduktan sonra aklımıza Rocky filminde Carl Weathers tarafından canlandırılan Apollo Creed gelebilir. Hem boks stili hem de yaşam tarzı olarak birbirine oldukça benzemektedir. Acaba bu savunma anlayışında Apollo Creed bir etkiye sahip oldu mu  diye de soramadan edemiyorum kendi kendime.

MAYWEATHER’IN BOKS KARİYERİ

Profesyonel kariyerini yenilgisiz tamamlayan, on dünya şampiyonluğu ve ayrı ayrı dört farklı ağırlık sınıfında şampiyonluğu olan Floyd Mayweather, WBA‘da Valter Siklet, Süper Valter Siklet, WBC‘de Velter Siklet, Süper Velter Sıklet ve WBO‘da Velter Siklet’te kemer sahibidir.

Floyd Mayweather  2007, 2008, 2010, 2012, 2013, ve 2014 yıllarında En İyi Dövüşçü ESPY Ödülünü kazanmıştır.

Kariyerindeki ilk maçına bakacak olursak tarih bizi 11 ekim 1996 yılına götürecektir. O gün tüy siklette Roberto Apodaca ile yapmış olduğu maçı 2. raundda  teknik nakavt ile kazanmıştır.

İlk ünvan maçını ise Genaro Hernandez ile WBC Super Tüy Siklet kemerini almak için çıktı ve bu maçta takmış olduğu kemeri 8 yıl korumayı başardı.

Kanadalı boksör Arturo Gatti, Mayweather hakkında C Sınıfı boksör gibi ifadeler kullanmıştı. Arturo Gatti, bunun bedelini nakavt olarak ödedi. Bu karşılamanın ardından ise başı kız arkadaşı ile yaşadıkları iddia edilen olay yüzünden derde giren Mayweather 1 yıl hapis yattı. Bu dönem kendisinden boks olarak çok şey götürdü.

Floyd Mayweather ve Arturo Gatti

Floyd Mayweather  kariyerindeki son maçını eski dünya şampiyonu olan Andre Berto ile 13 Eylül 2015 tarihinde yapmıştır ve bu maçtan sonra boksu bırakmıştır.

Ayrıca Mayweather,  bir organizasyon şirketinin davetlisi olarak 5 Aralık 2015 yılında Türkiye’ ye geldi ve 11 kasın 2015 yılında İşte Benim Stilim adlı yarışmaya konuk oldu.

FLOYD MAYWEATHER’IN SERVETİ

Sadece bir maçtan 180 milyon dolar kazanan ünlü boksörün servetinin bir milyar doların üzerinde olduğu iddia ediliyor. Garajında 88 lüks otomobili bulunan Mayweather, servetini hayranlarından saklamıyor, hatta gözüne gözüne sokuyor! Floyd Mayweather sosyal medya hesaplarında deste deste parayla poz vermesiyle de biliniyor.

Öte yandan Floyd Mayweather’ın Conor Mcgregor ile 26 Ağustos’ta yapacağı boks maçını da tüm dünya merakla bekliyor. Mayweather kazansa da kaybetse de kasasını yine deste deste parayla dolduracak. Pacman ile yaptığı maç kadar olmasa da bu maç da onun için yeni bir meydan okuma oldu. Çekilen tanıtım videoları, iki ismin açıklamaları, şov dünyasının maça ilgisi harika bir pazarlama stratejisiyle insanlara sunuldu. 26 Ağustos’ta bizi güzel bir şov bekliyor. Takviminize o tarih için bir tik atın…

Floyd Mayweather’ın nakavtları

 

 

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Ronnie O’Sullivan Kimdir? The Rocket’ın Kariyeri

Geçmişten günümüze her spor dalının kendisiyle özdeşleştiği belli başlı oyuncular vardır. Snooker dendiğinde bugüne kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir