Ana Sayfa / Spoura Others / Fenerbahçe’nin Kuruluş Hikayesi ve Tarihi

Fenerbahçe’nin Kuruluş Hikayesi ve Tarihi

Ülkemizde futbol, tüm dünyada olduğu gibi en çok takipçisi olan spor konumunda yer alıyor. Şüphesiz bunda da “3 büyükler” olarak adlandırılan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın payı büyük. Ülkemizin en eski futbol kulüpleri olan bu üç güzide camia birbirleri ile ebedi rekabet halinde olsalar da, bir yandan da birbirlerinin ezeli dostlarıdır. Bu üç büyük camiadan biri konumunda olan Fenerbahçe’nin kuruluş hikayesi ve tarihi, aynı zamanda futbolumuzdaki gelişime de ışık tutacaktır.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde 1907 yılında kurulan Fenerbahçe’yi kuranlar arasında pek çok farklı meslekten dönemin önemli isimleri yer almaktadır. Kadıköy’de Moda semtinde Beşbıyık sokaktaki evde toplanan bu gençler, futbola ilgi duyan ve bir araya geldiklerinde maç izleyip akabinde kritik yapan kişilerdi. Bu isimlerden mühendis Nurizade Ziya Bey kulübün kurucu başkanı olarak tarih sayfalarında yerini almıştır. Bununla birlikte kulübün ilk Başkanı Ziya Songülen’dir. Ziya Bey aynı zamanda kurucu meclisi içerisinde de yar almaktadır.

Kulübün renkleri Fener Burnu’nda yer alan papatyalardan esinlenerek sarı ve beyaz olarak belirlenmiş, sonradan bu renklere lacivert de katılmıştır. Kulübün renkleri 1909 yılında sarı-lacivert olarak benimsenmiştir. Kulübün ilk formaları Başkan Ziya Songülen tarafından İngiltere’den getirtilmiştir. Kulübün ilk kadrosu Kadıköy’deki gençlerden oluşmuştur ve Fenerbahçe önce Cuma Ligi’ne ardından da 1909 yılında İstanbul Ligi’ne katılmıştır. Fenerbahçe’nin ilk kadrosu olarak kayıtlarda: Hint Asaf, Necip, Ziya, Hasan, Hassan, Sabri, Nasuhi, Şevkati, Galip, Hüseyin, Hayrullah olarak yer almaktadır.

fenerbahçe kuruluş

Fenerbahçe’nin Kuruluş Amacı

Fenerbahçe’nin kuruluş amacı kulübün tüzüğünde açık şekilde belirtilmiştir. Kulübün tüzüğünde Fenerbahçe’nin kuruluş amacı: “Kulübün takip ettiği amaç: Memlekette bedenî ve fikrî terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askerî seferberliklere hazırlamaktır. Kulüp, özellikle askerî beden eğitimlerinin yapılması, millî oyunların yaygınlaştırılması ve disiplinli bir hâlde geliştirilmesiyle uğraşacak. Kaybolan tecrübelerin kazanılmasına uygun amatör şubeler kurulması ve açılmasına çalışacaktır.” şeklinde vurgulanmıştır.

Kuruluş amacına uygun olarak hem futbolda hem de diğer spor dallarında faaliyetlerini sürdüren Fenerbahçe; 1910 yılında Kuşdili Kulübü’nü de bünyesine katarak avcılık, kürek, tenis ve kriket branşlarını da faaliyete geçirmiştir. Bu yıllarda İstanbul Ligi’nde Galatasaray Lisesi öğrencilerinin kurduğu Galatasaray Spor Kulübü ile maçlar yapmaya başlayan Fenerbahçe, tarihi rekabetin de temellerini atmıştır.

1911 – 1912 yılını hiç yenilmeden şampiyon olarak tamamlayan Fenerbahçe bu başarısı ile tarihe geçmiştir. Daha da önemlisi ise İstanbul Ligi’nde boy gösteren ve ligi hegemonyası altına alan İngiliz ve Rum takımlarının üstünlüğü Fenerbahçe’nin bu şampiyonluğu ile sona ermiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında pek çok oyuncusunu cephelere gönderen ve Çanakkale Savaşı’nda şehitler veren Fenerbahçe buna rağmen gücünü kısa sürede geri toparlamıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul’da yabancı takımlara karşı aldığı galibiyetler ile Türk Halkı’na moral sağlamıştır. Fenerbahçe’nin kurulduğu net gün belli olmasa da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kulübü ziyaret ettiği 3 Mayıs Fenerbahçe’nin kuruluş günü olarak kabul edilmektedir.

Hakkında - Emine Zaman

Avatar

Bir Makale Daha?

2017-2018 nba fikstürü

2017-2018 Sezonu NBA Fikstürü

2017-2018 NBA sezonu başlıyor. 2017-2018 sezonu NBA fikstürü belli olurken, takımları ve taraftarları da yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir