Ana Sayfa / Tenis / Roger Federer – Rafael Nadal Rekabeti

Roger Federer – Rafael Nadal Rekabeti

Federer Nadal rekabeti ya da tenisseverlerin daha çok kullandığı şekliyle “Fedal”, 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami kentindeki sert zeminde oynanan Miami Masters’ta İsviçreli raket Roger Federer ve İspanyol raket Rafael Nadal’ın ilk kez karşılaşmasıyla başlar ve devamında tenis ve spor tarihinin en büyük rekabetlerinden biri olacak şekilde tarihteki yerini alır. 38 üst düzey maça ve toplam 35 grand slam zaferine tanıklık eden “Fedal” rekabetinin önemli anlarına daha yakından bakalım.

Rakamlarla Federer – Nadal Rekabeti

Federer ve Nadal’ın 2005-10 yılları arasındaki 6 sezona 211 hafta 1 ve 2 numaraya ambargo koyarak bu alanda tenis tarihinde yer edindiğini hatırlatarak rakamlara start verelim.

38 üst düzey maçta karşı karşıya gelen ikilide rakamlarda 23-15 ile ağır basan taraf tartışmasız Rafael Nadal. Tabii bu maçların sonuçları oynandıkları zeminler, indoor-outdoor gibi etmenlere göre değişiklik gösteriyor. Çim zeminde sadece 3 kez karşı karşıya gelen ikiliden Federer 2 maç alarak öne çıkıyor. Tabi bu maçların 3’ünün de Wimbledon finali olduğunu belirtmek gerek. “King of clay” olarak anılan Nadal’ın toprak zemindeki 13-2’lik ezici üstünlüğü bu alanda göze çarpıyor. Sert zeminde ise bu oran diğer zeminlere göre daha dengeli bir şekilde 9-10’luk Federer üstünlüğü söz konusu. Burada göze çarpan istatistik ise bu 19 maçın outdoor’da yapılan 11’inin 8-5’lik Nadal üstünlüğüyle bitmesi ve 6 indoor karşılaşmasının ise siyahla beyaz gibi 5-1’lik Federer üstünlüğüyle bitmesi olarak gösterilebilir. Ayrıca bu 36 maçın 22’si turnuva finalleri, 9’u grand slam finallerinde oynanmıştır. 9 grand slam finali hala bu alanda rekor olarak tarihte yerini almaktadır. 2006’dan 2008’e kadar oynanan tenis sezonunun en büyük 4 turnuvasından 2’si olan Roland Garros ve Wimbledon finalleri de yine Roger Federer-Rafael Nadal arasında oynanmıştır. Ayrıca bu ikili tenis otoritelerince ve çoğu tenisseverce tarihin en büyük tenis maçı olarak anılan 2008 Wimbledon finalinin iki finalistidir.

 

Rekabette rakamlar her ne kadar önemli olsa da bu çekişmeyi daha güzel ve çekici hale getiren en önemli olgulardan biri de kuşkusuz kort ve kort dışı ortaya çıkan duygulardı. Saha içerisinde her ne kadar çekişen ve galip gelmek için elinden geleni yapan iki sporcu görsek de 13 yıl içerinde kort dışında dostane ve birbirini yücelten iki klas adam izletti Federer-Nadal ikilisi.

2009 yılında şu an kariyer grand slamini tamamlamasını sağlayan tek Avustralya Açık şampiyonluğunu, finalde Roger Federer’i 5 sette devirerek kazanan Rafael Nadal’ın final sonrasında kendisini dolu gözlerle izleyen rakibini onurlandırarak bir anlamda gönlünü fethettiği o konuşma muhtemelen birçok tenissever için unutulmaz olmuştur. (O konuşma için tıklayın) Son olarak aynı hamleyi, büyük sakatlıklar sonrası ilk defa bu kadar yaklaştığı grand slam şampiyonluğunu kaybetmesine rağmen yine Avustralya’da yaptı Rafael Nadal. Roller farklı olsa da konuşması yine kalpleri fethetti İspanyol raketin. Son olmasını ummasak da bu kadar üst seviye de belki de bir daha oynayamayacak bu ikilinin son kapışmasından zaferle çıkan Roger Federer’in sözleri ise bu rekabeti anlatabilecek en iyi cümlelerle süsleniyordu: “Tenis zor bir spor, beraberlik yok. Ancak olsaydı bugün Rafa’ya karşı beraberliği ve ödülü paylaşmayı seçerdim”.

YAZAR: EMRE ALP ŞAHİN

Hakkında - Emre Alp Şahin

Avatar
Birçok spor dalıyla yakinen ilgilen bir sporsever, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Öğrencisi

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir