Ana Sayfa / Futbol / Çocukların Yarattığı Şampiyon: FC Panyee

Çocukların Yarattığı Şampiyon: FC Panyee

Hiçbir şeyi olmadan çok şey kazananların takımı. FC Panyee. Tamamen gerçek bir hikaye, hayatın tam içinden.

panyee_football_pontoon

Güney Tayland’da bir ada kasabası olan Koh Panyee, bir grup aslan yürekli çocuğun evi. Sene 1986. Tüm dünyanın dilinde Dünya Kupası. Televizyondan herkes bu maçları izliyor. Futbol oynamaya elverişli bir sahanın bile bulunmadığı Koh Panyee kasabası da öyle. Çocuklar herkesin bu kadar ilgi göstermesinden etkilenince, biz de yapalım bunu diyorlar. Ama nasıl yapacaklar, kasaba denizin üstünde, adım atılacak her yer su. Takım hazır, hem de büyük bir arzuyla yanıp tutuşuyor, ama saha yok. Ne antrenman sahası, ne de maç sahası. İmkanlar kısıtlının da ötesinde.

İçlerinden biri çıkıp diyor ki “Biz de kendi sahamızı yaratalım.” Zaten kasaba denizin üstüne bir şeyler inşa etmek üzerine kurulu, çocuklar toplayabildikleri kadar tahta parçası topluyor, eski salları yan yana titizlikle diziyor. Yüzen bir saha oluşturuyorlar. Taç çizgisi, korner çizgisi yok. Taça giden topların hepsi suyun içinde kalıyor. Çocuklar da topun peşinden suya girince saha hiçbir zaman kuru kalmıyor. Zemin kaygan, bir yandan tahtaların üstü çivili, ayaklar çıplak. Ama akıllarda şampiyon olmak var.

Bir gün bir tanesi koşarak geliyor, elinde turnuva afişi. “Katılalım lan” diyorlar hemen ve çalışmaları hızlandırıyorlar. Turnuva günü gelince karşılarında güzel bir çim saha, hepsinin de kalpleri ağızlarında. Ne yapacaklarını bilemiyorlar; ıslak, çivili sahalarından başka saha mı görmüşler ki. Ama sahaya bir çıkıyorlar, farkında olmadan çeyrek finale kadar yükseliyorlar. Kaygan zemin, minyatür kale… Kendi yarattıkları oyunda bilek hakimiyetleri, zor yerlerde zor hareketleri yapabilme yetenekleri çok gelişmiş tabi.

Çeyrek finalde işler biraz kötü başlıyor, bastıran yağmur kramponlarını ağırlaştırıyor, çim zemini bozuyor. Ama rakipleri devre arasına 2-0 üstünlükle girmeyi başarıyor. Bunlar da devre arasında kramponları atıp çıplak ayak oynamaya başlıyorlar, tam canavarlar. Çıplak ayakla onlardan iyisi yok tabi, 2 gol üst üste atıyorlar. Maçı 2-2’ye getiriyorlar. Ama şanssızlık, tecrübesizlik… Son dakikalarda rakip 3-2 yapıyor skoru. Çocuklar hiç üzülmüyor. Bu turnuva kasaba için bir milat oluyor ve futbolla çok daha fazla ilgileniliyor. Güzel sahalar yapılıyor, çocuklar çivisiz ve kuru zeminlerde futbol oynuyor artık.

Bugünlerde de Güney Tayland’ın en büyük kulübü olarak geçiyor FC Panyee. Hayal gücüyle, azimle büyüyen kulüp. Ne iyi etmiş çocuklar! Hikayelerini izlemek isterseniz:

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Video Hakem Uygulaması Nedir?

Türkiye’de 2018-2019 futbol sezonunda uygulanmaya başlayan VAR sistemi ile maç içindeki sonuca tesir edecek tartışmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir