Ana Sayfa / Fitness & Sağlık / Evde Spor Yapmanın Yolları

Evde Spor Yapmanın Yolları

Spor yaparak kilo vermek ya da fit bir görüntüye kavuşmak isteyen fakat spor salonlarına gidemeyen kişiler için evde spor yapmak son derece faydalı sonuçlar vermektedir. Evde spor programı ile spor yaparak kilo verilebileceği gibi kas gelişimi de sağlanarak fit bir görüntüye sahip olmak mümkündür. Evde spor programı aletli ya da aletsiz olarak yapılabilmektedir. Evde spor; koşu bandı, bisiklet ve ağırlıklar ile aletli olarak yapılabileceği gibi, aletsiz olarak da vücut ağırlığınızı kullanarak spor yapmanız mümkündür. Düzenli ve disiplinli bir şekilde spora devam edildiği takdirde, aylar içerisinde etkili sonuç alınabilmektedir.

Evde Nasıl Spor Yaparım?

Evde spor yapmanın en kolay yolu koşu bandı ya da bisiklet gibi aletler ile düzenli olarak spor yapmaktır. Bu aletlerle yapılan sporlar kardiyo ağırlıklı olup, yağ yakımında ve dolayısıyla kilo vermede etkilidir. Kilo verme sürecinde, vücuttaki sarkmaları önlemek adına kas grupları da çalıştırılmalıdır. Kas gruplarının çalıştırılması gerek dambıl gibi ağırlıklarla gerekse de vücut ağırlığı ile gerçekleştirilmektedir. Kas gruplarına yönelik hareketler sırt, karın, bacak, göğüs, omuz ve kol kaslarının gelişimine yöneliktir.

Spor hareketleri kişilerin yaşına, cinsiyetine, kilosuna ve geçirdiği ameliyat vb. operasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde evde spor programı ile spor yapmak, cep telefonu uygulamaları sayesinde oldukça pratik bir hal almıştır. Cep telefonu uygulamaları ile gerek aletli gerekse de aletsiz bir şekilde vücut ağırlığınızı kullanarak kas gruplarınızı çalıştırmanız mümkündür. Bu uygulamalar ile gelişiminizi takip etmek de oldukça kolaydır. Bu uygulamaların yanı sıra videolar üzerinden de farklı hareketler ve spor programları evde kolaylıkla denenebilmektedir. Evde spor yapmaktan maksimum faydayı sağlayabilmek adına, haftanın 3 ya da 4 günü spor yapmak ideal kabul edilmektedir. Sağlıklı bir bünyeye ve fit bir görünüme sahip olabilmek adına evde düzenli spor yapmak oldukça fayda getirmektedir. Aletli hareketlerde dambıl gibi ağırlıklar yerine içini dolduracağınız şişeleri kullanabilirsiniz. Aletsiz olarak yapılan hareketlerin başında Plank, Burpees, Squat, Şınav ve Mekik gibi hareketler gelmektedir. Bu temel hareketler, farklı şekillerde yapılarak etkileri de arttırılabilir. Örneğin plank hareketini tek kol üzerinde yapmak, mekik ve şınav farklı açılarla yapmak hareketlerden maksimum etkiyi almada yardımcı olmaktadır. Kasların çalıştırılması sonrasında, kasların gelişiminde etkili olan proteininin de doğal yollardan alınması, kaslarınızın gelişim sürecini hızlandıracaktır.

Zayıflamak İçin Hangi Sporlar Yapılmalı?

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Sağlıklı Beslenme Programının Faydaları

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun ihtiyacı olan besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda almaktır. Gerek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir