Ana Sayfa / Basketbol / Euroleague Fantasy Challenge Nasıl Oynanır?

Euroleague Fantasy Challenge Nasıl Oynanır?

Euroleague, yeni formatıyla beraber 12 Ekim’de başlayacak. Euroleague’in yeni formatını, katılan takımları ve Türk takımlarının fikstürlerinin de bulunduğu yazımızı daha önce yazmıştık. Şimdi sıra Euroleague’den alınan hazzı katlayan oyun, Euroleague Fantasy Challenge’a geldi. Sitemizde fantasy spor oyunlarına mümkün olduğunda yer vermeye çalışıyoruz. Fantasy Premier League ve UCL Fantasy Football oyunlarını daha önce tanıtmıştık. NBA başlamadan önce Yahoo Fantasy Basketball oyununu da sitemizde yazacağımızı söyleyip Euroleague Fantasy oyununu tanıtmaya başlayalım.

Öncelikle oyuna http://fantasychallenge.euroleague.net/ adresinden giriyoruz. Kaydımızı yapıp mailimize gelen aktivasyon koduna doğruladıktan sonra ‘Create Team’e gelerek takımımızı oluşturmaya başlıyoruz. Takım oluşturmak gayet basit. 10 kişilik takım listemiz var ve bize verilen 500 krediyle bu 10 oyuncuyu kadroya dahil edeceğiz. Takımı kurduktan sonra ‘Confirm Team’ diyoruz ve takımımızı oluşturmuş oluyoruz. Başlangıçta çok üstünde durmanıza gerek yok çünkü ilk maçlar başlayana kadar istediğiniz kadar oyuncu değiştirebilirsiniz. Takımların rotasyonda oyunculara ne kadar dakika verdiğini vs gözlemleyip maçlar başlamadan bir gün önce kadroyu son haline getirmenizi öneririm. ‘Player Market’ten oyuncuların kredilerini görüntüleyebilirsiniz.

Oyunun Euroleague’in ilk haftasıyla beraber başlayıp, Final Four’dan önceki son maça kadar devam ettiğini de belirtip ayrıntılara geçelim;

Takım Kurma

euroleague fantasy

 

Oyunda takım kurmak çok basit. Yukarıda belirttiğim gibi kadronuzda 10 oyuncunuz olmak zorunda ve bu 10 oyuncuyu seçmek için 500 krediniz var. 10 oyuncu da 2 point guard, 4 forvet(SG+SF) ve 4 uzun (PF+C) şeklinde seçilmek zorunda. Euroleague Fantasy zaten oyuncuları 3 gruba ayırmış durumda. Siz oradan istediğiniz oyuncuları seçiyorsunuz. İlk kadroyu kurduktan sonra Euroleague başlayana kadar sınırsız değişiklik hakkınız olacak. Daha sonra ise her hafta 3 oyuncuyu değiştirme hakkınız var. 30 haftalık lig bittikten sonra ise playoff öncesi oyun bir kez daha sınırsız transfer hakkı verecek. Haftanın maçları başladıktan sonra o hafta için artık transfer yapma hakkınız kalmadığını da belirtelim. Bu sene Euroleague çift devreli lig usulü oynanacağı için oyuncuları uzun vadeli vereceği katkıya göre seçmek mantıklı olacaktır. Sonuçta her oyuncu her takıma karşı oynayacak. Ayrıca her üyenin oyunda 15 tane takım kurma hakkı var. Oyunun bu kadar fazla hak verme sebebi, oyunda birçok sıralama sisteminin olması. En çok sayı atan takım, en çok asist yapan takım vs gibi…

Puanlama Sistemi

Euroleague Fantasy Challenge‘ta puanlama sistemi bilmeniz gereken en kritik büdü. Sonuç olarak oyuncularınızın getirdiği puana göre liglerde sıralamanız yükselecek. Lig olayına da geleceğiz önce puanlamayı anlatalım. Oyuncunuzun haftalık getirdiği puan; (Sayı + Asist + Ribaund + Blok + Top Çalma + Aldığı Faul + Serbest Atış Basket + 2’lik Basket + 3’lük Basket – Top Kaybı – Yaptığı Faul – Yediği Blok – Kaçan Serbest Atış – Kaçan 2’lik – Kaçan 3’lük)  şeklinde hesaplanıyor. Yani çok sayı atan oyuncunuz eğer çok top kaybı yapıp, çok da şut kaçırıyorsa baya eksilen puanı da olacak. Takıma sadece skorerleri toplamayın. Yüzdeli oynayan, ribaundu kovalayan oyuncular da 10 sayı atsalar bile iyi puan getireceklerdir. Unutmadan bir de bonus var. Takımı o hafta kazanan oyuncular puanlarına bir de %10 bonus ekliyorlar. Bu çok önemli değil. Oyuncunuz 30 puan getirse puanı sadece 33’e çıkıyor.

Oyuncu Değerleri

fantasy euroleague

 

Oyuncuların değerleri mevzusu da Euroleague Fantasy Challenge için en önemli konulardan. Özellikle oyunun başında düşük bedelle çok iyi verim verecek oyuncuları kadronuza katarsanız ileride çok faydasını görürsünüz. Geçtiğimiz sezon oynayanlar Victor Claver‘ın az ekmeğini yemedi. 20-30 değer arasında alınan Claver sezon sonu 80’lere ulaşmıştı. Bu neden önemli? Eğer 20’ye kadronuza kattığınız bir oyuncu iyi oynayıp değerini 50 yaparsa sizin takımınızın değeri otomatik olarak 500’den 530’a çıkıyor. Siz de 20’ye aldığınız oyuncuyu satıp 50’ye başka oyuncu alabiliyorsunuz. O yüzden ilk haftalarda kredisi düşük olan potansiyelli oyuncuları almak mantıklı olacaktır.

Sıralamalar

Bu puanları topluyoruz peki neye göre sıralanıyoruz? Sadece oyuncuların toplam puanına göre mi? Hayır… Fantasy Euroleague’in en güzel yanlarından biri birçok sıralamanın olması. Bunlar; Haftanın en çok puan toplayanı, toplamda en çok puanı olan, en skorer takım, en çok asist yapan takım, en çok ribaund alan takım, en çok üçlük atan takım ve oyuncu değerleri en yüksek olan takım) olarak belirtilmiş. Ayrıca bütün parametrelerde sadece sizin ülkenizde oynayanlar da ayrıca değerlendiriliyor. Yani siz 10 oyuncunuzu da üçlük atabilen oyunculardan kurarak en çok üçlük atan takım olmak için yarışabilirsiniz. Veya değeri düşük, potansiyeli yüksek oyuncuları kadronuza toplayıp sezon sonunda oyuncu değerleri (Kredisi) en yüksek takım olmaya çalışabilirsiniz. Peki ben ne yapıyorum? Her hafta ilgilenebileceğim ölçüde 5 veya 6 takım kurup, verilen parametrelerde yarışıyorum.

Ligler

Oyunda isterseniz lig kurup diğer insanları davet edebilirsiniz. Veya diğer kurulmuş liglere katılıp oradaki insanlarla yarışabilirsiniz. Liglere katılmak için ‘Private Leagues’e tıklayıp Join Private Leagues diyoruz. Orada alfabetik bir sıra var. Liglerin isimlerini oradan bulabilirsiniz. Oyun hala buraya arama kısmı koymadı. Ligin adını aratıp bulamıyoruz. Bizim ligimizin adı ‘S

Ödüller

Oyunun tabii ki de ödülleri de var. Şimdi de onları tek tek yazalım;

Oyunu en yüksek puanla bitiren kişi, bir arkadaşıyla beraber Euroleague’in VIP konuğu olarak Final Four’a gitme hakkı kazanıyor. Kalınacak otel vs hepsini Euroleague karşılıyor. Ayrıca Jacques Lemans saat ve Euroleague resmi topu(Spalding) kazanıyor. Bu sene zaten İstanbul’da, yine de enfes olurdu.

Oyunu 2. bitiren kişi, istediği takımın imzalı forması, Jacques Lemans saat, Euroleague resmi topu ve THY’den 600 Euroluk uçuş çeki kazanıyor.

Oyunu 3. bitiren kişi, 2.’den farklı olarak 400 Euroluk çek kazanıyor.

Oyunu 4 ve 10 arasında bitiren kişi, resmi top, Jacques Lemans saat ve henüz belirlenmemiş başka bir ödül daha alacak.

Normal sezonun ilk yarısının 1.’si ve ikinci yarısı + playoff turu  1.’si oyunu 3. bitiren kişiyle aynı ödülleri kazanacak.

En çok sayı atan, asist yapan, ribaund alan, üçlük atan ve kredisi en yüksek olan takımlar ayrı ayrı; resmi top, Jacques Lemans saat ve henüz belirlenmemiş başka bir ödül daha alacak.

Haftanın tüm kategorilerdeki 1.’leri de ayrı ayrı Jacques Lemans saat kazanacak.

 

euroleague fantasy basketball

 

Fantasy Euroleague Challenge Özet ve İpucu: Önce kaydımızı olup 10 kişilik kadromuzu oluşturuyoruz. Euroleague başlayana kadar kadroda istediğimiz kadar değişiklik yapabiliriz. Oyuncuları seçerken ileride ilk olarak kredisi düşük olan ama iyi iş yapacağınız oyuncuları seçmekte fayda var. Bunlar ileride takımınızın değerini arttıracak ve daha iyi oyuncuları kadronuza katmaya yarayacak. Fazla rotasyonlu oynayan geniş kadrolardan az oyuncu alın. Çünkü oyuncular az dakika alıyor. Dakika ortalaması yüksek olan ve tempolu takımlarda oynayan oyuncular almak işinize gelecektir. ‘Savunma Takımı’ diye bilinen takımlardan oyuncu almayın. Şimdilik bu kadar. Player Market’e henüz detaylı bakmadım. Ligin başlamasına doğru alınması gereken oyuncuları da buraya ekleriz. 

 

Son olarak tekrar hatırlatalım, ligimizin adı 

 

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Biyografisi – Michael Jordan Kimdir?

Michael Jordan, basketbol ve NBA dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri belki de birçoğumuz için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir