Ana Sayfa / E Grubu / Euro 2016 E Grubu 3. Maçlar

Euro 2016 E Grubu 3. Maçlar

Avrupa Şampiyonası E Grubu‘na, turnuva öncesi favorilerden gösterilmeyen İtalya damga vurdu. İlk maçta İtalya karşısında bocalayan Belçika, İrlanda Cumhuriyeti maçıyla kendine geldi. Zlatan henüz bekleneni veremedi ama hala son maçı alıp kahraman olma şansı var. Takımlara tek tek gelirsek;

İtalya, turnuva öncesinde favorilerden gösterilmese de, Belçika maçındaki futboluyla ne kadar ciddiye alınması gereken bir takım olduğunu gösterdi. Bireysel olarak eski İtalya kadroları kadar güçlü olmasalar da, Conte ile beraber çok iyi bir takım olmuşlar. Hücum gücü yüksek bir takım olan Belçika’yı ilk maçta çok kitlediler. Takım halinde kusursuz defans yapıyorlar. Kapanan takımlara karşı zorlanabileceklerini İsveç maçında görsek de son dakikalarda gelen golle kazandılar ve gruptan çıkmayı garantilediler.

Belçika, ilk maçta hayal kırıklığı yarattı. Kapanan İtalya’yı açamadılar ama ben bunun ilk maç stresiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. İkinci İrlanda Cumhuriyeti maçında kusursuz bir oyun ortaya koydular. Öne geçip kendilerine güvenleri geldiğinde çok yaratıcı bir takım olabiliyorlar. Kesinlikle turnuvada her takımı eleyebilecek güçte olduklarını düşünüyorum.

İsveç, turnuvanın hayal kırıklıklarından. Aslında turnuva öncesi yazdığımız yazı da pek bir başarı beklemediğimi yazmıştım. Zlatan’a çok bağlı bir oyunları var. Bu seviyede tek oyuncuyla başarı yakalanması çok zor maalesef. İlk maçta İrlanda Cumhuriyeti’ni üstünlük kuramadılar ve berabere kaldılar. İkinci maçta ise İtalya’ya karşı iyi direndiler ama son dakikalarda gol yiyip mağlup oldular. Açıkçası ilk iki maçta pek bir iz bırakamadılar.

İrlanda Cumhuriyeti, turnuvanın ilk maçında İsveç karşısında mücadele anlamında kusursuz bir oyun ortaya koydu. Ellerinde kadroyla yapabilecekleri tek şey herkesten fazla mücadele edip, araya bir gol sıkıştırmaya çalışmak. İkinci maçta ise golü yedikten sonra iyice çözüldüklerini gördük. Belçika’nın hücumdaki hareketliliğine karşılık veremediler. Yine de mücadeleleriyle taraftarlarını memnun ettiklerini söylemek lazım.

D Grubu’nda 3. Maçlar

İtalya – İrlanda Cumhuriyeti

İtalya ilk maçta 6 puan alarak gruptan çıkmayı garantiledi. Bu maçta as oyuncularını dinlendireceklerdir. İtalya’nın temel özelliği takım halinde hareket edip, kusursuz savunma yapmaları. As oyuncular dinlendirilse de oyun düzenlerini sahaya yansıtacaklardır. Fazla pozisyonlu bir maç beklemiyorum. İrlanda Cumhuriyeti gruptan çıkmak istiyorsa bulduğu şansları gol yapmalı. Maçın favorisi İtalya.

lukaku gol euro 2016

 

Belçika – İsveç

Belçika, İrlanda Cumhuriyeti maçıyla turnuvaya geri döndü. İtalya maçındaki oyunları hayal kırıklığı yaratsa da gerçek güçlerini İrlanda Cumhuriyeti maçında gördük. Hücumda üretken, savunmada da sağlam oynadılar. İsveç ise fazla pozisyona giremeyen, takım olarak oyunu sıkıştırmaya çalışan bir takım. Belçika, ilk maçta kapanan İtalya’yı açmakta zorlansa da İsveç savunmasını açabileceklerini düşünüyorum. Lukaku, Hazard, De Bruyne üçlüsü Ibrahimovic karşısında çok daha avantajlı.

 

Not: Türkiye nasıl gruptan çıkar? Türkiye’nin gruptan çıkabilmesi için İsveç’in Belçika’ya, İrlanda’nın da İtalya’ya puan kaybetmesi gerekiyor. İtalya’nın yaptığı savunmayı, Belçika’nın yükselen grafiğini düşünürsek bu sonuçlar sürpriz olmaz.

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir