Ana Sayfa / Futbol / Dünyanın İlk Futbol Takımı: Sheffield FC

Dünyanın İlk Futbol Takımı: Sheffield FC

Futbolun kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Pek çok farklı coğrafyada farklı topluluklar tarafından oynanan oyun, 19. yüzyılın başlarından itibaren popülerliğini artırmaya başladı. İngiltere’de Harrow, Eton, Rugby, Shrewsbury ve Winchester adlı eğitim kurumları kendilerine bağlı birer futbol takımı oluşturdular ve bu takımlarla kendi aralarında turnuva oluşturdular. Bununla birlikte herhangi bir eğitim kurumuna bağlı olmadan kurulan dünyanın ilk futbol takımı Sheffield FC’dir.

Okul takımlarındaki devamlılık genellikle öğrencilerin mezun olması ile birlikte kesintiye uğramaktaydı. Bu durum da futbolun gelişmesine büyük bir sekte vurmaktaydı. Yeni öğrencilerin okula alışması ve takım oluşturabilmeleri de büyük bir süre alıyordu. Sheffield FC’nin okuldan bağımsız olarak kurulması İngiltere’de futbolun temellerinin sağlam şekilde atılmasını sağladı.

Dünyanın en eski futbol takımı olarak kayıtlara geçen Sheffield FC, Natheniel Creswick ve William Prest adlı iki genç tarafından kuruldu. Eski Harrow Okulu mensubu olan bu iki genç, Sheffield FC’yi 24 Ekim 1857 tarihinde kurduklarında belki de bu konuda tarihe geçtiklerini dahi bilmiyorlardı. O tarihten bu yana faaliyetini sürdüren Sheffield FC, Kuzey İngiltere’de bulunan Sheffield şehrinin temsilcisi olarak hala İngiltere Alt Liglerinde mücadele etmektedir.

Sheffield FC genellikle Sheffield kentinin diğer iki temsilcisi ile karıştırılmaktadır. Sheffield United ve Sheffield Wednesday, Sheffield FC’ye göre çok daha sonralarda kurulmuşlardır. Bununla birlikte Sheffield FC’ye nispeten daha başarılı olan bu iki takım gerek ülkemizde, gerekse İngiltere’de çok daha bilinirliğe sahiptir. Bununla birlikte Sheffield FC hali hazırda bu iki takımdan ayrı olarak futbol hayatına devam etmektedir.

 

dünyanın ilk futbol kulübü

Dünyanın İlk Futbol Takımı Sheffield FC

Natheniel Creswick ve William Prest dünyanın ilk futbol takımı olan Sheffield FC’yi kurmalarının yanında futbol kurallarının da temelini atmışlardır. Henüz İngiltere Futbol Birliği kurulmadan önce, futbolun kuralları ile ilgili çalışma yapan Natheniel Creswick ve William Prest; “Sheffield Kuralları” adı altında futbolun genel kurallarını ortaya koydular. Bu kurallar Sheffield FC kulübünün kurulmasından 1877 yılına kadar, Sheffield şehrinde oynanan bütün karşılaşmalarda geçerli oldu.

1863 yılında İngiltere Futbol Federasyonu kurulmasına rağmen Sheffield FC bu kurallara riayet etmeye devam etti ve ancak 1877 yılından sonra genel kurallara tabi olmayı kabul etti. Sheffield FC dünyada kurulan ilk futbol takımı olmasının yanında dünyanın en eski derbilerini oynayan takım olarak da kayıtlarda yerini almaktadır. Sheffield kentinin bir diğer temsilcisi olan ve dünyanın da en eski 2. futbol takımı olma özelliğine sahip olan Hallam FC de 1860 yılında kurulmuştur. Bu iki takım 1861 yılından itibaren birbirleri ile karşılaşmaya başlamışlardır ve bu derbiler günümüzde de devam etmektedir. Bu özelliği ile Sheffield FC – Hallam FC karşılaşması dünyanın en eski derbisi unvanına sahiptir. Sheffield FC – Hallam FC karşılaşmaları tam 157 yıldır yapılmaktadır.

Hakkında - Emine Zaman

Avatar

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir