Ana Sayfa / Uncategorized / Geçmişten Günümüze Dünya Snooker Şampiyonası

Geçmişten Günümüze Dünya Snooker Şampiyonası

2019 Dünya Snooker Şampiyonası’nın başlamasına sayılı günler kala, dünya snooker şampiyonasının tarihine göz atmak istedik. Dünya snooker şampiyonası, her yıl düzenlenen ve en yüksek para ödülünün verildiği bir sıralama turnuvasıdır. En prestijli turnuva olan Dünya Snooker Şampiyonası, 1927 yılında düzenlenmeye başlanmış olup, 1969 yılındaki turnuva ise modern zamanların şampiyonalarının başlangıcı kabul edilmektedir. 1977 yılına kadar farklı mekanlarda düzenlenen şampiyonaya, 1977 yılından itibaren Sheffield’deki Crucible Theatre ev sahipliği yapmaktadır.

Snooker Dünya Şampiyonası Formatı

Dünya snooker şampiyonası, 32 oyuncunu katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Dünya sıralamasında yer alan 16 oyuncu dışındaki oyuncular, turnuva öncesinde eleme maçları oynamaktadır. İlk tur maçları 19 frame, ikinci tur maçları 25 frame, çeyrek final maçları 25 frame, yarı final maçları 33 frame ve final maçı 35 frame üzerinden oynanmaktadır. Final maçı 4 seans üzerinden, 2 günde tamamlanmaktadır. Dünya snooker şampiyonasında oldukça yüksek para ödülleri dağıtılmaktadır. 2019 Dünya Snooker Şampiyonasında, şampiyon olacak oyuncu 500 000 Pound para ödülü alacakken, finalist olan oyuncu 200 000 Pound para ödülü alacaktır. Oyuncuların dünya sıralamasındaki yerini, yıl içinde kazandıkları para ödülleri belirlediğinden, şampiyon olan oyuncu sıralamada hayli yükselme şansını elde etmektedir. Turnuva süresince en yüksek seriyi yapan oyuncuya da 10 000 Pound para ödülü verilecektir.

Snooker Dünya Şampiyonları

1927 yılında ilk kez düzenlenen snooker dünya şampiyonasını kazanma başarısı gösteren Joe Davis, bu turnuvayı 1946 yılına kadar kazanmıştır. 1941-1945 yılları arasında turnuva düzenlenmemiş olup, Joe Davis bu süre içerisinde düzenlenen ilk 15 dünya şampiyonasını kazanmıştır. 1947-1956 yılları arasında ise Fred Davis’in hakimiyeti görülmektedir. Davis, bu süre içerisinde 8 şampiyonluk kazanmıştır. Bu yıllardaki diğer şampiyonlar ise 1947 ve 1950 yıllarında Walter Donaldson ve 1952 yılında Horace Lindrum’dur. 1957-1968 yılları arasında ise 1958-1963 yılları arasında turnuva düzenlenmemiş olup, düzenlenen 8 turnuvayı da John Pulman kazanmıştır. Bu dönemden sonra 1969 yılındaki şampiyona ile birlikte, modern zamanların şampiyonaları düzenlenmeye başlamıştır.

1970’li yıllar Ray Reardon’ın hakimiyeti ile geçmiştir. Reardon bu yıllarda 6 şampiyonluk kazanmıştır. Bu dönemde John Spencer 3, Alex Higgins ve Terry Griffiths de birer şampiyonluk kazanmıştır. Terry Griffiths, elemelerden gelerek şampiyon olan ilk snooker oyuncusu olmuştur. 1980’li yıllar ise Steve Davis’in üstünlüğü ile geçmiştir. Davis bu dönemde 6 dünya şampiyonluğu kazanmış, 1985 yılındaki finalde ise son frame’in son siyah topunda şampiyonluğu Dennis Taylor’a kaptırmıştır. Bu şampiyonluk Dennis Taylor’ın kariyerindeki tek dünya şampiyonluğudur. Bu maç snooker’ın en unutulmaz maçı olarak kabul edilmektedir.

Bu yıllarda Cliff Thorburn, Alex Higgins, Joe Johnson da birer şampiyonluk kazanmıştır. 1980’li yıllara damgasını vuran Stece Davis, kazandığı 6 dünya şampiyonluğunu yanı sıra iki kez de finalde kaybetmiştir.

1990’lı yıllara damga vuran isim ise Stephen Hendry olmuştur. The Golden Boy ve The Ice Man lakapları ile anılan Hendry, bu dönemde 7 dünya şampiyonluğu kazanmış ve bir kez de finalde kaybetmiştir. Hendry’nin haricinde bu dönemde john Parrott, Ken Doherty ve John Higgins de birer kez şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

2000’li yıllarda ise farklı oyuncular şampiyonluk sevinci yaşamıştır. Bu dönemde en çok şampiyonluk sevinci yaşayan oyuncu, 5 dünya şampiyonluğu ile Ronnie O’Sullivan olmuştur. Mark Williams, Mark Selby ve John Higgins üçer kez, Peter Ebdon, Shaun Murphy, Graeme Dott, Neil Robertson ve Stuart Bingham da birer kez şampiyon olmuşlardır. Shaun Murphy, elemelerden gelerek şampiyon olan ikinci oyuncu olmayı başarmıştır. 2018 dünya şampiyonu Mark Williams;

2019 Dünya Snooker Şampiyonası Ne Zaman ve Hangi Kanalda?

2019 Dünya Snooker Şampiyonası, 20 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında oynanacaktır. Sheffield’daki  Crucible Theatre’da düzenlenecek olan turnuvadaki maçlar, ülkemizde Eurosport 1 ve Eurosport 2’den takip edilebilir. Geçtiğimiz yıl şampiyon olan Mark Williams’ın, “Turnuvada şampiyon olursam basın toplantısını çıplak olarak yapacağım.” sözüne sadık kalarak yaptığı basın toplantısı ile sona eren dünya şampiyonasının, bu sene de bizlere unutulmaz anlar ve heyecanlar yaşatması dileğiyle;

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Kel Aliço Kimdir? Kel Aliço’nun Kariyeri

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin unutulmaz pehlivanlarından olan Kel Aliço, 27 yıl arka arkaya Kırkpınar’da başpehlivan olma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir