Ana Sayfa / 2018 Dünya Kupası / Dünya Kupası’nın Tarihi, ‘En’leri ve Geçmiş Şampiyonlar

Dünya Kupası’nın Tarihi, ‘En’leri ve Geçmiş Şampiyonlar

2018 Dünya Kupası’nın başlamasına sayılı günler kala, Dünya Kupası’nın tarihini, şampiyonlarını ve Türkiye’nin Dünya Kupası’ndaki maceralarını sizler için derledik. Dünya Kupası, 4 yılda bir FIFA tarafından düzenlenmektedir. 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen ilk Dünya Kupası’nı, finalde Arjantin’i 4-2 yenen ev sahibi ülke Uruguay kazanmıştır. 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen son Dünya Kupası’nı ise, normal süresi 0-0 biten maçta, uzatmalarda Arjantin’i 1-0 yenen Almanya kazanmıştır. 2. Dünya Savaşı nedeniyle 1942 ve 1946 yıllarında düzenlenmeyen Dünya Kupası bu yıl Rusya’da düzenlenecektir. Dünya Kupası’nda oynanan ilk maçlar 13 Temmuz 1930 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri – Belçika ve Fransa – Meksika arasında oynanmıştır. Oynanan bu maçlarda Dünya Kupası’nın ilk gölünü, Fransa’dan Lucien Laurent atmıştır.

Düzenlenen ilk Dünya Kupası’nda 13 takım mücadele etmişken, Rusya’da düzenlenecek olan 2018 Dünya Kupası’nda 32 takım mücadele edecektir. 1982 yılında İspanya’da düzenlenen Dünya Kupası, ilk kez 24 takımın katılımıyla oynanmıştır.  Fransa’da düzenlenen 1998 Dünya Kupası’ndan bu yana da 32 takımın katılımıyla turnuva düzenlenmektedir. Ayrıca; 1998 Fransa Dünya Kupası, altın gol uygulamasının da ilk kez uygulandığı turnuva olmuştur.

1958 yılında İsveç’te düzenlenen Dünya Kupası’nda 13 golle gol kralı olan Fransız futbolcu Just Fontaine, Dünya Kupası tarihinde en çok gol atarak şampiyon olan oyuncudur. 1962 yılında Şili’de düzenlenen Dünya Kupası’nda ise dörder gol atan; Macar Florian Albert, Brezilyalı Manuel Francisco dos Santos, Rus Valentin Ivanov, Yugoslav Drazan Jerkovic, Şilili Leonel Sanchez ve Brezilyalı Vava en az gol atarak gol kralı olan futbolculardır. 1962 Dünya Kupası’nda ilk kez birden fazla gol kralı çıkmıştır. Birden fazla gol kralının çıktığı son turnuva ise, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Dünya Kupasıdır. Bu turnuvada Rus Oleg Salenko ve Bulgar Hristo Stoichkov altışar golle gol kralı olmuşlardır.

Dünya Kupası tarihinin bugüne kadarki en golcü oyuncusu ise, 2002-2006-2010 ve 2014 Dünya Kupalarında 21 maçta oynayarak, toplam 16 gol atmayı başaran Alman futbolcu Miroslav Klose’dir.

Dünya Kupası Şampiyonları

Günümüze dek 20 defa düzenlenen Dünya Kupası’nı, 8 farklı ülke kazanma başarısını göstermiştir. Kupayı; 1958, 1962, 1970, 1994 ve 2002 yıllarında toplamda 5 kez Brezilya kazanmış olup, Dünya Kupası’nı en fazla kazanan ülkedir.

1954, 1974, 1990 ve 2014 yıllarında kupayı kazanma başarısını gösteren Almanya, 4 kez ile kupayı en fazla kazanan ikinci ülke konumundadır. Almanya ile birlikte ikinciliği paylaşan İtalya ise 1934, 1938, 1982 ve 2006 yıllarında kupayı kazanmıştır.

1978 ve 1986 yıllarında kupayı 2 kez kazanan Arjantin ve 1930 yılındaki ilk Dünya Kupası ile 1950 yılında şampiyon olan Uruguay da kupayı iki kez kazanan ülkelerdendir.

Dünya Kupası’nı birer kez kazanan ülkeler ise; 1998 yılında Fransa, 1966 yılında İngiltere ve 2010 yılında İspanya’dır.

Dünya Kupası şampiyonu olan 8 ülkeden altısı kupayı kendi evlerinde düzenlenen turnuvalarda kazanma başarısını göstermiştir. 1930 yılında Uruguay, 1934 yılında İtalya, 1966 yılında İngiltere, 1974

yılında Almanya, 1978 yılında Arjantin ve 1998 yılında Fransa, kendi ev sahipliklerinde düzenlenen şampiyonada kupayı kazanmışlardır.

Türkiye’nin Dünya Kupası Maceraları

Türkiye’nin katılmaya hak kazandığı ilk Dünya Kupası, 1950 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası finalleridir. Elemelerdeki tek rakibi Suriye’yi 7-0 yenerek Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanan Türkiye, maddi yetersizlikler nedeniyle kupaya katılamamıştır.

1954 yılındaki Dünya Kupası elemelerinde İspanya ile karşılaşan Türkiye, ilk maçı 4-1 kaybetmiş, ikinci maçta ise rakibini 1-0 yenmiştir. Dönemin kuralları gereği tarafsız sahada oynanan 3. maçın 2-2 berabere sonuçlanması sonrası yapılan para atışını kazanan Türkiye, İsviçre’de düzenlenen Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanmıştır. İlk maçında Batı Almanya’ya 4-1 yenilen Türkiye, ikinci maçında Güney Kore’yi 7-0 yenmeyi başarmıştır. Batı Almanya ile oynadığı Play-Off maçını ise 7-2 kaybeden Türkiye, grubu Macaristan ve Batı Almanya’nın ardında 3. sırada tamamlayarak kupadan elenmiştir. Türkiye’nin Dünya Kupası tarihindeki ilk golünü, bu turnuvada Batı Almanya’ya karşı Suat Mamat atmıştır. Türkiye’yi iki maçta da yenen Batı Almanya ise turnuvada şampiyonluğu kazanmıştır.

Türkiye’nin katıldığı son Dünya Kupası finalleri ise Güney Kore ve Japonya’nın ortaklaşa düzenlediği 2002 Dünya Kupası finalleri olmuştur. Türkiye, turnuvayı 3. olarak tamamlamış ve tarihinin en büyük başarısına imza atmıştır. Türkiye, gruplarda Brezilya’ya 2-1 kaybetmiş, ardından Kosta Rika ile 1-1 berabere kalmış ve son maçta Çin’i 3-0 yenerek gruptan çıkmayı başarmıştır.

Gruptan çıkarak son 16 takım arasına kalan Türkiye, bu turda ev sahibi ülkelerden Japonya’yı 1-0 yenerek çeyrek finale çıkmayı başarmıştır. Çeyrek finalde Senegal ile karşılaşan Türkiye, normal süresi 0-0 biten maçta, uzatma bölümlerinde İlhan Mansız’ın attığı altın golle yarı finale çıkmıştır. O unutulmaz golü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz;

Yarı finalde, grup aşamasında 2-1 yenildiği Brezilya ile karşılaşan Türkiye, rakibine 1-0 yenilerek finale çıkma şansını kaybetmiş ve üçüncülük maçı için ev sahibi bir diğer ülke olan Güney Kore ile oynamaya hak kazanmıştır.

Dünya Kupası tarihinin en hızlı golünün de atıldığı üçüncülük maçında Güney Kore’yi 3-2 yenen Türkiye, 2002 Dünya Kupası’nı 3. olarak tamamlamayı başarmıştır. Bu turnuvayı, Türkiye’yi hem gruplarda hem de yarı finalde yenmeyi başaran Brezilya kazanmıştır.

Dünya Kupası Tarihinden Notlar

Yazımızın son bölümünde, Dünya Kupası tarihindeki ilginç olay ve istatistikleri sizlerle paylaşalım;

-Bir dönem Galatasaray’da da oynayan Faryd Mondragon, Dünya Kupası maçlarında oynayan en yaşlı oyuncu olmuştur. Mondragon, 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda oynadığında, 43 yaş 3 günlüktü.

-Alman Miroslav Klose, Dünya Kupaları tarihinde attığı 16 golle en çok gol atan futbolcudur.

-Bir Dünya Kupası’nda en fazla gol atan futbolcu ise, 1958 yılında İsveç’te düzenlenen Dünya Kupası’nda 13 gol atmayı başaran Fransız futbolcu Just Fontaine’dir.

-Dünya Kupalarında bir maçta atılan en çok gol ise 1954 yılında İsviçre’de düzenlenen şampiyonada atılmıştır. Bu turnuvada Avusturya İsviçre’yi 7-5 yenmiş ve bu maçta toplam 12 gol atılmıştır.

-Dünya Kupası tarihinde bir maçta en çok gol atan futbolcu ise Rus Oleg Salenko’dur. Salenko, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen şampiyonada, Rusya-Kamerun maçında 5 gol atma başarısı göstermiş ve turnuvada toplamda attığı 6 golle de gol krallığını Hristo Stoichkov ile paylaşmıştır.

-Dünya Kupası tarihinde en erken golü, 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye ile Güney Kore arasında oynan üçüncülük maçında Hakan Şükür atmıştır. Hakan Şükür’ün maçın henüz 11. Saniyesinde attığı bu gol, Dünya Kupası tarihinde atılan en erken gol olarak tarihe geçmiştir.

2018 Dünya Kupası’nın seyir zevki yüksek, heyecanlı ve çekişmeli maçlara sahne olması dileğiyle sizlere, son şampiyon Almanya’nın sevinci ile veda edelim…

Yazar: Özgür Emek

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Premier League İle İlgili Bilinmesi Gerekmeyen Gerçekler

Kuruluşundan sonra geçen 25 yılda, İngiltere Premier Ligi’nde meydana gelen, futbolseverler tarafından pek de bilinmeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir