Ana Sayfa / Basketbol / Dünya Basketbol Şampiyonası Tarihi ve Şampiyonları

Dünya Basketbol Şampiyonası Tarihi ve Şampiyonları

İlk olarak Arjantin’in ev sahipliğinde 1950 yılında düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası, 2014 yılından bu yana FIBA Basketbol Dünya Kupası adıyla düzenlenmektedir.  Şampiyonaya daha önce 4 kez katılma başarısı gösteren Türkiye, şampiyonaya 2010 yılında ev sahipliği yapmış ve unutulmaz anlar yaşatarak turnuvayı 2. olarak tamamlamıştır. 2019 yılında Çin’de düzenlenecek şampiyona için eleme maçları halen devam etmektedir.

Dünya Basketbol Şampiyonası Ne Zaman?

2017 yılının sonlarında başlayan 2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası eleme maçları, 2019 yılının şubat ayında son bulacak. Dünya Basketbol Şampiyonasının Avrupa elemelerinde mücadele eden Türkiye, Letonya, Ukrayna ve İsveç ile yer aldığı grubu lider olarak tamamlayarak 2. tura yükselmeye hak kazandı.  2. tur grubunda İspanya, Karadağ ve Slovenya’nın yanı sıra ilk turdaki rakipleri Letonya ve Ukrayna ile mücadele edecek olan Türkiye, ilk maçını 14 Eylül’de Karadağ ile oynayacak. İlk turdaki rakipleri Letonya ve Ukrayna ile bu turda maç yapmayacak olan Türkiye, 17 Eylül’de Slovenya, 29 Kasım’da İspanya, 2 Aralık’ta Karadağ, 22 Şubat 2019’da Slovenya ve son olarak 25 Şubat’ta İspanya ile oynayarak grupta ilk 3’e girmeye çalışacak. İlk turda alınan puanlarla bu tura başlayacak olan takımlardan Türkiye, ilk turda topladığı 10 puan ile İspanya’nın ardından 2. sırada mücadelesine başlayacak.

Şubat ayında bitecek elemeler sonrasında takımlar Dünya Şampiyonası için hazırlıklarına devam edecek. Çin’de düzenlenecek olan 18. Dünya Şampiyonası, 31 Ağustos Cumartesi günü başlayıp, 15 Eylül Pazar günü sona erecek.

Dünya Basketbol Şampiyonasını Kazanan Ülkeler

İlk olarak 1950 yılında Arjantin’in ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonasını, ev sahibi ülke Arjantin finalde ABD’yi 64-50 yenerek kazanma başarısını göstermiştir. Daha sonra düzenlenen şampiyonalarda 1954 yılında ABD, 1959 ve 1963 yılında Brezilya, 1967 yılında Sovyetler Birliği, 1970 yılında Yugoslavya, 1974 yılında Sovyetler Birliği, 1978 yılında Yugoslavya, 1982 yılında Sovyetler Birliği, 1986 yılında ABD, 1990 yılında Yugoslavya, 1994 yılında ABD, 1998 yılında Yugoslavya, 2002 yılında Yugoslavya, 2006 yılında İspanya, 2010 ve 2014 yıllarında ise ABD kupayı kazanma başarısını göstermiştir.

Kupayı beşer kez kazanma başarısı gösteren ABD ve Yugoslavya, bu kupayı en çok kazanan ülkelerdir.  Arjantin, Yugoslavya ve Brezilya, ev sahipliğinde düzenlenen şampiyonaları kazanma başarısını göstermiştir. 2014 yılında İspanya’da düzenlenen son şampiyonayı kazanan ABD;

Türkiye’nin Dünya Basketbol Şampiyonları Geçmişi

Türkiye ilk olarak 2002 yılında ABD’de düzenlenen şampiyonaya katılma başarısı göstermiştir. Katıldığı ilk Dünya Şampiyonasında ilk turu geçen Türkiye, 2. turda elenmiş ve klasman maçları sonrasında 9. olarak şampiyonayı tamamlamıştır.

2006 yılında Japonya’da düzenlenen şampiyonaya da katılma başarısı gösteren Türkiye, ilk tur maçlarını 2. sırada tamamlayarak 2. tura yükseldi. 2. turda Slovenya’yı geçen milliler, çeyrek finalde Arjantin’e yenilerek elendi. Klasman maçlarında Litvanya’yı yenerek 5.’lik maçına çıkan milli takımımız, Fransa’ya yenilerek şampiyonayı 6. sırada tamamladı.

2010 yılında ev sahibi olarak katıldığı Dünya Şampiyonasında Türkiye, unutulmaz maçları bizlere yaşatarak turnuvayı 2. olarak tamamladı. İlk turda oynadığı 5 maçı da kazanan Türkiye, ikinci turda Fransa’yı yenerek çeyrek finale çıkma başarısını gösterdi. Çeyrek finalde Slovenya’yı eleyen milliler, yarı finalde Sırbistan’ı unutulmaz bir maç sonunda geçerek finale adını yazdırdı.

Finalde ABD ile karşılaşan Türkiye, maçı 81-64 kaybederek 2010 Dünya Şampiyonası’nı ikinci olarak tamamladı.

2014 Dünya Şampiyonası’na davetiye (Wildcard) ile katılan Türkiye, ilk tur gruplarını ABD’nin ardından ikinci olarak tamamladı. 2. turda Avustralya’yı geçen milliler, çeyrek finalde Litvanya’ya yenilerek elendi.

Yazımızda turnuvanın detaylarına değinip, Dünya Basketbol Şampiyonası ne zaman sorusuna yanıt olduk. 2019 yılındaki Dünya Basketbol Şampiyonası yolunda milli takımımıza başarılar dilerken, o unutulmaz maçları bizlere tekrar yaşatmaları dileğiyle;

 

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Biyografisi – Michael Jordan Kimdir?

Michael Jordan, basketbol ve NBA dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri belki de birçoğumuz için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir