Ana Sayfa / Boks / Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu

Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu

Boks, dünyada seyir zevki en yüksek sporlardan biridir. Aynı zamanda en geniş izleyici kitlesine sahip branşlar arasında yer alır. Ancak bu sporun doğası gereği boksörler yaşamlarının belli dönemlerinde birtakım sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Kısa vadede ya da uzun vadede boks kaynaklı kalıcı sağlık sorunu yaşamayan boksör sayısı oldukça azdır. Bu hasarları aza indirmek için tüm diğer branşlarda olduğu gibi boks sporunda da belirli kurallar bulunur. Belden aşağıya, enseye ve kulak bölgesine vurmak da kurallara aykırıdır. Ya da rakibe dirsek ve avuç içi ile yumruk atmak bokstaki yasak hareketlerden bazılarıdır. Kurallara uyulmaması durumunda hakem oyuncuları uyarır ve müsabakayı kaldığı yerden devam ettirir. Bunun yanı sıra mücadelelerde haksız rekabetin önüne geçmek için sıklet adı verilen bir uygulama bulunur. Boksörler vücut ağırlıklarına göre sıkletlere ayrılır. Böylece her sıkletin sporcuları kendi aralarında mücadele ederler.

Birkaç yüz yıl önce, boks bugün olduğundan çok farklıydı. 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında boks sporunun artan popülerliği karşısında yetkililer sıkletler konusunda düzenleme yoluna gitmişlerdir. Buna göre sporcular ağırlıklarına göre ringe çıkarak kilo ve boy oranına göre kendi klasmanlarındaki rakipleriyle karşılaşırlar.

Her sporda olduğu gibi boks sporunda da isim yapmış sporcular vardır. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanı ise boks branşında zirveyi ifade etmektedir. Başka bir ifadeyle dünya ağır sıklet boks şampiyonu olan sporcular, sadece o ağırlık sınıfındaki en iyi boksörleri değil, aynı zamanda tüm zamanların en iyi boksörleridir. Bu sporcular tarihin en iyi bilinen boks maçlarında kendi dönemlerinin en iyi boksörleriyle dövüştüler.

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu adlı bu yazımızı bugüne kadar dünyanın en iyisi olarak kabul edilen şampiyonlardan bazılarının istatistikleriyle bitiriyoruz.

Mike Tyson

58 resmi maç

50 galibiyet

6 mağlubiyet

2 sonuçsuz maç

Rocky Marciano

49 resmi maç

49 galibiyet

Muhammet Ali Clay

61 resmi maç

56 galibiyet

5 mağlubiyet

Lennox Lewis

44 resmi maç

41 galibiyet

2 mağlubiyet

1 beraberlik

Wladimir Klitschko

59 resmi maç

56 galibiyet

3 mağlubiyet

George Foreman

81 resmi maç

76 galibiyet

5 mağlubiyet

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Muhammed Ali’nin Hayatı

Gelmiş geçmiş en büyük sporculardan biri olan ve tüm zamanların en iyi boksörü olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir