Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Dart Nedir, Nasıl Oynanır?

Dart Nedir, Nasıl Oynanır?

Günümüzün en eğlenceli oyunlarından biri olan dart, Orta Çağda okçuların eğitimleri amacıyla ortaya çıkmış ve yıllar içerisinde bugünkü halini almıştır. Dart tahtası, içe içe geçmiş renkli halkaları kesen üçgen dilimlerden oluşmaktadır. Üçgen dilimler toplamda 20 tane olup, her biri 1’den 20’ye kadar numaralandırılmıştır. Dart nedir sorusunun Türkçe karşılığı olarak “oklama” sözcüğünü kullanmak mümkündür. Dartın birçok çeşidi oynanıyor olsa da, çoğunlukla belli sayılardan, kurallar dahilinde sıfıra ulaşılan türü en yaygın olarak oynanan ve dünya şampiyonasının da düzenlendiği bir türdür.

Dart Kuralları Nelerdir?

Dart nedir, kuralları nelerdir diye baktığımızda dartın 301, 501, 701, Cricket, High Score, Shangai, Split Score, Rapid Score ve Elimination gibi türlerinin olduğunu görebiliriz. Dart kuralları her oyun türü için farklılık göstermektedir. Dart nedir, dendiğinde akla gelen ilk oyun, dünya şampiyonasında da oynanan tür olan 501 oyunudur. Dart kuralları çerçevesinde Dünya Dart Federasyonu tarafından belirlenen ölçülere göre dart tahtası, yerden 173 cm yukarıda olmalıdır. Oyuncuların atış yaptıkları nokta ise, dart tahtasına 273 cm uzaklıkta olmalıdır. Dart oklarının hedefe daha stabil bir şekilde gidebilmesi için, arkalarına tüy ya da aparey denen kanat sistemi takılmaktadır.

Her oyucunun bir seferde 3 atış yapma hakkı bulunmaktadır. Dart okları teker teker ve tek elle atılmak zorundadır. Atış sonrasında yere düşen dart yerden alınarak tekrar atılmaz. Oyuncu o atıştan sıfır puan almış sayılır. Oyuncular 3 atışını tamamlamadan, dart tahtasından bir okun düşmesi durumunda o ok puanlamaya dahil edilmez. Bu kurallar çerçevesinde oyuncular atışlarını yapar ve puanlama kurallarına göre sıfıra ulaşan ilk oyuncu oyunu kazanır.

Dart Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Dart puan hesaplama ve oyunu kazanma, belirli kurallara tabidir. Dart tahtasında her bölgenin bir puanı bulunmaktadır. Üçgen dilimler kendi puanlarını yansıtırken, ortadaki kırmızı bölge 50 puanı (BullEye), onun çevresindeki çember ise 25 puanı ifade etmektedir. En dış çemberin içi, puanın 2 katını (Double Ring), onun altındaki çember ise puanın 3 katını (Triple Ring) ifade etmektedir. Sıfıra mümkün olan en hızlı şekilde gelebilmek adına oyuncular, ilk atışlarında yüksek sayıların 3 katını almaya çalışmaktadır.

Oyuncuların yaptıkları atışlar sonrasında elde ettikleri toplam puan, 501’den geriye doğru düşülür. Sıfıra yaklaşıldığında ise oyunu bitirmek için son atışı Double Ring bölgesine yapmak gereklidir. Örneğin 70 puanı kalan bir oyuncu için oyunu bitirme alternatifleri farklıdır. Önce 20 sayı ardından hedefteki 50 sayı vurularak oyun bitirilebileceği gibi, double 20 ile kalan 30 puan için double 15 yapılarak da oyun sonlandırılabilir. Buradaki hesaplama ve oyuncuların hangi sayının double’ına atış yapacağı, oyuncuların tercihine kalmıştır. Yaptığı atışlar sonrasında mevcut puanını geçen oyuncuların o hakkı yanar ve yeni atışlar için aynı puandan devam eder. Örneğin 70 puanı olan bir oyuncu 3 atış sonunda 70 puanı geçerse, sıra kendisine geldiğinde tekrar 70 puandan devam edecektir. 501’den düşülen oyunlarda, bir oyunu kazanabilmek için en az 9 atışa ihtiyaç vardır ve yapılması gerçekten oldukça zordur. Bu duruma güzel bir örnek ile yazımızı noktalayalım;

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

2 Yorumlar

 1. Avatar

  Merhaba. 20nin triple ringine 3kere atış yapıluyo ve 321e düşüyo. Tekrar 3kere aynı yere atış yapılıyo 141e düşüyo. Daha sonra farklı yerlere atılığ nasıl 9 atışta bitmiş oluyo acaba? Teşekkürler

  • Özgür Emek

   Merhaba,

   6 atış sonunda 141’e düştükten sonra triple 20 ile 81’e, triple 19 ile de 24’e düşürülüyor. Sonrasında double 12 ile oyun 9. atışta bitirilmiş oluyor. Yazının sonundaki videoda da bu duruma örnek atışları izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir