Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Dama Kuralları Nelerdir?

Dama Kuralları Nelerdir?

Dama oyununa merak salan ve damanın nasıl oynandığını öğrenmek isteyen kişiler için, damanın farklı türleri olduğunu öncelikli olarak söylemeliyiz. Dama kuralları da, bu oyun türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemizde yaygın şekilde oynanan dama türü Türk damasıdır. Türk damasının yanı sıra klasik dama adıyla da bilinen çapraz dama ve Çin daması da ilgi gören diğer dama türlerindendir.

Dama kuralları nelerdir diye baktığımızda, bu kuralları ülkemizde en çok ilgi gören çapraz dama ve Türk daması için ayrı ayrı açıklamak çok daha doğru olacaktır. Bu iki oyun türü arasında gerek taş sayısı, gerek taşların hareketi gerekse de taşların dizilişi açısından farklılıklar bulunmaktadır.

Türk Daması Kuralları Nelerdir?

Türk Daması, 8*8 bir tahta üzerinde, on altışar taştan olmak üzere toplam 32 taş ile oynanmaktadır. Tahtanın birinci ve sekizinci sıraları boş bırakıldıktan sonra, ikinci ve üçüncü sıralara beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıralara ise siyah taşlar dizilir ve oyun beyaz taşın hamlesi ile başlar. Türk damasında taşların dizilişi şu şekildedir;

Oyunun temel amacı, oyun kuralları çerçevesinde geliştirilen taktikler ve stratejiler ile rakibin tüm taşlarını almak ve oyunu kazanmaktır. Türk damasının en önemli kuralı, taş alma mecburiyetidir. Oyuncular bu kural çerçevesinde oyunlarını kurgulayarak, her yöne hareket kabiliyeti olan dama taşını elde edebilmek için rakibin ilk sırasına bir taş çıkarmayı hedeflemektedir. Türk damasında dama haricindeki taşlar “Yoz Taş” olarak adlandırılır. 5 yoz taş, bir dama taşına eş değerdedir. Bu hesaplamadan hareketle oyuncular, dama taşı yapabilmek için 5 adet yoz taşı feda edebilmektedir. Yoz taşların 3 temel hareketi vardır. Sağa, sola ve ileriye birer kare olmak üzere yoz taşlar hareket edebilir. Bu taşlar geriye doğru hamle yapamamaktadır. Dama taşı ise tüm yönlere hareket edebilmektedir. Türk damasında tahtadan kaldırılan taş oynanmak zorundadır. Taş alma pozisyonuna girilen durumda birden fazla taş alma seçeneği bulunuyorsa, en çok taşın alındığı pozisyon oynanmak zorundadır. Aşağıdaki görselde beyaz taş, sağda tek siyah taş alabilirken, solda iki siyah taş alabildiğinden, hamlesini soldan yapmak zorundadır.

Türk damasında oyunun sonlandırılması adına herhangi bir süre sınırlandırılması yoktur. Tüm taşlarını kaybeden oyuncu, oyunu kaybeder. Oyuncuların her ikisinin de birer taşı kalması durumunda ise oyun beraberlikle sonuçlanır.

Çapraz Dama Kuralları Nelerdir?

Çapraz dama kuralları, Türk daması kurallarına göre farklılık göstermektedir. Her şeyden önce çapraz dama, 10*10 tahta üzerinde oynanmaktadır. Tahtanın sol alt köşesine beyaz kare gelecek şekilde, tahta üzerine taşlar dizilir. Çapraz damada her oyuncuda yirmişer adet taş bulunmaktadır. Taşlar, tahta üzerindeki siyah karelere dizilir. Çapraz damada taşların tahta üzerindeki dizilişi;

Bu diziliş sonrasında oyun, beyazların hamle yapması ile başlamaktadır. Çapraz damada yoz taşlar, çapraz olarak bir kare ilerleyebilmektedir. Bu taşlar normal hamlelerinde geriye doğru hareket edemezken, rakip taşı aldıkları hamlelerde geriye doğru hareket edebilmektedir. Çapraz dama oyununda da, tıpkı Türk Damasında olduğu gibi taş yeme zorunluluğu bulunmaktadır. Taş alma zorunluğu kuralı, alınacak taş sayısının fazla olması durumunda değişiklik göstermektedir. Çapraz damada birden fazla taş alma imkanı olan bir pozisyonda oyuncu, dilediği şekilde oynama hakkına sahiptir. Dama olan taş, çapraz olarak hareket edebilmekte ve rakip taşları alabilmektedir. Rakibin tüm taşlarını alan oyuncu, oyunu kazanmaktadır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Jimnastik Nedir, Branşları Nelerdir?

Jimnastik nedir sorusuna yanıt aradığımızda, akıllara gelen ilk kelime çoğunlukla estetik olmaktadır. Kadınlar ve erkeklerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir