Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Cirit Atma Nedir? Cirit Atma Kuralları

Cirit Atma Nedir? Cirit Atma Kuralları

Nesneleri harekete geçirmek için yüksek hızlı maksimum çaba kol hareketlerini içeren ve atma sporları olarak bilinen disk atma, gülle atma, çekiç atma gibi, cirit atma sporu da atletizm sporları arasında yer alan bir spor türüdür.

Cirit atışı, avlanma ve savaştan esinlenerek geliştirilmiştir. Bu oyun bir mızrak veya benzeri bir silah kullanımının taklit edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bir zamanlar insanlar mızrak kullanarak hayvanları avlar ve savaş alanındaki askerler de düşmanlarını öldürürlerdi. İnsanlık tarihinin ilerleyen dönemlerinde bu beceri bir spor kategorisine dönüşmüş ve bugün dünyadaki hemen hemen bütün ulusların spor kültüründe yer edinmiştir.

Ciritin uzun geçmişine rağmen, cihazın kendisi birkaç bin yılda fazla değişmedi. Günümüz Olimpiyat Oyunlarında yer alan cirit atma Antik Olimpiyat Oyunları’nın da bir parçasıydı. Cirit atma 1902’de modern Olimpiyat Oyunları’na dahil edildi. Bayanların cirit yarışlarına katılması ancak 1932 yılında gerçekleşmiştir.

Cirit atma günümüzde en çok İskandinav ülkelerinde oynanmaktadır. En iyi cirit atıcılarının Finlandiya, Norveç ve İsveç’ten çıkması ve 1908’den beri cirit atma dalındaki madalyaların çoğunlukla İskandinav ülkelerine gitmesi de boşuna olmasa gerek.

Cirit

Metal ya da ağaçtan yapılan cirit üç bölümden oluşur: (1) sivri metal uç, (2) metal ya da tahta gövde, (3) sicim sarılı kavrama alanı. Erkekler cirit uzunluğu 26-270 cm, ağırlığı 800 gr; kadınlarda ise 220-230 cm ve ağırlık 600 gr’dır.

Atış Alanı

Cirit atma sporunda atış alanı pist şeklinde olup genişliği 4 metre, uzunluğu ise minimum 30 metre, maksimum 36,50 metre olmalıdır. Diğer atma sporlarından farklı olarak cirit atmada sporcular atışlarını belli bir mesafe koştuktan sonra gerçekleştirirler. Profesyonel sporcular genellikle atıştan önce bu koşu sırasında 13 ila 17 adım atarlar.

Cirit Atma Kuralları

Her sporda olduğu gibi cirit atma sporunda da atış tekniklerini bilmek ve doğru şekilde uygulamak, bir yarışmayı kazanan taraf olmanıza yardımcı olur. İşte basit temel kurallardan bazıları.

1. Cirit ortasında yer alan sicimden sağ el avuç içiyle kavranarak sol omuz hizasında tutulmalıdır.

2. Sporcu, ciridi pist üzerinde işaretlenmiş özel bir çizgiye ulaşmadan önce fırlatmalıdır.

3. Cirit yere düşene kadar sporcu atış alanından çıkmamalıdır.

Cirit atma sporunda sporcular altı atış hakkına sahiptir. Hakemler yapılan atışlardan doğru olanları beyaz, hatalı olanları ise kırmız bayrakla işaretlerler. Yarış sonunda en iyi dereceye ulaşan, ciridi en uzak mesafeye atan atlet yarışmayı kazanır.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir