Ana Sayfa / Futbol / Chapecoense Uçağı Neden Düştü?

Chapecoense Uçağı Neden Düştü?

Geçtiğimiz günlerde futbol tarihinin en acı olaylarından birine şahit olduk. Bu olay tahmin ettiğiniz gibi Chapecoense takımının Sudamericana Kupası finaline gittiği LaMia Havayoluna ait RJ85 tipi bir yolcu uçağının düşmesiydi. Peki Chapecoense uçağı nasıl düştü? Uçağın düşme nedeni yavaş yavaş öğrenilmeye başlandı.

chapecoense uçağı

Gelen bilgilere göre; 72 yolcu ve 9 mürettebatıyla düşen uçaktaki yolcular önce Sao Paulo‘nun Guarulhos Havalimanı‘ndan tarifeli uçakla Bolivya‘nın Viru Viru Havaalanı‘na gelmişti. Oradan da başka bir uçakla maçı oynayacakları Medellin şehrine gitmek için yeniden havalanmıştı. Uçağın pilot ekibinin, düşmeden önce ineceği Jose Maria Cordova kontrol kulesiyle yaptığı görüşmeler ise gün itibariyle ortaya çıktı.

Chapecoense Uçağı Neden Düştü?

Uçağın kalkış yaptığı Santa Cruz ve iniş yapacağı Medellin arasındaki uçuş mesafesi 1605 deniz mili uzunluğunda yani 2972 kilometre. Binilen uçak ise kısa ve orta mesafeler için tasarlanan standart bir RJ85 tipi bir uçak. Maksimum yakıtla alabileceği yol, resmi teknik raporlarına göre 1600 deniz mili yani 2960 kilometre. 

Yani, eğer uçakta yedek bir yakıt tankı yoksa, yakıt yetersizliğinden uçağın düşmesi kaçınılmaz. Bu bilinmesine rağmen hata kaldırmayacak bir rota planlanıyor.. Uçuş sırasında herhangi bir aksaklık durumunda Bogota yakınlarında yakıtının biteceği besbelli. Ortada büyük bir ihmal var…

chapecoense rota

Olayın en dramatik kısmı ise Chapecoense’yi taşıyan uçağın yakıt problemleri nedeniyle Jose Maria Cordova havalimanı kontrol kulesinden iniş önceliği istemesi ve kulenin verdiği cevap:

 Kule konuşması

Pilot Quiroga: “İniş için öncelik istiyoruz, iniş için öncelik istedik. Yakıt problemimiz var.”

Medellin Kontrol Kulesi: “Bir sorunumuz var, acil iniş yapan bir uçak daha var. Devam edemezsiniz.”

Kulenin verdiği cevaba göre öncelik isteyen bir başka uçak var. Bu uçağa öncelikli iniş izni verildiği için, Chapecoense uçağı yaklaşık 15 dakika boyunca daireler çizmek zorunda kalıyor ve bu süre içerisinde elektronik problemler de yaşamaya başlıyor. 

Kolombiya Radio Caracol‘un iddiasına göre pilot Miguel Quiroga acil iniş isteğini yineliyor. Kule bu kez izin veriyor ancak elektronik problemler ve güç sorunları yaşayan araç Medellin’in 22 km güneyine, havalimanına 17 km kala düşüyor. LaMia Havayolları yetkilisi General Gustavo Vargas’a göre eğer pilot inebileceğini düşünmeseydi devam etmeyip yakıt problemini çözmek için uçuş öncesinde alternatif olarak belirlenen Bogota‘ya yönelebilirdi. Ama nedense pilot başarılı iniş yapabileceğini düşünüp Bogota’ya yönelmedi. Belki de uçaktaki yolcular pilotu baskı altına alıp Bogota’da vakit kaybetmek istemedi. Çünkü oraya uğramak 1 günlük gecikmeye sebep olabilirdi. Sonucun bu olacağını kesinlikle düşünememişlerdi.

chapecoense uçak

Gelen haberler de bunu destekliyor. Uçuş öncesinde yapılan planda Medellin’e varış öncesinde ilk olarak Bolivya’nın Cobija kentinde, sonra da Bogota/Kolombiya’da yakıt ikmali öngörülmüş. Oysa Pilot Albay Miguel Quiroga inisiyatif kullanarak hem Cobija hem de Bogota’da durmayıp rotasına devam etmiş. Kaza anında patlama veya yangın olmamasının nedeni olarak ise pilotun güç kaybederek düşmeye başlayan uçağın kalan yakıtını da boşaltması olarak gösteriliyor. Uzmanlara göre kazadan sağ kurtulmalarının başka bir yolu yokmuş…

Yeni gelişmeler ortaya çıktığında yazı güncellenecektir…

.Kaynak: Alper Öcal / Habertürk

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

Video Hakem Uygulaması Nedir?

Türkiye’de 2018-2019 futbol sezonunda uygulanmaya başlayan VAR sistemi ile maç içindeki sonuca tesir edecek tartışmalı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir