Ana Sayfa / Futbol / Eric Cantona’nın Tekmesi!

Eric Cantona’nın Tekmesi!

Futbolculuğu döneminde fenomen olan Cantona; formasının kalkık yakası, politik söylemleri, saha içindeki ve saha dışındaki karizmatik duruşu ile meslektaşlarından apayrı bir yerdeydi. Efsanesi olduğu Manchester United’ın taraftarlarına göre o kraldı. Yeşil sahalarda sahip olunabilecek en büyük karizmaya o sahipti. Büyük bir egosu vardı ama o egoyu taşıyabiliyordu ve bu durum insanları rahatsız etmiyordu. Attığı goller, yaşadığı gol sevinçleri herkesten farklıydı. Böyle bir adam olup bir de parlak kariyere sahip olunca futbolu bıraktıktan 20 sene sonra bile Old Trafford‘da adına marşlar söylenen bir isim oldu Cantona. Bu yazıda ise ‘The King’ lakaplı Eric Cantona’nın başrolünde olduğu, futbol tarihinin en unutulmaz anlarından birinin, meşhur kung-fu kick’in hikayesini anlatacağız.

KUNG-FU KICK’İN HİKAYESİ

1994/95 sezonunda şampiyonluğa giden Cantona’lı Manchester United, 25 Ocak 1995 günü Crystal Palace deplasmanındaydı.  The King, bir hafta önce golünü atmış, takıma 3 puanı kazandırmıştı. Moralliydi. Maçın 48. dakikasında Schmeichel’den gelen topta Shaw ile Cantona omuz omuza mücadeleye girdiler. Shaw yaptığı hamleyle Cantona’yı bozdu ve Cantona da bu harekete her zamanki gibi dengesizce tepki verip kırmızı kart gördü. Bu onun için oturup yas tutacak bir durum değildi. Oyundan çıkarken perişan halde de değildi, hep olduğu gibi cooldu. Ne olduysa soyunma odasına giderken oldu. Tribünden ona doğru yaklaşan Matthew Simmons adlı Crystal Palace taraftarı ona hakaret etmeye başladı. (Simmons’ın ne dediği hala net olarak bilinmemekle beraber görgü tanıklarına göre Cantona’nın annesine küfür ettiği ve ırkçı söylemlerde bulunduğu iddia ediliyor) Cantona bunun üzerine oldukça sinirlendi ve yine kendini tutmayıp ilk aklından geçeni yaptı. Tarihe ‘Kung-fu kick‘ diye geçen tekme, o an doğdu.

Olayın videosu

 

Bu olaydan sonra Cantona 9 ay futboldan men edildi ve 2 haftalık hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra hapis cezası 120 günlük kamu hizmetine çevrildi. İngiltere’de çok ağır eleştirilen Cantona’nın ülkeden ayrılması bekleniyordu. Eric, olaydan kısa bir süre sonra basın toplantısı düzenledi. Herkes ayrılma kararını açıklayacağını düşünürken o, koltuğa oturdu, “Martılar, balıkçı teknesini takip ederken, sardalyelerin denize atılacaklarını düşünürler.” dedi ve kalktı gitti. Cezasını çekmeye ve futbola İngiltere’de devam etmeye karar vermişti.

Bu olaydan 20 yıl sonra kendisine bu olaydan pişman olup olmadığı sorulduğunda, “Ne dememi bekliyorsunuz? Benim hayatım böyle. Benim hayatımda takdir edilen şeyler de var edilmeyen hareketler de. İyi ve kötü şeyler. Bunları üzerinize alıp hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Bugün burada bulunuşum geçmişteki yaşantımın bir sonucu. Geçmişteki bu hayatı yaşamasaydım bugün burada olamayacaktım belkide. Bugün burada sizin karşınızda bulunmaktan da çok mutluyum.” cevabını veren Cantona, cezasını çekip futbola döndüğü ilk maçta ezeli rakip Liverpool karşısında bir gol bir asistle oynadı. Aynı sezon Newcastle United’ın 12 puan gerisinden gelip takımını şampiyon yaptı. FA Cup finalinde Liverpool’a yine golünü attı ve sezonu dubleyle bitirdi.

Cantona’nın Sanatçı Kimliği

cantonanın filmleri

Çocukluğunda resim ve heykeltraşlıkla ilgilenen bu adam tüm söylemleri ve eylemleriyle diğer futbolculardan ayrılıyordu. Bütün meslektaşları lüks arabalar, manken sevgililer peşinde koşarken Cantona, “Bu kadar insan aç ve mutsuzken nasıl mutlu olabiliriz? Bir şeyler yapmalıyız.” diyor, boş zamanlarında kendi kurduğu tiyatro grubunda oyunlara çıkıyordu. Manchester United tribünlerinin taptığı Eric Cantona, futbolun endüstriyelleşmesinden dolayı oyunun ruhunun öldüğüne karar verip tüm şöhreti ve parayı bir kenara koydu ve 31 yaşında futbola veda etti.

Cantona futbolu bıraktıktan sonra muhalif söylemleriyle dikkat çekti. Sanata daha fazla vakit ayırma şansı buldu. Bir sürü reklam ve sinema filminde rol aldı. Bazı filmlerin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi. Senaryo yazdı, belgesel çekti. Hatta kendisinin direkt IMDB profilini verelim. Buyrun. Oynadığı filmlerin en güzeli ise kendisine ithaf edilen Looking For Eric filmidir. Futbol seven herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Yazıya da attığı gol ve yaşadığı sevinç ile futbol sahalarındaki ‘Klas’ kavramının tanımı olarak gösterilebilecek o güzel an ile veda edelim.

 

 

 

Hakkında - Doğuş Usta

Avatar
Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, İstanbul'da yaşayan, sporun birçok dalıyla yakından ilgili bir sporsever. Twitter'da Takip Et!

Bir Makale Daha?

Süper Lig Şampiyonları Listesi – Şampiyonluk Sayıları

1959 yılına kadar ülkemizde Türkiye Futbol Şampiyonası ve Milli Küme adlarıyla çeşitli futbol turnuvaları düzenlenmiştir. …

1 Yorum

  1. Avatar

    Bırak bize geçmişten haber vermeyi, gelecekten bahset. Derbi ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir