Ana Sayfa / buz hokeyi / Buz Hokeyi Nedir? Buz Hokeyi Kuralları

Buz Hokeyi Nedir? Buz Hokeyi Kuralları

İlk bakışta bir spordan çok buz üzerinde birbirine girip kavga eden insanların oluşturduğu bir görüntüye sahip olan buz hokeyi, dünyanın dört bir yanından çok sayıda insanın favori sporları arasındadır. Dünyanın en eğlenceli takım oyunlarından biri olan buz hokeyi, birkaç temel kural ve uygulama öğrenildikten sonra takip edilmesi kolay bir spor dalıdır. Bu yazımızın buz hokeyiyle ve buz hokeyi kurallarıyla ilgili kısa bir rehber olacağını umut ediyoruz.

Kuzey Amerika ve Doğu Avrupa’da son derece popüler olan ve dünyanın en hızlı takım oyunlarından biri durumunda bulunan buz hokeyi, her yıl milyonlarca izleyiciyi tribünlere ve ekran karşısına çekmeyi başarıyor. Oyunun kurallarına geçmeden önce buz hokeyiyle ilgili bazı ilginç bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • Buz hokeyinin ortaya çıkışıyla ilgili birbirinden farklı teoriler bulunuyor. Bazıları oyunun Avrupa kökenli olduğunu iddia ederken başkaları ilk olarak Amerikan yerlileri tarafından keşfedildiğini öne sürüyor.
  • 1959’a kadar kaleciler koruyucu yüz maskesi takmazdı. Fakat bir maç sırasında isabet eden bir diskle (pak) burnu kırıldığı için maske takmaya başlayan Montreal Canadians takımı kalecisi Jacques Plante ile birlikte kalecilerin maske takması bir gelenek hâlini aldı. Günümüzde yüz maskesi, kaleci üniformasının ayrılmaz bir parçasıdır.
  • Tüm zamanların en iyilerinden kabul edilen iki buz hokeyi oyuncusu, Mario Lemieux ve Patrick Roy aynı gün doğmuştur.

BUZ HOKEYİNDE OYUNCU MEVKİLERİ

Oyun sırasında bir takımın buz üzerinde altıdan daha fazla oyuncusu olamaz. Bu oyuncular şöyle tanımlanır: Kaleci, savunma, orta saha, kanat oyuncuları.

Kaleci: Kalenin asıl görevi kısaca diski kendi alanından uzak tutmaktır. Kaleci takım savunmasının bel kemiğidir.

Savunma: Kaleciyle birlikte savunma hattını oluştururlar. İki oyuncu sağ ve sol kanatlarda savunma pozisyonunda yerleşir. Bu oyuncular, gelen oyunu kendi savunma alanlarının başladığı mavi çizgide durdurmaya çalışırlar.

Orta Saha: Oyun kurucu pozisyonudur. Orta saha pakı ileriye taşıyarak hücuma öncülük eder. Oyunu, rakip kaleye doğru yönlendirmek için kanatlardan destek alır.

Kanatlar: Orta saha ile birlikte pakı rakip sahaya taşıyarak hücumu organize ederler. Defansif olarak da rakip hücum organizasyonunu bozmaya ve atış pozisyonlarını bozmaya çalışırlar.

BUZ HOKEYİ KURALLARI

Oyunun Süresi: Oyun 20’şer dakikalık 3 devreden oluşur. Devreler arasında 15 dakikalık aralar olur.

Oyuncular ve Oyuncu Değişikliği: Takımlar 2’si kaleci olmak üzere 20’şer kişiden oluşur, fakat sahada 5 oyuncu ve 1 kaleci bulunur. Oyuncu değişikliği hem oyun durduğunda hem de oyun sırasında gerçekleşebilir.

Hakemler: Buz hokeyi maçlarında bir başhakem, iki çizgi hakemi, iki kale hakemi, bir sayı hakemi, bir saat hakemi ve bir anons hakemi bulunur.

Ofsayt: Buz hokeyinde de futboldaki gibi ofsayt kuralı bulunuyor. Bu kurala göre hücum yapan takım oyuncuları, ancak pak hücum alanındaki mavi çizgiyi geçtikten sonra mavi çizgiyi geçebilirler.

Buzlanma: Ofsaytla birlikte oyunun durmasına neden ikinci kural da buzlanmadır. Buzlanma bir oyuncunun, pakı kendi yarı sahasından karşı takımın kale çizgisini geçecek şekilde uzaklaştırmasıyla gerçekleşir. Başka bir deyişle, pak sahanın ortasındaki kırmızı çizgiyi ve rakip sahadaki mavi çizgiyi hiçbir oyuncuya değmeden geçerse bu durum buzlanma olarak değerlendirilir.

Yazar: Erhan Taşbaş

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir