Ana Sayfa / Efsaneler Köşesi / Golfün En Büyük Efsanesi: Bobby Jones

Golfün En Büyük Efsanesi: Bobby Jones

Bobby Jones Kimdir ?

Efsaneler köşesinde bu hafta Bobby Jones yazımızla karşınızdayız. Golf deyince bir çoğumuzun aklına ilk önce Tiger Woods gelir ama golf tarihinin en büyük sporcularının başında Bobby Jones vardır. Bobby Jones 17 Mart 1902 yılında Atlanta’da doğmuştur.

Asıl adı dedesinin adı olan Robert Tiri Jones olsa da efsane isim Bobby Jones ismiyle bilinmektedir. Hatta doğan çocuğuna Robert Tiri Jones III adını koymuştur.

Kariyerinin İlk Yılları

Henüz 6 yaşında golf oynamaya başlayan Bobby, resmî dersler yerine golf eğitimine ağırlık vermiştir. Kazandığı ilk yarışma East Lake Children’s (Doğu Gölü Çocuklar) Şampiyonası olmuştur. 14 yaşında ise Georgia Eyalet Amatör Yarışması‘nı kazanmıştır. Aynı sene Philadelphia yakınlarında Merion Cricket Club tarafından düzenlenen yarışmada en genç oyuncu olarak katılmış ve çeyrek finalde elenmiştir.

İlk profesyonel ödülü

Bobby, 1923 yılında New York’taki Inwood Club tarafından düzenlenen Amerika Açık Turnuvası‘nı kazanmış ve bu turnuvada 18 vuruşluk play-off turunu 2 vuruşla geçerek tarihe adını yazdırmıştır.

Bir yıl iki şampiyonluk

Bobby 1926 yılında aynı yıl içinde hem Amerika’da hem de İngiltere’de turnuva kazanan tek oyuncu unvanını almış ve ülkesinde Broadway’de onun adına bir geçiş yürüyüşü düzenlenmiştir.

Grand Slamleri

Bobby, 20 senede toplam 13 Grand Slam kazanmıştır. Bunlardan en çok dikkat çekenler ise 4 ay içinde kazandığı Amerika Açık, İngiliz Açık, Amerika Açık Amatör ve İngiliz Açık Amatör olmuştur.

Emekliliği

17 Kasım 1930 yılında henüz 28 yaşında iken golfü bıraktığını açıklayan Bobby Jones, hayranlarını şaşkına çevirmiştir.

Spor Ahlakı

Bobby Jones, fair-play kavramının karşılığı olarak gösterilebilecek bir sporcudur.

Buna örnek olarak  kariyerinin başlarında Amerika Açık finalinde başına gelen olay gösterilebilir. O turnuvada atış sırası kendisinde iken vuruş için kendini hazırladığı sırada yanlışlıkla topa sopası ile dokunmuş ve top hareket etmiştir. Hakemler ve seyirciler bunu görmemesine rağmen şaşkın bakışlar eşliğinde hakeme gidip topa dokunduğunu söylemiştir.

Bu olayın ardından şu şekilde bir cümlesi olmuştur:

“Bir banka soyguncusunu banka soymadığı için övgüye değer bulur musunuz? Hayır bulmazsınız. Golf oyunu her zaman böyle oynanmalıdır.” Onun bu sözü değer bulmuş ve golf sporunun yazılı olmayan kurallarının bir parçası olmuştur.

Golf Sonrası ve Ölümü

Golfü bıraktıktan bir süre sonra golf sporuna hizmet etmeye devam etmiş, “How I Play Golf” isimli kısa filmler çekmiş ve bu filmler golf oynamak isteyenler için çok iyi birer eğitim videosu olmuştur. Bu kısa filmlerinde Bobby’nin popülaritesinden dolayı James Cagney, WC Fields, Loretta Young, Harold Lloyd ve Guy Kibee gibi önemli Hollywood oyuncuları da oynamak için gönüllü olmuştur.

1955 yılında ABD golf birliği tarafından her yıl verilen “Bobby Jones Ödülü” onun mirasını yaşatmaktadır.

1958’de golfün anavatanı sayılan İskoçya’daki St. Andrews şehrince kendisine şehrin anahtarı verilmiştir.

Bobby Jones, 18 aralık 1971 yılında Atlanta’da hayatını kaybetmiştir. Jones’un ölüm haberini alan golfçüler oyunları bir süreliğine durdurmuş, bayraklarını yarıya indirmiş ve golf sahalarındaki 10 deliği yeniden adlandırmıştır.

Efsaneler köşesinde bu hafta Bobby Jones’u tanıttık. Önümüzdeki hafta başka bir yazıyla karşınızda olacağız…

Hakkında - Cihan Demirtaş

Avatar

Bir Makale Daha?

Emekli Snooker Efsanesi Stephen Hendry

Snooker’a dönem dönem damgasını vuran ve unutulmayan birçok efsane oyuncu bulunmaktadır. Steve Davis, Alex Higgins, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir