Ana Sayfa / Bisiklet / Bisiklet Aksesuarları ve Bisiklet Modelleri

Bisiklet Aksesuarları ve Bisiklet Modelleri

Bisiklet, eski adıyla velespit denilince akla iki tekerli ve pedal çevirerek oluşan mekanik enerji sayesinde ilerleyen bir araç olsa da günümüz teknolojisinde  büyük gelişmeler kaydetmiş ve çeşitli aksesuarları geliştirilmiş çok yönlü bir araçtır. 21 viteslisi, otomatik viteslisi, elektrik motorlu ve fonksiyonel bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bugün gerek çevreyi kirletmemesinden gerek ekonomik olmasından ötürü insan sağlığını ve atmosferi koruyan en önemli araç haline gelmiştir. “Bisiklet geleceğin önemli bir parçası. Olmak zorunda. Spor yapmak için spor salonuna arabayla giden toplumda bir yanlışlık var.” diyen bilim öğretmeni Bill Nye’ı da bu arada anmış olalım..

bisiklet aksesuarları

Bisikletin belli bir icat tarihi olmamakla birlikte, tek kişi tarafından icat edilmemiş birçok kişi tarafından geliştirilerek günümüz şeklini almıştır. Leonardo Da Vinci’nin 1462  yılına ait karalamalarında da bisiklet resmine rastlanmıştır.

Binicisi tarafından itme gücü sağlanan iki tekerlekli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir. Drais, 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullanmış ve 1818 yılında Paris’te sergilemiştir. Von Drais, aracını Laufmaschine (koşu makinası) olarak adlandırmıştır.  Bunun sebebi ise tahtadan yapılmış aracın sabit bir gidonu olup, hareketi sağlamak için pedallarının olmamasıdır. Binici, ayakları ile yerden güç alıp, bir denge tahtası binicinin kollarını desteklemektedir. Zamanla bu isim yerine draisienne ve velosipede isimleri daha popüler hâle gelmiştir. Von Drais aracının patentini almış, ancak kısa sürede kopyaları Avusturya, Birleşik Krallık, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülkede türemiştir. İlk büyük oranda seri bisiklet üretimi “Michaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda yüz kırk bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi, dönemin devletlerinin de dikkatini çekmiştir. 1800’lerin ikinci yarısında Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiş ve 1871’de imal edilen bisikletler, Almanya ile o zaman yapılan savaşta kullanılmıştır.

Bisiklet Modelleri – Bisiklet Türleri

Bisiklet türleri çok geniş bir konu oldğu için biz bu yazıda sınıflandırma yolundan gideceğiz. Tekerlek çaplarına göre türlerinden bahsedeceğiz.

  • Üç tekerlek çapı şu anda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar 28 inches (710 mm), 26 inches (660 mm), 20 inches (510 mm).
  • Bunların dışında Şablon: Convert/inç çapındaki tekerlekler, uzun yıllar boyunca yol bisikletlerinde kullanılmıştır.
  • 584 millimetre (23.0 in) çaplı 650B olarak tanımlanan tekerlekler de son zamanlarda bâzı üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.
  • 29 inches (740 mm) çaplı tekerlekler dağ bisikletinde yaygınlığı gitgide artmıştır.
  • 2012 yılında olimpiyatlarda birçok dağ bisikleti yarışçısı 29 inches (740 mm) tekerlekleğe sahip bisiklet kullanmışlardır.
  • Teker çapı sınıflandırmasına göre 28 inches (710 mm) tekerlek çapına sahip bisikletler yol bisikleti olarak tanımlanır.
  • 26 inches (660 mm) tekerlek çapına sahip bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır.
  • 20 inches (510 mm) tekerleklere sahip bisikletler BMX bisikletleri 19 inches (480 mm) hacı bisikleti olabildikleri gibi, farklı üç tekerleklekli, hatta dört tekerleklekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.
  • En hafif bisikleti bugün, Afrika ülkesi Gana’da yaparlar; el yapımıdır.
  • Gana günde 1 metre uzayan bambu kamışlarıyla kaplıdır ve bambunun çelikten aşağı kalmaz sertliğine güvenen bisiklet üreticileri bambudan bisiklet yapmıştır.Ağırlığı 4 kiloyu taş çatlasın geçmez! Duy da inanma dedikleri işte budur. Üzerine 250 kg. ağırlık konunca bana mısın demeyen bu bisikletler, bugün hâlen Gana ve öteki Afrika ülkelerinde tozu toprağa katmaktadır.

Bisiklet Donanımı

Bisiklet çeşitli donanımların bir araya gelmesiyle oluşur. Kadro veya çatı dediğimiz Karbon, çelik, alüminyum, titanyum gibi farklı malzemelerden yapılsa da sağlamlık açısından daha çok bisikletlerde alüminyum ve karbon kadrolar tercih edilir. Alüminyum kadroların en büyük özelliklerinden birisi, hafif olması ve darbeleri emmesidir. Günümüzde karbon fiber kadrolar oldukça yaygın olup alüminyumdan çok daha sert ve çok daha hafiftirler. Bu özelliğinden dolayı dağ bisikleti ve yol bisikletlerinde karbon kadrolar daha çok tercih edilir.Bisiklette 5 vitesten 33 vitese kadar seçenekler olmaktadır. Büyük dişlideki üç dişlinin verimli bir şekilde kullanımının mümkün olmamasından dolayı son yıllarda dağ bisikletlerinde de 2×10 vites seçeneği yaygınlaşmıştır. Yol bisikletlerinde de 2×10 ve 2×11 vites seçenekleri yaygındır. Vitesler, eğime göre verimlik artışı sağlamak, bisikletin süratini arttırmak ve yokuşları daha kolay çıkmak içindir.Frenler ön ve arka olmak üzere iki tanedir. U-fren (yol bisikletlerinde olan klâsik tip), v-fren veya hidrolik fren gibi çeşitleri vardır. Günümüzde artık daha çok hidrolik frenler kullanılmaktadır. Bir dönem ayaklar ile pedâlden kontrol edilebilen kontrpedal fren sistemi de kullanılmıştır.

bisiklet aksesuarları

Bisiklet aksesuarları çok çeşitlendirilebilir olsa da biz burada bizce zorunlu olan bir takım aksesuarlardan bahsedeceğiz. Bir bisiklet aksesuar mağazasını ziyaret etmek, bugünün zamanlarında mevcut olan geniş aksesuar çeşitliliği nedeniyle bisiklet sürücüsü için her zaman bir zevktir.İster gündelik bir binici, ister günlük banliyö, ister profesyonel bisikletçi olun, seyahat için doğru donanıma sahip olmak büyük bir fark yaratabilir.Bisikletiniz için özel bir hediye mi arıyorsunuz? Tüm kentsel bisiklet ihtiyaçlarınızı karşılamak için yakışıklı bir çanta ister misiniz? Ya da trafikte görünürlüğünüzü arttırmak için yüksek teknolojili bir kask veya yeni bir aydınlatma sistemi? İnternete bağlanan akıllı bir kot ceket ne olacak? Yolculuğunuzdaki her türlü talebi karşılamak için tasarlanan bu yenilikçi, tasarım meraklısı bisiklet aletleri ve aksesuarları, sürüşünüzün güvenliğini veya başka bir yoldan ödün vermeden, ipek kadar pürüzsüz olmasını sağlayacaktır. 

Bisiklet Aksesuarları Nelerdir?

bisiklet aksesuarları

Kasklar: En önemli bisiklet aksesuarlarından biri, kullanıcının kafasına koruma sağlayan bisiklet kaskıdır. Birçok ülkede, kask takmak zorunlu hale gelmiş ve bir kişi bisiklet kullanmadan yasadışı kabul edilmiştir. Herhangi bir aksilik durumunda başınızın güvenliği çok önemlidir. Kaza olması mümkündür  ve bu bazen kaçınılmazdır. Bu nedenle, herhangi bir ciddi hasarı önlemek için gerekli önlemleri almanız gerekir.Bu nedenle, kaliteli bir kask satın almak ve takmak akıllıcadır.

Farlar: Bisikletinizi gece dışarı çıkarmayı planlıyorsanız, bisikletinizde her zaman uygun bir far olması gerekir. Işık, bütçenize ve seçiminize bağlı olarak modern LED tabanlı, halojen ışıklar ve beyaz renkte olabilir.

Kuyruk lambaları: Farlar ve arka farlar el ele gider. Bunlar genellikle kırmızı renktedir. Flaşlarda veya yanıp sönen tiplerde bulunurlar ve bisikletinizin araç sürücülerine yaklaşmalarını sağlarlar.

Reflektörler: Gece bisiklet sürmekten kaçınılabilir, ancak geceleri yollarda ilerlemeniz gerekiyorsa, kullanabileceğiniz etkili korumalardan biri bisikletiniz için bir reflektör ve belki de kendiniz için bazı reflektör çizgili gömlekler veya pantolonlar sizin yardımcınız olabilir. Bu kullanım, bisiklet ve görüş mesafenizi gece boyunca çok daha yüksek hale getirir. Bisiklete ya da giysiye yansıyan reflektörler, üzerlerine düşen ışıkları söndürür ve böylece diğer araçların sürücüleri sizi bisikletle fark eder.

Raflar: Mağazalarda çok çeşitli raflar mevcuttur. İhtiyacınıza göre birini seçin. Hızlı serbest bırakma tipi modellere, dışarı çıkanlar için sepet seçeneklerine sahipsiniz. Raf takılıysa, markanızı veya diğer eşyalarınızı bisikletinize getirmeniz kolaydır.

Yağmur Dişlisi: Bisiklete binerken yağmurda boğulmak harika bir fikir değildir, bu nedenle yağmur dişli bulundurmak iyi bir fikirdir. Belki de başınıza takılan kafatasına sahip gösterişli ve korkak biri, bu beklenmedik yağmur ve duşlardan korunmanızı sağlayabilir.

Bisiklet Eldivenleri: Yastıklı eldivenlerin giyilmesi, sürtünme nedeniyle avuçlarınızda geliştirilmekte olan kesik ve mısırlardan ellerinizi koruyacaktır.

bisiklet aksesuarları

Şişe Aparatı: Bu tür arajmanlar, özellikle uzun süreler boyunca, taşıma suyu, sporcu içecekleri, meyve suları veya diğer enerji verici içecekleri rahat bir şekilde sağlar.

Özel Bisiklet Lambası
: Gece şehirlerde daha güvenli bisiklet sürmeyi hedefleyen BlazeLaserlight, temelde yerleşik yeşil lazerli 300 lümen LED ön fardır. Bu çığır açan özellik, sürücünün ve yayaların gerçek bir bisikletin yoluna girdiği konusunda uyarıda bulunarak, parlak bir bisiklet sembolüolarak  6m’yi önlerindeki yola yansıtmasını sağlar. Bazı modelleri tamamen su geçirmez, dayanıklı ve kurulumu kolaydır.

GPS: Bu kısımda özellikle bir markadan bahsetmek istiyoruz. Dışarıdaki en gelişmiş GPS bisiklet bilgisayarlarından biri olan ELEMNT, akıllı telefonunuzla ücretsiz bir arkadaşlık uygulaması aracılığıyla bağlantı kurarak veri alanlarınızı kolayca ayarlamanıza, performansı izlemenize, profilleri özelleştirmenize ve sürüş verilerini paylaşmanıza olanak tanır. Diğer GPS bisiklet bilgisayarlarıyla karşılaştırıldığında, WahooFitness’ın bu bağımsız ünitesinin kullanımı oldukça kolay olan bu cihaz çoğu rakipten daha büyük bir diyagonal ekran boyutuna sahip ve bu, türünün% 100 kablosuz olduğu tek cihazmş. Ne diyelim umarım Türkiye’ye gelir.

Duvara Monte Askısı: Kavisli paslanmaz çelikten yapılmış ve çeşitli renklerde zarif el yapımı deri pedlerle tamamlanmış olan duvara monte edilmiş bisiklet askısı, dekorunuzu bozmadan tüm kapalı bisiklet depolama sorunlarınızı çözer. Zarif cihazın kurulumu ve kaldırması kolaydır ve çoğu bisiklet tipi için uygundur.

Bisiklet Yağmurluğu : İki tekerlekli arabanızı iyi durumda tutmak için kaliteli bir bisiklet kapağı gereklidir. Premium Polyester Yırtılmaz kumaştan üretilen bu ürünler ayarlanabilir, iyi tasarlanmış olması sebebiyle bebeğinizin hava şartları ne olursa olsun, rahat, kuru ve temiz olmasını sağlar. Bazı modeller de kilit panellerinin mevcut olması harika, çünkü  bu da bisikletinizle birlikte kilitleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Elektronik Jantlar : Sensörler ve 10.7Ah lityum-iyon pil ile çalışan 400W motorla tamamlanan bu ürün, bisikletinizi daha akıllı ve daha kolay pedal çevirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca akıllı telefonunuzda mesafe ve hız izleme, pil ömrü ve sürüş haritalama gösteren bir uygulama ile birlikte gelmektedir.

Bisiklet Trolleyi : Araba ya da uçakla seyahat ederken tekerlekli bir çantaya dönüşen akıllı tek tekerlekli bir römork olan bu trolley ise bisiklet dünyasının son gözdelerinden. İster kruvazörünüze bağlı olsun, isterse de etrafınızda dolaşın, bisiklet troleyleri, seyahatiniz sırasında eşyalarınızın taşınmasını ve ilgilenmesini kolaylaştırır. İster kamp turu, ister şehir turu, isterse kros turu olsun seyahat vitesleri dayanıklı,% 100 su geçirmez bir tasarıma sahip olup, 26 ”ile 29” arası bir tekerlek büyüklüğüne ve 40 kg’a kadar olan tüm bisikletlere uygundur.

bisiklet aksesuarları

Öyleyse, bisikletinizi aksesuarlamak için bisiklet aksesuarları mağazasını ziyaret edin ve güvenli ve konforlu sürüşün tadını çıkarın! Son olarak Mark Twain’in de dediği gibi ‘Bir bisiklet alın. Kesinlikle pişman olmazsınız, şayet yaşarsanız.’ Yaşamayı, kendinize vakit ayırmayı görev edinin ki bisikletler boş kalmasın.

Spor dolu günler! 

Yazar: Nur Dinçaslan

 

					
									

Hakkında - Misafir Yazar

Avatar

Bir Makale Daha?

Giro d’Italia Bisiklet Turu 2017 – 100. Yılında Giro!

Her ne kadar Fransa Bisiklet Turu‘nun gölgesinde kalsa da Giro d’Italia’nın yeri ayrıdır. Rotasından, coğrafyasından belki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir