Ana Sayfa / Efsaneler Köşesi / Bir Tenis Efsanesi Martina Hingis

Bir Tenis Efsanesi Martina Hingis

2017’de akılda kalan önemli olaylardan biri İsviçreli sporcu Martina Hingis’in 3. kez ve kesin olarak profesyonel tenise veda etmesi oldu. Kariyerinde birçok başarıya imza atan Hingis çiftlerde dünya 1 numarasıyken Singapur’daki WTA Finalleri‘nde tenisi bıraktığını açıkladı. Böylelikle de efsaneler köşemize katıldı.

Fotoğraf: Martina Hingis’in 1997 Wimbledon Şampiyonluğu

1980 doğumlu Hingis tam 23 yıl önce profesyonel tenise merhaba demişti. Başardıklarını ağırlıklı olarak “en genç tenisçi” rekorları ile süsleyen Slovak asıllı oyuncu, WTA tarihinde en genç grand slam şampiyonu olan ve en genç 1 numara olan oyuncu konumunda. Profesyonel tenise 14 yaşında Zürih turnuvasında başlayan Hingis, WTA tura katıldıktan sadece 9 ay sonra 1996 yılında Wimbledon’da partneri Helena Sukova ile çiftlerde şampiyon olmayı başardı.

1997’de Martina Hingis Rüzgarı

1997 yılı ise tam anlamı ile Hingis’in senesi idi. Avustralya Açık, Wimbledon ve Amerika Açık Turnuvalarını kazanmayı başaran oyuncu aynı yıl teklerde hiç kazanamadığı Fransa Açık’ta da final oynadı. Ancak Iva Majoli’ye mağlup olmuştu. 1998 ve 1999 yıllarında Avustralya Açık’ta kupasını korumayı başaran oyuncu kariyerinde toplam 43 tekler, 64 de çiftler kupasına sahip. Ayırca kariyerinin tam 209 haftasını 1 numara olarak geçirdi.

Martina Hingis 1999 yılında kariyerinin ikinci Fransa Açık finalinde Steffi Graf ile tenis tarihinin en sansasyonel maçlarından birine imza attı. İlk seti Hingis almış ve 2. sette oyunlar 1-0 lehine iken Graf’ın topuna yaptığı return için dışarıda kararı çıkınca kortta Graf’ın sahasına geçerek hakeme topun izini göstermeye çalışmıştı. Bu nedenle hem ceza puanı almış hem de Fransız seyircisini karşısına almıştı. Unutulmaz anlara sahne olan o maçın özet görüntülerine bakmamak Hingis kariyerini değerlendirirken tabi ki imkansız olduğundan hatırlamak ve biraz nostalji yaşamak isteyenleri şöyle alabiliriz.

Devam eden bilek sakatlığı nedeniyle 2003 yılında tenisten emekli olduğunu açıklayan oyuncu ilk vedasında sadece 22 yaşındaydı ve 5 grand slam tekler kupası vardı. Günümüz tenisi ile karşılaştırıldığında ise genç oyunculardan 22 yaşında 5 grand slam şampiyonuluğu olan bir oyuncu yok.

2006 yılında geri dönerek karışık çiftlerde partneri Mahesh Bhupathi ile birlikte Avustralya Açık’ta kupaya uzanmayı başardı. Teklerde de muazzam bir performans ile WTA Finalleri’nde mücadele etmeye hak kazandı. Yine aynı yıl Laureus World Sports tarafından bu performansı ile yılın en iyi geri dönüşü ödülünü kazanmıştı. 2007 yılında ise Wimbledon sonrası uyuşturucu testinden pozitif sonuç alması ile 2 yıl tenisten men edilmiş iken tekrar emekli olduğunu açıkladı. 2013 yılında ise bu sefer sadece çiftlerde mücadele etmek üzere tenise geri dönen Hingis iki farklı zamanda Sania Mirza ve Latisha Chan ile zirveye çıkmayı başardı. Toplamda 10 çiftler grand slami daha kazandı.

Martina Hingis Tüm Grand Slamlerde ve Tüm Kategorilerde Finalde

Hem teklerde hem çiftlerde hem de karışık çiftlerde tüm grand slamlerde final oynamayı başaran Hingis 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nda partneri Timea Bacsinszky ile birlikte de çiftlerde gümüş madalya sahibi oldu. Kariyerinin son grand slami Amerika Açık 2017’de katıldığı iki kategoride de kupaya uzanmayı bildi.

 

Fotoğraf: Martina Hingis  Amerika Açık 2017 Çift Kadınlar (Latisha Chan ile birlikte) ve Karışık Çiftler (Jamie Murray ile birlikte) Şampiyonluğu

Martina Hingis’in anlatmak ile bitirilemeyecek kariyerinin bir rakamlar tablosu ile özeti şöyle.

2 Tenise başlama yaşı
3 1. tamamladığı yıl sayısı (1997, 1999, 2000)
5 Teklerde kazandığı grand slam sayısı
7 Kariyerindeki Grand Slam final sayısı
7 Karışık çiftlerde kazandığı kupa sayısı
12 Gençler seviyesinde Fransa Açık’ı kazandığı yaş
13 Çiftlerde kazandığı grand slam sayısı
15 Wimbledon çift kadınlarda grand slam şampiyonluğu kazandığı yaş
16 WTA düzeyinde ilk kupasını kazandığı yaş (Filderstadt)
16 Tek kadınlar Avustralya Açık Şampiyonu olduğu yaş
19 İlk Avustralya açık şampiyonluğu ile son arasıdaki yıl farkı (1997 ve 2006)
29 Hafta boyunca aynı anda hem tekler hem de çiftlerde bir numarada kalma süresi
38 1997 yılındaki efsane senesinde sezon başında üst üste kazandığı maç sayısı
43 Kariyerindeki tekler kupa sayısı (WTA tarihinin 12.si)
64 Kariyerindeki çiftler kupa sayısı (WTA tarhinin 12.si)
209 1 numarada kaldığı hafta sayısı
548 Kariyerindeki tekler galibiyeti
1994 WTA’de mücadele etmeye başladığı sene
1997 WTA düzeyinde 1 numaraya yükseldiği yıl
2017 Profesyonel tenise veda ettiği yıl

Kaynak: www.wtatennis.com/news/behind-numbers-martina-hingis-spectacular-career

Martina Hingis’ten Zirvede Veda

Hingis bu muazzam kariyerini yakıştığı üzere çiftlerde 1 numara iken noktaladı. Çocukluğumdan bu yanadır hayran kalarak izlediğim, tenisi bu denli sevmeme neden olan önemli isimlerden en önde gelenlerden biri olan Hingis kendisinin veda seremonisinde dediği üzere tenisten bir şekilde yine çok da uzak kalamayacaktır. Muhtemelen bir oyuncunun koçu olarak göreceğiz onu önümüzdeki zamanlarda. Yine de tenis ve tenis seyircisi onu çok özleyecek. Aşağıdaki video da bu seneki sezon sonu şampiyonasındaki Hingis’e veda seremonisi.

Müsadenizle Hingis vedamı da benim için anlamı büyük olan bir fotoğraf ve ekşi sözlükte zamanında hakkında yazdıklarım ile bitirmek isterim. Kendisini kanlı canlı izleyebilmek mümkün olmadıysa da Roland Garros müzesinde ellerimle çektiğim fotoğraf ve Fransa Açık’ta giydiği kıyafetlerinden ikisi aşağıda.  Gördüğüm andaki heyecanım da çok tarif edilebilir gibi değil.

Büyük Bir Efsane: Martina Hingis

Fotoğraf: Roland Garros Tenis Müzesi, Martina Hingis Roland Garros imzalı kıyafetleri

Bana tenisi bu denli sevdiren ikona atlarıyla ve kayak hobisi ile hoşçakalsın.

Hakkında - Murat Mat

Bir Makale Daha?

Teniste Yapılan En İyi 10 Sayı

Tenis, bireysel sporlar içinde en çok ilgi gören sporların başında gelmektedir. Tenisin tarihinin 1800’lü yıllara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir