Ana Sayfa / Diğer Sporlar / Binicilik Nedir? Binicilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Binicilik Nedir? Binicilik Eğitimi Nasıl Alınır?

Binicilik, yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biridir. Gençler ve yaşlılar, acemiler ve profesyoneller için uygundur. Binicilik, bir eğlence olmanın yanı sıra insan sağlığına da birçok faydası olan bir spor dalıdır. Hem ruh hem de beden sağlığınız için binicilik sporuyla ilgilenmek son zamanlarda aldığınız en doğru kararlardan biri olabilir.

Binicilik sporunun sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Bacak kaslarını geliştirir

2. Denge ve duruş becerisini geliştirir

3. Zihinsel konsantrasyon sağlar.

4. Kol kaslarını güçlendirir ve ellerin çevikliğini arttırır.

5. Günlük hayatın stresinden uzaklaştırarak zihni arındırır.

Dışarıda olmak ve açık havada eğlenmek gibi psikolojik olarak rahatlatıcı özelliklerinin yanında, sağladığı özgürlük hissi de bu sporla ilgilenmeniz için bir başka sebep sayılabilir.

Binicilik Eğitimi

Binicilik eğitimine her yaşta başlanabileceğini daha önce belirtmiştik. Bunun yanı sıra binicilikle ilgilenmeniz için kendinize ait bir atınızın olması gerekmez. Bunun için çeşitli binicilik kurslarına başvurarak dersler alabilirsiniz. Binicilik sporunda at ve binicinin standart ekipmanları vardır.

Binici olarak ilk önce “tog” adı verilen koruyucu bir kask takmak güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Kaskın dışında biniciye özel olarak satılan binici pantolonu ve binici çizmesi ya da çeps de edinmeniz gerekir. Bunların yanı sıra binici ceketi, eldiven ve kırbaç ihtiyaç duyacağınız diğer ekipmanlardandır.

Binicilik eğitimi almaya başladığınızda ilk zamanlarda at üstünde durmanın ve atı yönlendirmenin bir zorluk olduğunu hissedebilirsiniz. Bunu kolaylaştırdığınızda öğrenecek başka şeyler olduğunu da göreceksiniz.  En deneyimli binici bile, öğrenecek her zaman yeni bir şey olduğunu itiraf eder. Tıpkı kaslarınız gibi beyninizin de genç ve esnek kalmak için egzersiz yapması gerekiyor. Binicilik, beyninizi çalışır durumda tutmak için aktif bir yoldur.

Eğer bu sporla profesyonel düzeyde ilgilenmek istiyorsanız Türkiye Binicilik Federasyonundan lisans almanız gerekmektedir. Binicilik eğitiminizi tamamladıktan, binicilik kurallarına hakim olduktan sonra bu spor profesyonel olarak yapılmaya başlanır. Binici olabilmek için Türkiye Binicilik Federasyonuna üye bir binicilik okulundan mezun olarak bir spor kulübünde binicilik kariyerinize başlamanız gerekir. Bu spordaki yeteneğiniz ve çalışmalarınıza bağlı olarak daha sonra çeşitli yarış ve turnuvalara katılma hakkı elde edebilirsiniz.

Hakkında - Erhan Taşbaş

Erhan Taşbaş
Her türlü spordan keyif alan bir sporsever.

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir