Ana Sayfa / Bilardo / Bilardo Terimleri , Kavramları ve Bilardo ile İlgili Kelimeler

Bilardo Terimleri , Kavramları ve Bilardo ile İlgili Kelimeler

Türkiye’de belli bir kesimin oynamaktan çok keyif aldığı, özellikle geçmiş zamanlarda gençlerin vazgeçemediği oyun, bilardo. Okullardan kaçıp bilardo oynamaya gitmiş bir nesilden bahsediyoruz. Kısacası seveni bol bir spor.Biz de bu yazımızda bilardo terimlerini, kavramlarını incelemek istedik.

 

Bilardo Terimleri ve Kavramları

bilardo istekası ve topları

Bir oyunu oynarken terimlerini biliyor olmak, her zaman daha keyiflidir. Bu yüzden sizler için bilardo terimleri hakkında yazacağız.

VURUŞ TOPU: İsteka aracılığıyla kurallar dahilinde vurabileceğiniz beyaz toptur.

İSTEKA (ISTAKA): Bilardoda vuruş topu diye tabir ettiğimiz topa nizami olarak vurabilmemiz için kullandığımız, genelde ahşaptan yapılmış olan sopadır.
ÇUHA: Bilardo masasında mermer yüzeyin üzerinde ve bantlar üzerine gerilerek kaplanan, oyunun ve masanın türüne göre farklılık gösteren özel kumaş kaplamadır.

BANT: Bilardo masasında oyun alanının sınırlarını oluşturan, genelde kauçuktan imal edilen bölümlere verilen addır.

SOMAKİ (TEBEŞİR): Vuruş yapılmadan önce vuruş topu ile istekanın ucunun temas süresini arttırarak çıtlama denilen olayı engellemek için sürülen özel bir bileşimden yapılan malzemedir.

BANT ATIŞI (ASO ATIŞI): Oyuna başlamadan önce açılışı kimin yapacağını belirleyen atışa verilen addır. Bant atışını kazanan taraf, oyuna kimin başlayacağına karar verir.

MASE: İstekayı normal vuruş açısını arttırarak arkasını yukarı kaldırıp vuruş topunun, duruma göre sağ veya sol tarafına doğru yapılan etkili vuruşlara denir. Böylece top gideceği noktaya kavis alarak ilerler.

PİKE: İstekanın vuruş açısını mase vuruşlardaki açılardan daha dik açılar kullanarak, topun daha fazla kavis almasının, yönünün daha fazla değişmesinin sağlandığı vuruşlardır. Genelde birçok pike vuruşu zorluk derecesi fazla olduğu için artistik vuruş sınıfına girer.

FALSO(TERS-DÜZ): Topun dikey eksenin sağına ya da soluna yapılan vuruşlara falsolu vuruşlar denir. Bu vuruşlarda topun saat yönünde ya da ters yönde dönerek ilerlemesi sağlanır.

LİMAJ (LIMAGE): Vuruş topuna vurulacak nokta belirlendikten sonra atışa hazırlanırken hedefe odaklanma amaçlı istekanın hareket ettirilerek atışın bir nevi canlandırılması yapılır. Bu canlandırma hareketlerinin bütününe limaj denir.

Bilardo Kuralları

bilardo oyanayan adam

Bilardo oynamak için bilardo masası, isteka (bilardo sopası) ve bilardo topu olması yeterlidir. Bir de istekanın bilardo topuna vuruş sırasında kaymasını engellemesi için tebeşire ihtiyaç vardır.

Bilardoda temel unsurlar; topa vurulacak noktayı ve açıyı doğru belirlemek, vuruş hızını ayarlamaktır.

Bilardo Nasıl Oynanır ?

Türkiye’de en çok 8 top bilardo -diğer adıyla Amerikan bilardosu- ve 3 top bilardo -diğer adıyla karambol bilardosu- oynanır. Biz de bunları biraz inceleyelim:

3 Top Bilardo – Karambol Bilardo Nasıl Oynanır – Kuralları

bilardo oynarken semih saygıner

Cepsiz bilardodur. Bu oyunda beyaz, sarı ve kırmızı olmak üzere 3 top vardır. İki kişi ya da iki takım olarak oynanır. Kural olarak rakiplerden biri beyaz topa diğeri ise sarı topa vurur, bu oyunda kırmızı topa vurulmaz. 3 topta sayı yapmak için vuruş yapılan topun diğer iki topa değmesi lazımdır. Böylece sayı kazanılmış olur.

Türkiye’nin en başarılı bilardocularından Avrupa Şampiyonu Semih Saygıner bilardoda özellikle 3 top alanında başarılıdır, pek çok Dünya şampiyonlukları ve Türkiye şampiyonlukları vardır.

 Amerikan Bilardosu – 8 Top Bilardo Nasıl Oynanır – Kuralları

bilardo masası ve topları

Cepli bilardodur. Adından da anlaşılacağı gibi Amerikalılar tarafından keşfedilmiştir.

Amerikan bilardosunda düz olarak adlandırılan 1-7 arasında numaralandırılmış yedi tane top, çizgili (pijamalı) olarak adlandırılan 9-15 arasında numaralandırılmış toplar, 8 numaralı siyah bir top ve bir de vuruş yapılan beyaz top vardır. Yani tam olarak 16 tane top vardır.

Oyunun amacı iki top grubundan (çizgili-düz) birini tamamlayıp siyah topu en son topun girdiği cebe girdirebilmektir. Bunu yapan oyunu kazanır.

Oyun, topların dizilmesinden sonra, beyaz topa masanın diğer tarafındaki oyuncunun istediği açıdan vurmasıyla başlar. Cebe giren ilk top, oyuncunun oyunun devamında hangi top grubunu ceplere sokmaya çalışacağını belirler.

Oyunda beyaz topun istenilen yere konularak oyunun başlatılmasını sağlayan bazı fauller vardır, bunlar:

Beyaz topu cebe sokmak, herhangi bir topun masadan dışarı çıkması, yanlış gruptaki topun cebe sokulması, beyaz topun ilk önce diğer gruptan topa ya da siyah topa değmesi ya da hiçbir topa değmeden gitmesi, oyuncunun isteği haricinde herhangi bir eli, kıyafeti veya bir aletle herhangi bir topa dokunması, istekanın beyaz topa iki kere değmesi ya da beyaz top haricinde bir topa değmesidir. Aynı zamanda siyah top cebe sokulursa, bu faul oyunun kaybedilmesine yol açar.

Kaynak: Bilardo Topluluğu, Türkiye Bilardo Federasyonu

Hakkında - Burak Aksoy

Avatar
Sporun her dalından keyif alan bir sporsever, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi.

Bir Makale Daha?

3 Bant Bilardo Nedir, Nasıl Oynanır?

3 top bilardo disiplinleri içinde yer alan 3 bant bilardo, dünya şampiyonası başta olmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir