Ana Sayfa / Biatlon / Biatlon Nedir – Biatlon Sporu

Biatlon Nedir – Biatlon Sporu

Bu yazımızda ülkemizde pek yaygın olmayan sporlarından birini, biatlonu ele alacağız. Çok detaylarına girmeden, kabaca ‘Biatlon nedir‘ sorusuna yanıt olacak bilgileri paylaşacağız.

Biatlon Nedir

Biatlon, ülkemizde pek bilinen bir spor değil. Öncelikle biatlon bir kış sporudur. Kayaklı koşu sporuna ek olarak sporcuların, havalı tüfekler ile ayakta ya da yerde yatarak atış yaptıkları bir spordur. Tüfek ve kayak bu sporun askeri bir spor olduğunu, özellikle karlı ülkelerin askeri sporu olduğunu bize anlatır. Gerçekten de öyledir. 18. yy’da Norveç ve İsveç sınırlarında görev yapan kayaklı askerlerin atış yapma gereksinimleri ile ortaya çıkmıştır. Zamanla geliştirilip kurallara bağlanmış ve kış sporlarının en popüler olanlarından birisi haline gelmiştir.

Biatlon Ekipmanları

Sporcular ekipman olarak kayak takımları ile beraber 3.5 kg’lık havalı tüfekleri ve 5’er adet mermi alan şarjörlerden taşırlar. Mermiler 5.6 mm’dir.

Biatlon Yarış Sınıfları

biatlon atış

Yarışlar erkeklerde; 20 km bireysel, 10 km sprint, 12.5 km takip ve 12.5 km toplu çıkış olarak,
Kadınlarda ise 15 km bireysel, 7.5 km sprint, 10 km takip ve 12.5 km toplu çıkış şeklinde kategorize edilir. Bunlardan ayrı olarak karışık takım ve takım olarak da yarışlar yapılır.

Biatlon Atışları

Atışların ilki yerde yatarak, ikincisi ayakta yapılır. Atışlar esnasında batonlar yere bırakılmak zorundadır. Yerde atışlarda 5 adet hedefin orta kısmındaki 4,5 cm’lik, ayakta atışlarda ise 5 adet 11.5 cm’lik daireyi isabet etmek zorunludur. Vurulan isabet siyahtan beyaza döner. İsabetler kaçırıldığı zaman yarış tipine göre ceza turu ya da tüm hedefleri yedek mermiler ile vurma cezası verilir. Bu cezalar 150 metre cezası, süreye 1 dakika ekleme cezası ya da ekstra atış yapma cezasıdır.

Biatlon’un Tarihi

Erkeklerde 1960 California olimpiyatları, kadınlarda ise 1992 Abberville olimpiyatları ile Biatlon olimpik sporlar kategorisine girmiştir. Bunun yanında 1977 yılından beri her yıl Biathlon World Cup ismi altında çeşitli ayaklardan oluşan biatlon sezonu düzenlenmektedir. Son yıllarda biatlon, 9 farklı şehirli ayaktan oluşan bir takvime sahiptir. Şehirler ve kayak merkezleri yıldan yıla değişiklik gösterse de biatlon Avrupa kıtasına sadık bir takvime sahiptir ve özellikle kuzey ülkelerinde çok seyircili ve heyecanlı yarışlara sahne olur.  Yıllar geçtikçe takvime Avrupa kıtası dışında, Amerika gibi farklı ülkeler de eklenip, çıkarılabilmektedir.

biatlon atış

Biatlonun en başarılı ülkeleri tabii ki de kış sporlarının anavatanı olan ülkelerdir. Özellikle Norveç ve Almanya bu ülkelerin başında gelmekte ve hem bayan hem de erkeklerde rakipsiz denebilecek düzeydedirler. Son yıllarda Fransa’nın yükselişe geçerek hem olimpiyatlarda hem de World Cup’da ismini üst sıralarda sürekli göstermekte olduğunu da belirtmek gerekir.

En başta dediğimiz gibi bu yazımızda ‘Biatlon nedir?’ sorusunu özetlemeye çalıştık. Spor tanıtımı yazılarına devam edeceğiz. Takipte kalın!

Yazar: Hasan Saylık

Hakkında - Hasan Saylık

Avatar
Bisiklet, tenis ve koşu sporlarıyla ilgilenen Ankara Üniversitesi Bilgisayar Öğretmeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir