Ana Sayfa / Basketbol / Videolu Anlatımla Basketbol Terimleri

Videolu Anlatımla Basketbol Terimleri

– Abi o turnikeye girerken bir sağa bir sola adım attın ya o ne güzel hareketti yaa ismi ne onun?

– Adam rakibin üzerine yüklendi yüklendi, tam son anda kendi etrafında dönüp potaya gitti.

– Böyle zıplayıp arkadaşının attığı topu havada yakalayıp potanın içine vurdu.

– Adam karşısındayken topu sağ elinden sol eline sol elinden sağ eline çok hızlı değiştirdi.

 

Günlük konuşmalarda bir basketbol anektodu paylaşırken yukarıdaki cümleler ile anlaşıyorsanız bu yazı tam size göre.

Genellikle NBA orijinli olarak İngilizce kullanılan basketbol terimleri bu sohbetlerin olmazsa olmazı. Aşağıda aklıma ilk gelen basketbol terimlerini görsel örneklerle paylaşıyorum.

Yorum kısmına aklınıza gelen ilginç basketbol terimlerini yazmayı unutmayın.

Euro step

Potaya hücum ederken topu tuttuktan sonra genellikle tek tarafa doğru iki adım atılarak turnikeye girilir. Bu iki adımı farklı yönlere doğru basıp rakibi ters ayakta yakalayıp ekarte etmeye euro step deniyor. Hareket adı üzerinde NBA öncesi Avrupa basketbolunda kullanıldığı için bu şekilde isimlendirilmiş. Euro step ismi genel kabul görüp NBA’de yaygınlaşmadan ve pek çok oyuncunun repertuarına sık kullandığı bir silah olarak girmesinden önce ManuGinobili bu hareketle nice yiğidi tarumar ettiği için harekete Ginobilidenmişliği de vardır.

Travel

Topu tutup yürürsen bunun adı travel yani top taşıma oluyor. Hayırsteps olmuyor, top taşıma oluyor orijinal ismi de “yolculuk” anlamına gelen travel zaten.

 

ISO (Isolation)

Teke tek hücum etmek anlamına geliyor. Normalde ISO modern olmayan bir basketbol hücum yöntemi, çünkü kendi takımında ve karşı takımda dörder adamın maç ile ilişiğini kesen sokak basketboluna daha uygun bir hücum silahı. Ancak özellikle son zamanlarda James Harden,

KevinDurant ve KyrieIrving gibi yıldız oyuncular bile süper takım arkadaşlarına rağmenbu hücum metodunu kullanabiliyor. Neden? Çünkü işe yarıyor. Siz gene de takım oyunu oynamaya özen gösterin.

 

Anklebreaker

Bilek kıran, yuva yıkan, havlu sallatan. Özellikle yukarıda bahsi geçen ISO ile baya kardeş kavramlar aslında. Anklebreaker yani rakibin ayaklarının birbirine dolaşıp dengesini kaybetmesi. Basketbolda en aşağılıyıcı hareketlerden sayılan bu duruma düşmemek için her zaman denge ayağınıza dikkat etmeniz ve rakibin hücum yönünü doğru tahmin etmeniz gerekiyor.

Crossover

Bir hareketin anklebreaker olabilmesi için muhakkak barındırması gereken başka bir şey daha var aslında. Crossover olmadan o bilekleri kırmak mümkün değil. Peki nedir crossover? Kabaca topu önünüzden, bacaklarınızın arkasından ve belinizin arkasından çok seri şekilde el değiştirerek kendinize hücum yolu açmak ve/veya rakibi ekarte etmek. Modern dönemde StephCurry, James Harden, Chris Paul gibi pek çok crossover üstadı bulunsa da gelecek nesillerin bu hareket ile beraber anması gereken iki oyuncu var. AllenIverson ve KyrieIrving.

 

Buzzerbeater

Top potadan girdiğinde süre dolmuşsa buna buzzerbeater denir.

Bununla maç kazanırsan o maç dünyanın en güzel maçı olur.

 

Alley-oop

– Böyle zıplayıp arkadaşının attığı topu havada yakalayıp potanın içine vurdu.

İşe buna alley-oop deniyor.

No-lookpass

Pası verdiğiniz noktaya değil de başka yere bakarak pas vermeye deniyor. Magic Johnson showtime Lakers zamanında bol bol vermiştir bu paslardan. Baktığınız yer ile daha doğrusu kafanızın hareketi ile bazen bir takımı tamamen kandırabilirsiniz.

Yazar: Deniz Gencer

Hakkında - Deniz Gencer

Avatar

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Kariyerinin En İyi 10 Hareketi

NBA dendiğinde birçoğumuzun aklına ilk gelen basketbolcu olan Michael Jordan, kimi otoritelere göre NBA tarihinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir