Ana Sayfa / Basketbol / Videolu Anlatımla Basketbol Terimleri II: Back to basics

Videolu Anlatımla Basketbol Terimleri II: Back to basics

Geçen yazıda başlangıcını yaptığımız görüntülü basketbol terimlerinin ikinci basımı ile buradayız. İlk yazımızı tekrar okumak isteyenler aşağıya bakabilir;

Videolu Anlatımla Basketbol Terimleri

Ribaund

Potaya atılan şu isabetli olmazsa bu topu hakimiyetine almaya rebound denir.

Kendi potanda, yani savunduğun potada alınanlar savunma reboundu, hücum edilen potadan alınan hücum reboundu olarak istatistiğe geçer.

Rebound için boy, kol uzunluğu, güç gibi değişkenler büyük önem taşımakla beraber asıl önemli olan pozisyon bilgisi ve zamanlamadır. Tarihin en iyi reboundçuları arasında Dennis Rodman, Charles Barkley gibi isimleri görmemizin sebebi de budur.

Asist

Sayı pası.

Sayı olan pozisyonun son pası.

Pas verdiniz, verdiğiniz arkadaşınız şut veya turnike atarak topu çemberden geçirdi. O zaman siz asist yapmış olursunuz. Magic Johnson’ın da dediği gibi; “Sayı atarsanız bir kişi, asist yaparsanız iki kişi mutlu olur.”

Turnike

Turnike sayı olarak bulunabilecek 3 metoddan şut ve smaç olmayanı. Yani topu kaldırıp atmıyoruz ve topu çemberden içeri sokarken ellerimiz çemberle temas etmiyor…

Sanırım şöyle desek daha kolay olur; topu kontrol ettikten sonra iki serbest adım atarak topu potaya bırakıp (genellikle panya kullanarak) sayı bulmaya turnike denir.

 

Hava atışı

Peki oyuna kim başlayacak? Veya paylaşılamayan top olursa ne yapacağız? Tabiki hakem topu havaya atacak.

Yarısaha

Pek çok sporun ortak özelliği sahayı iki takım adına ikiye bölmesidir.

Basketbolda yarısaha pek çok farklı özellik için hizmet ediyor,örnek olarak hücum eden takım yarısahasına geri geçemez. Stephen curry genellikle bu çizgiyi geçtikten sonra yeşil ışık görüp, şut atabiliyor.

Blok

Topu çemberden geçirmek için şut atıyorsunuz veya pota yakınından turnikeye yükseliyorsunuz ancak tam o anda bir gölge güneşi karartıyor ve umutlarınız suya düşüyor. Savunma oyuncusunun potaya gidecek olan topun (alçalmaya geçmemek şartıyla) savunmacı tarafından kesilmesine blok denir.

 

Top çalma

Daha adı üzerinde bir tabir olmayabilir. Hücum eden takımdan topu kapmaya top çalma denir. Kısa oyuncular çeviklikleri uzun oyuncular uzun kolları ile bu istatistik için etkili olurlar.

Hakkında - Deniz Gencer

Avatar

Bir Makale Daha?

Michael Jordan’ın Biyografisi – Michael Jordan Kimdir?

Michael Jordan, basketbol ve NBA dendiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri belki de birçoğumuz için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir