Ana Sayfa / Basketbol / Basketbol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri Nelerdir?

Basketbol Sahası Ölçüleri ve Özellikleri Nelerdir?

Takım sporları içerisinde en popüler spor dallarından biri olarak ön plana çıkan basketbolda, basketbol sahası ölçüleri, sahanın her noktası için belirlenmiş bir standarttadır. Sahanın eni, boyu ve orta yuvarlağının yanı sıra çember yüksekliği, çemberin çapı, üç sayı çizgisi, boyalı alan ve üç sayı çizgisi ile kenar çizgisi arasındaki mesafeler belirli ölçülerde olmalıdır.

Basketbol Sahasının Standart Ölçüleri

Basketbol sahası, sert tahta zeminden yapılmaktadır. Zeminin sert olması, topun yerden kolaylıkla sekmesini sağlamaktadır. Farklı zemin türlerinde basketbol sahaları bulunuyor olsa da, profesyonel basketbolda sert tahta zeminde oyunlar oynanmaktadır. Basketbol sahası ölçüleri birbirinden farklılık gösterse de, FIBA standartlarına göre sahanın uzun kenarı 28 metre, kısa kenarı ise 15 metre olarak belirlenmiştir. Sahanın tam ortasında, alanı ikiye bölen bir çizgi bulunmaktadır. Bu çizgi üzerinde yer alan orta yuvarlak üzerinden hava atışı yapılmaktadır. Sahanın kısa kenarlarında yer alan basket potaları, çizginin 1,2 m. içerisinde yer almaktadır. Pota ölçüleri 1,8 * 1,2 metredir. Çemberin yerden yüksekliği 3,05 metre, çapı ise 45 cm’dir. Çemberin yerdeki izdüşümünden üç sayı çizgisine olan mesafe 6,75 metredir. Kısa kenara paralel olarak çizilen serbest atış çizgisi ise kısa kenara 5,80 metre uzaklıkta ve 3,60 metre uzunluğunda bir çizgidir. Üç sayı çizgisi ile sahanın uzun kenarı arasında 0,90 metrelik bir mesafe bulunmaktadır. Basketbol sahası ölçülerini tek bir görselde, aşağıdaki şekilde görebilirsiniz;

Basketbol sahası ölçülerinin yanı sıra, basketbol topunun özellikleri de belirlenmiştir. Buna göre basketbol topunun çevresi 75-78 cm arasında, ağırlığı ise 600-650 gr arasında olmalıdır. FIBA tarafından belirlenmiş olan bu ölçüler, NBA’de farklılık gösterebilmektedir. NBA’deki saha ölçülerinde en büyük farklılık, üç sayı çizgisi mesafesi ile ilgilidir. Avrupa’da ve uluslararası karşılaşmalarda belirlenmiş olan 6,75 metrelik uzaklık, NBA’de 7,24 metre olarak uygulanmaktadır. Üç sayı çizgisi NBA basketbol sahalarında, Avrupa’ya kıyasla yaklaşık yarım metre daha uzaktadır. Bu temel ölçülerin yanı sıra takımların yedeklerinin bulunduğu alanın sahaya olan mesafesi de belirlenmiştir. Buna göre takım benchleri sahanın uzun kenarına 2 metre mesafede olmalı ve orta çizgiye de 5 metre uzaklıkta olmalıdır.

Hakkında - Özgür Emek

Özgür Emek

Bir Makale Daha?

Yasemin Adar Kimdir? Yasemin Adar’ın Kariyeri

Avrupa ve Dünya şampiyonlukları bulunan Milli güreşçi Yasemin Adar, spor hayatına gülle atma sporu ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir